eposta yazdır zoom+ zoom-

Baykal cuma günü Cumhurbaşkanı mı oluyor?

Baykal cuma günü Cumhurbaşkanı mı oluyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bakü'ye yapacağı ziyarette makamına kimin vekalet edeceği tartışmaları Deniz Baykal'ı işaret etmeye başladı.

PAYLAŞ tw fb
Eklenme Tarihi: 10-06-2015 14:20 - Güncelleme: 28-10-2015 07:52

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cuma günü yurtdışı geziye çıkarak, Bakü'de düzenlenecek 1. Avrupa Oyunları'nın açılış törenlerine katılacak.

Erdoğan'ın seçimlerden hemen daha yeni seçilen TBMM ilk toplantısını yapmadan bu ziyaretini gerçekleştirecek olması da, Ankara'da "Cumhurbaşkanı, yurtdışına çıkarken vekaleti kime bırakacak?" sorularını gündeme getirdi.

Bu konuda iki ayrı görüş var:

İlk görüş, Cuma günü Cumhurbaşkanlığı vekaletini bir önceki Meclis'in Başkanı Cemil Çiçek'in üstleneceği yolunda. Çiçek'in milletvekilliği 7 Haziran seçimleri ile bitti. Ancak TBMM Başkanlığı görevi, yeni TBMM göreve başlayana kadar devam ediyor.

TBMM İç Tüzüğü'nün 8. Maddesi, seçimlerden sonra Meclis'in nasıl toplanacağını ve kimin başkanlık edeceğini düzenliyor.

8. Madde şöyle;

Geçici Başkanlık Divanı

MADDE 8– Yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak Başkan seçilinceye kadar, en yaşlı milletvekili, Geçici Başkanlık görevini yapar. İkinci derecede en yaşlı üye, Başkanvekilliği görevini yerine getirir. En genç altı milletvekili de, geçici olarak kâtip üyelik yaparlar.

Cumhurbaşkanı'nın vekaleti konusundaki ikinci görüş ise, 'ın milletvekili seçildiğine ilişkin mazbatasını aldığı andan itibaren, TBMM'nin geçici başkanlığını da üstleneceği yolunda. Bu görüşe göre, eğer Deniz Baykal Erdoğan'ın yurtdışına çıkacağı Cuma gününe kadar vekillik mazbatasını seçim kurulundan alır, bu arada YSK da yeni seçilen milletvekilleri kesin listesini Resmi Gazete'de yayınlarsa, Cumhurbaşkanlığı vekaleti, "yeni seçilen Meclis'in en yaşlı üyesi" olması nedeniyle, Deniz Baykal'a verilir. 

 

PAYLAŞ tw fb

YORUM YAZIN Baykal cuma günü Cumhurbaşkanı mı oluyor? haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR5 YORUM
  • deşifre 11 Haziran 2015 07:45 Bence bu olayın arkasında melih gökçe var.

    CEVAP YAZ 2 2
KİMDİR ?
Deniz Baykal
DENİZ BAYKAL KİMDİR?

Deniz Baykal kimdir , eşi Olcay Baykal ve çocukları hakkında bilinmeyenler neler? Deniz Baykal'ın hayat öyküsü 20 Temmuz 1938 yılında Antalya'da dünyaya gelmesi ile başlıyor. 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fak&

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2019 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro