YAZARLAR

Hatice KÜBRA

Hatice KÜBRA

kubra@internethaber.com @htckubra rss Eklenme Tarihi: 03 Temmuz 2014 04:00 - Güncelleme: 22 Ekim 2015 08:16

Bir pazarlama hatası olarak Ekmeleddin İhsanoğlu

AK Parti büyük bir organizasyonla şova dönüşen bir cumhurbaşkanlığı tanıtım toplantısı düzenledi. Malumun ilan edildiği bu toplantının tüm kanallarda canlı olarak verilmesi ise diğer adaylara karşı büyük bir haksızlık olarak eleştirildi.

Başbakan Erdoğan'ın hedef kitleye ulaşmada diğer iki adaydan daha büyük avantajlara sahip olduğu şüphesiz. Fakat bu eleştiriyi yaparken dönüp bir de rakiplerine bakmak gerekmez mi?
 

Ekmeleddin İhsanoğlu Türkiye'nin iki büyük muhalefet partisinin çatı adayı. Muhalefetin çatı adayı, AK Partinin cumhurbaşkanı adayından çok daha fazla merak konusuydu aslında.

Bu merak duygusu bile medyanın ve hedef kitlenin yapılacak bir organizasyona kilitlenmesi için yeterdi de artardı. Öyle devasa bir organizasyona, iktidar partisinin yaptığı gibi janjanlı şovlara da gerek yoktu üstelik. 
 
Ekmeleddin İhsanoğlu ismi ilk açıklandığında, insanlardaki tepkiyi bi hatırlayın lütfen.

Genel duygu "şaşkınlıktı".

Şaşkınlık duygusunun bilinçaltını açan bir duygu olduğunu bilmek için psikanalist olmaya falan gerek yok. Ortalama bir PR'cı bunu gayet iyi bilir.

Muhalefet başka hiç bir duyguya gerek duymadan, merak ve şaşkınlık duygusu üzerinden yürüyemez miydi?

Meseleye biraz daha stratejik yaklaşıp işin "pazarlamasına" odaklanamaz mıydı? (ki hala bunu yapmadılar). Çünkü siyaset biraz değil, baya baya pazarlama işi ve en büyük rakipleri siyaset pazarlamada tam bir usta. 
 
Herkesin çatı adayın kim olacağını merak ettiği bir ortamda, CHP ve MHP'nin beraber organize edeceği bir tanıtım toplantısının medyada istedikleri ölçüde yer bulmaması mümkün müydü? Hele isim ilk kez burada açıklanacaksa. 
 
Tabi iki lider, üzerinde mutabakata vardıkları bu isme karşı parti tabanlarından gelecek tepkileri kestiremedikleri için böyle bir organizasyona girmemiş olabilirler. Fakat CHP ve MHP'nin genel olarak siyasetteki heyecansızlıkları burada da kendini gösterdi. Attıkları adımları genelde görev savma havasında yapıyorlar. Dostlar alışverişde görsün misali.
 
Sonuçta açıklanan 3 cumhurbaşkanı adayı arasında tanıtım ve medya açısından haksız rekabet olacağı aşikar. Fakat bunun bütün faturasını AK Parti'ye kesmek de haksızlık olur. 

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun seçim kampanyasıyla ilgili tek bir söz duyabildik mi?

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı'na aday çıkaracaksın ortada ne bir seçim manifestosu, ne bir seçim logosu, ne bir seçim şarkısı... Aslına bakarsanız çatı aday açısından ortada bir seçim havası bile yok.

Atı alan Üsküdar'ı geçmiş, bunlar daha "kervan yolda dizilir" diyor. 

MEYDAN ERDOĞAN'A KALIYOR
 
Bunun yanında Erdoğan karşısında yenilmişlik psikolojisine teslim olmaları en büyük sorunlarından birisi. 

Yaptıkları işlerde bu yenilgiyi baştan kabul etmişler havası var. Bu durum kuşkusuz bütün işlerine yansıdığı gibi çatı aday formülüne de yansıyor. "Erdoğan gitsin de ne olursa olsun" diyen bir tabana sahip olmalarına rağmen yenilmişlik psikolojisiyle iddialarını kaybediyorlar. 
 
Ne bir heyecan, ne bir enerji emarisi var. Sonra da dönüp suçu Erdoğan'a oy veren toplumda arıyorlar. Halbuki CHP ve MHP önce bir iddia sahibi olmalı. Sonra bu iddiayı toplumun gündemine taşıyacak bir enerjiye ve heyecana gerek var.
 
Hadi bunlar yok, bari seçim kampanyası yürütürken var"mış" gibi yapın. O da yok!

Tüm bunlar olmayınca bütün meydan haliyle Erdoğan'a kalıyor.


 

 
  PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Bir pazarlama hatası olarak Ekmeleddin İhsanoğlu yazısına yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU YAZIYA YAPILAN YORUMLAR0 YORUM
REKLAM
Hatice KÜBRADİĞER YAZILARIHatice KÜBRA
TÜMÜ

GÜNCEL YAZILAR TÜMÜ

Dilediğiniz platformdan Bizi izlemeye devam edin! tw gp fb rs
REKLAM
REKLAM

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro