eposta yazdır zoom+ zoom-

ABD yardımı kesti Türkiye devreye girdi

ABD yardımı kesti Türkiye devreye girdi

ABD, dün gece Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) mali yardımları tamamen durdurma kararı almıştı. Bu gelişmenin ardından, Ürdün tarafından yapılan bir açıklama, Türkiye'nin devreye girdiğini ortaya çıkardı.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 02-09-2018 08:06 - Güncelleme: 02-09-2018 08:06

ABD Başkanı Trump’ın göreve gelmesiyle dış siyasetinde yön değiştirerek ortalığı karıştıran Washington dün yine tartışmalı bir karara imza attı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, ABD’nin Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansına (UNRWA) mali yardımları tamamen durdurma kararı aldığını açıkladı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Sözcü Nauert, ABD'nin UNRWA'ya bundan sonra ilave katkı yapmamasına karar verildiğini açıkladı. Nauert, Ocak ayında ABD'nin ajansa yaptığı 60 milyon dolarlık katkıdan sonra “artık bu yükün büyük kısmını tek başlarına taşımayacaklarını açıkça dile getirdiklerini” kaydetti.

Bu açıklamaya birçok ülkeden tepki gelirken, Reuters’ın son dakika haberinde Ürdün’ün tepkilerine yer verildi. Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, ajansa konuşarak açıklamalarda bulundu. ABD’nin bu kararının bölgede radikal İslamı ve şiddeti körükleyeceğini söyleyen Safadi, “Bu karar barış görüşmelerini ve çabalarını olumsuz etkileyecektir. Gerilimi artıracağı kesin” dedi.

Safadi, başta Türkiye olmak üzere bu süreçte birçok ülkeyle temas halinde olduğunu ve birlikte hareket edileceğini dile getirdi. Safadi, “27 Eylül’de New York’ta bizim Japonya, İsveç, Türkiye ve AB ile birlikte ortak çağrımız sonucunda bir toplantı gerçekleştireceğiz. Ajans için siyasi ve finansal destek sağlamayı amaçlıyoruz. UNRWA’nın fon alması için her şeyi yapacağız” dedi.

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN ABD yardımı kesti Türkiye devreye girdi haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR22 YORUM
  • Süleyman Patlicanburun 02 Eylül 2018 16:36 Nasil Türkiye devreye girmis haberde onu göremedik.ulan türk filmi gibisiniz ya.haberin önü ve arkasi birbirini tutmuyor.

    CEVAP YAZ 0 4

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro