eposta yazdır zoom+ zoom-

AK Parti aday listesi için Arınç'tan flaş çıkış

AK Parti aday listesi için Arınç'tan flaş çıkış

AK Parti aday listeleri bugün açıklanıyor, ankara kulislerinde Başbakan Yardımcısı Arınç'ın 'Gökçek'in oğlunun aday gösterilmesini istemediği' konuşuluyor.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 07-04-2015 11:37 - Güncelleme: 29-10-2015 00:10

AK Parti aday listelerinin Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) taslim edilmesine saatler kala, AK Parti’de nefesler tutuldu. Parti kulislerinde aday listeleri merakla beklenirken, parti kulislerinde Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın, kısa bir süre önce polemik yaşadığı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in oğlunun aday gösterilmesi ihtimaline karşı 'olumsuz' görüş belirttiği iddiası gündeme bomba gibi düştü.

ÜST KURUL ÜYELERİNE YEMİN Mİ ETTİRİLDİ?


Davutoğlu, seçim üst kurulu toplantısında çerçevesi çıkartılan listeye son şeklini vermek üzere dün gün boyu Başbakanlık Resmi Konutu’nda çalıştı. Milletvekili aday tanıtımı ve seçim beyannamesini 15 ya da 16 Nisan’da açıklaması planlanan Davutoğlu, meydanlara da, anlamlı bir günde çıkıyor. 24 Nisan’da, Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK) milletvekili aday kesin listelerinin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Davutoğlu, ‘e-muhtıra’nın yıldönümü olan 27 Nisan’da meydanlara inecek.

Kulislerde, sızıntı olmasın diye “Üst Kurul” üyelerine “yemin” ettirildiği konuşuluyor. 

AK PARTİ 2015 MİLLETVEKİLİ ADAY LİSTESİ'Nİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

ARINÇ: BU PARTİDE HATIRIM VARSA...

Hürriyet'ten Turan Yılmaz'ın haberinde yer verdiği iddiaya göre, Arınç'ın yakın çevresine “Benim bu partide hatırım varsa Melih’in oğlunu aday göstermezler” dediği iddia edildi. 

arinc-3.jpeg

davutoglu.20150407112445.jpgDAVUTOĞLU GÖKÇEK'İN ADAYLIĞINA NASIL BAKIYOR?

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, 'Melih Gökçek’in oğlunun aday gösterilmesini istemediği'ne yönelik iddialar yayılırken, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek’in adaylığına sıcak bakmadığı, fakat Erdoğan’ın kontenjanından aday olabileceği konuşuluyor. Listedeki yığılma nedeniyle Arslan’ın Diyarbakır’a kaydırılabileceğinden söz ediliyor.

ARINÇ VE GÖKÇEK POLEMİĞİ NASIL BAŞLADI?

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın Erdoğan'ın, İzleme Heyeti'ne ilişkin eleştirileri için yaptığı değerlendirme Ankara siyasetine bomba gibi düştü fakat bu bombaların ardı arkası kesilmedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek'in Arınç'a 'Paralelci' diyerek ve 'İstifa' çağrısı yaparak gündemi salladı Arınç ise Gökçek'in bu sözlerine 'Ankara'yı parsel parsel sattığı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 'Paralel'in kucağına oturduğu' yönündeki açıklamasıyla 7 Haziran seçimleri öncesi çok büyük bir bomba patlatmıştı.

BÜLENT ARINÇ VE MELİH GÖKÇEK HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

Bu ardı arkası kesilmeyen 'siyasi fırtına'nın ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı son dakika ulaşan bilgilere göre, Bülent Arınç ve Melih Gökçek hakkında soruşturma başlattı.

AK PARTİ'DEN GAYRİMÜSLİM ADAY MI GELİYOR?

Hürriyet'in bir diğer önemli iddiası da AK Parti’nin sürpriz bir hamleyle, yüzde 100 seçilebilecek bir yerden olmasa da gayrimüslim bir aday çıkarabileceği yönünde oldu.osman-gokcek-melih-gokcek.jpeg 

OSMAN GÖKÇEK TEMAYÜL YOKLAMASINDA, ANKARA'DA 1. SIRADA ÇIKMIŞTI

AK Parti Ankara milletvekili adaylarının belirlenmesi için yapılan temayül yoklamasında, sivil toplum kuruluşları oylarını kullanmıştı. Edinilen bilgilere göre, temayülde Ankara 1. bölgede ilk sırayı bin 670 oyla Osman Gökçek alırken, 2. bölgede 1. sırada bin 680 oyla Adem Ceylan yer almıştı.

Hatırlanacağı üzere Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Melih Gökçek'in kendisini istifaya çağırmasının arkasında oğlunun vekilliği garantileme olabileceğini söylemişti. Gökçek'in AK Parti'deki bu zaferi için Bülent Arınç'ın ne diyeceği merak konusu olmuştu.

OSMAN GÖKÇEK EZİP GEÇTİ

AK Parti Ankara milletvekili adaylarının belirlenmesi için yapılan temayül yoklamasında, sivil toplum kuruluşları (STK) oylarını kullandı. Türkiye genelinde tüm sendika, dernek, vakıf ve meslek odalarının başkan ve yönetim kurulu üyelerine yönelik yapılan yoklamada, STK’ların Ak Parti milletvekili olarak kimi Meclis’te görmek istediklerine dair görüşleri alındı. Altınpark ANFA Salonu'nda düzenlenen temayül yoklamasına STK ve dernekler büyük ilgi gösterdi. Temayülde Ankara 1. bölgede ilk sırayı bin 670 oyla Osman Gökçek alırken, 2. bölgede 1. sırada bin 680 oyla Adem Ceylan yer aldı.

Bölgelere göre sıralamalar şu şekilde: "Ankara 1. bölgede bin 670 oyla Osman Gökçek, 975 oyla Ercan Kınacı, 758 oyla Hayri Çağır, Ankara 2. bölgede ise bin 680 oyla Adem Ceylan, bin 230 oyla Ayhan Yılmaz, 620 oyla Selim Cerrah."

LİSTELERDE SON RÖTUŞLAR YAPILDI

Başbakan Davutoğlu, kesintisiz liste mesaisini dün Başbakanlık Resmi Konutu’nda sürdürdü. Cumartesi-Pazar gece geç saatlere kadar Genel Merkez’de üst kurul ile çalışan Davutoğlu, listelerin YSK’ya verileceği son güne gelinirken, Başbakanlık Konutu’nda tek başına liste mesaisine devam etti. Dün gün boyu Başbakanlık Konutu’nda çalışan Davutoğlu, listeler üzerindeki son rötuşları yaptı. Davutoğlu’nun son şeklini verdiği liste, bugün de partide tekrar değerlendirmeler yapıldıktan sonra saat 17’de YSK’ya sunulacak. Listelerin YSK’ya verilmesinin ardından Davutoğlu’nun seçim mesaisi, seçim startı ile meydanlarda sürecek.

ADAY TANITIMLARI 14 NİSAN'DA

14 Nisan’da YSK’nın kesin listeleri açıklamasının ardından 15 ya da 16 Nisan’da, seçim beyannamesinin açıklanacağı ve aday tanıtımının yapılacağı Ankara Arena’da görkemli bir tören planlanıyor. Davutoğlu, itirazların ve son düzeltmelerin ardından 24 Nisan’da YSK’nın kesin listeleri Resmi Gazete’de yayımlamasıyla birlikte de seçim meydanlarına inecek. Davutoğlu’nun, ilk mitingini, hükümete karşı e-muhtıra’nın verildiği tarih olan 27 Nisan’da yapması planlanıyor.

‘e-muhtıra’ İLE AYNI DÖNEMDE

Dönemin Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt’ın talimatıyla TSK’nın internet sitesinde yayınlanan bildiri ile laiklik konusunda Hükümet’e yönelik sert ifadeler yer almış ve TSK’nın, “kanunlarla kendisine verilen görevleri eksiksiz yapma” konusundaki kararlılığını sürdürdüğü vurgulanarak, “darbe” uyarısında bulunulmuştu. TSK bildirisi, Türk siyasi hayatına “e-muhtıra” olarak tarihe geçmişti.

OYUNU KONYA’DA KULLANACAK

Seçim startını Hakkari’den başlatacağını duyuran Başbakan Davutoğlu’nun miting programı henüz netleştirilmedi. İlk olarak Hakkari’ye gitmesi planlanan Davutoğlu’nun tüm Büyükşehirler ile kongre sürecinde gidemediği illerde miting yapması planlanıyor. Bundan önceki seçimlerde oyunu Konya’da kullanan Başbakan’ın, 7 Haziran’da da yine oyunu Konya’da kullandıktan sonra seçim sonuçlarını Ankara’da izlemesi planlanıyor.

ERDOĞAN'DAN GÖRÜŞ ALINDI

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığındaki “Üst Kurul” tarafından çalışmaları yürütülen liste için, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da görüşleri alındı.. İstanbul 1’inci bölgeden adaylık başvurusu yapan, teşkilat başkanı Süleyman Soylu’nun Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da yer aldığı Ankara 1’inci Bölge’ye kaydırıldığı konuşuluyor.

Erdoğan bugün Tahran ziyaretine çıkacağından iki lider arasındaki son görüşme dün yapıldı. Kulislerde, sızıntı olmasın diye “Üst Kurul” üyelerine “yemin” ettirildiği konuşuluyor. Ak Parti’nin sürprizi, yüzde 100 seçilebilecek bir yerden olmasa da gayrimüslim bir aday olabilir.

süleyman-soylu.20150407094045.jpg

140 MİLLETVEKİLİ YENİ DÖNEMDE DE VAR

Listeye, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “devekuşu gibi başını kuma gömenleri not ettik” sözüyle tepki verdiği “paralel yapı” ile mücadele sürecinde partisinde sessiz kalanlara ilişkin “kara listesi”nin de etkisi olması bekleniyor. Erdoğan’ın biri “beyaz”, diğeri “kara” iki listesinin olduğu konuşulan AK Parti kulislerinde, “kara” listeye girmeleri nedeniyle bazı sürpriz isimlerin liste dışı kalabileceği, bu süreçteki eylem ve söylemleriyle dikkat çeken bazı isimlerin ise listelerde öne çıkabileceğinden söz ediliyor. Kulislerde 140 kadar milletvekilinin yeni dönemde de yerini koruyacağı belirtiliyor.

SÜLEYMAN SOYLU BOMBASI

Birçok önemli ismin 3 dönem kuralına takılması nedeniyle AK Parti listelerinde önemli yer kaydırmaları da yaşanacağı belirtiliyor. İstanbul 1’inci bölgeden adaylık başvurusu yapan, teşkilat başkanı Süleyman Soylu’nun Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın da yer aldığı Ankara 1’inci Bölge’ye kaydırıldığı konuşuluyor. Adı bir ara İzmir’de de geçen Soylu Trabzon’dan da aday gösterilebilir. Siirt için adı geçen Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay’ın da Ankara’yı istediği belirtiliyor. Bu gelişmelerle “ünlüler geçidi”ne dönen Ankara 1’inci Bölge’de eski Maliye Müsteşarı Naci Ağbal, eski SGK Başkanı Yadigar Gökalp, Erdoğan’ın danışmanları Mücahit Arslan, Davutoğlu’nun danışmanı Ertan Aydın, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek, eski Çankaya Belediye Başkan adayı Barış Aydın ve Türk Hava Kurumu Üniversitesi eski Rektörü Ünsal Ban da yer alıyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, yakın çevresine “Benim bu partide hatırım varsa Melih’in oğlunu aday göstermezler” dediği iddia edilirken, Davutoğlu’nun da sıcak bakmadığı Osman Gökçek’in Erdoğan’ın kontenjanından aday olabileceği konuşuluyor. Listedeki yığılma nedeniyle Arslan’ın Diyarbakır’a kaydırılabileceğinden söz ediliyor.

O İLLERE ABİ FORMÜLÜ

Kabinenin etkin isimlerinden Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un hangi ilden aday gösterileceği de merak konusu. İstanbul’u isteyen Kurtulmuş’un adı Ordu ile birlikte Şanlıurfa için de geçiyor. Şanlıurfa için, Şanlıurfalı Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Nebati’nin de adı geçerken, daha önce İstanbul’dan seçilen AB Bakanı Volkan Bozkır’ın adı Antalya, Afyonkarahisar’dan seçilen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun adı İzmir, Batman’dan seçilen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in adı Gaziantep için geçiyor. Edirne’den seçilen Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun Bursa’ya kaydırılabileceği de kulislere yansırken, eski İçişleri Bakanı Efkan Ala Erzurum, eski Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan da Mersin ya da Adana için konuşuluyor.     

AK PARTİ DE YENİ YÜZLER

Kulislerde AK Parti’nin yeni vitrininde yer almasına kesin gözüyle bakılan isimler arasında Davutoğlu’nun danışmanları Taha Özhan ve Ali Sarıkaya, Memur-Sen Konfederasyonu Başkanı Ahmet Gündoğdu, eski Şanlıurfa Belediye Başkanı Ahmet Eşref Fakıbaba, eski İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet, eski Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, Erdoğan’a yakın isimlerden eski milletvekili Hüseyin Besli, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bakan Yardımcısı Çiğdem Erdoğan Atabek, Adalet Bakanlığı Yüksek Müşaviri Adnan Boynukara, MKYK üyesi Mazhar Bağlı, Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar, akademisyen Hüseyin Yayman ve yazarlar Ayşe Böhürler ile Markar Eseyan’ın da sürpriz yapabileceğinden söz ediliyor.

 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN AK Parti aday listesi için Arınç'tan flaş çıkış haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR73 YORUM
  • ali 07 Nisan 2015 19:21 bağımsız olarak koysaydın kesin kazanırdı.

    CEVAP YAZ 0 0
KİMDİR ?
Bülent Arınç
BÜLENT ARINÇ KİMDİR?

Bülent Arınç Manisa Lisesi'ni bitirdi. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. Manisa'da uzun süre serbest avukatlık yaptı. Üniversite yıllarından itibaren siyasete ilgi duydu. Siyasete Gen&cc

DEVAMI »

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro