eposta yazdır zoom+ zoom-

ABD, Hamas Lideri Haniye'yi terör listesine aldı

 ABD, Hamas Lideri Haniye'yi terör listesine aldı

ABD Dışişleri Bakanlığı Hamas Lideri Haniye'yi terör listesine aldı. Haniye'nin Hamas'ın 'silahlı kanadıyla' yakın ilişki içinde olduğu ve sivilleri hedef alanlar da dahil silahlı mücadeleyi desteklediği ileri sürüldü.

PAYLAŞ tw fb gp
Eklenme Tarihi: 31-01-2018 19:35 - Güncelleme: 01-02-2018 00:30

Filistin Parlamentosu'nda çoğunluğa sahip olan Hamas'ın Siyasi Büro Başkanı İsmail Haniye, ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından 'terör listesine' alındı.

Aynı açıklamada Haniye'nin yanı sıra Sabirin Hareketi, Liva Sevra ve HASM Hareketi adlı organizasyonlar da "küresel terör" listesine eklendi.

Açıklamada ifadelerine yer verilen ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, "biri doğrudan İran tarafından yönlendirilen, diğer ikisi de İran destekli kişi ve grupların listeye eklendiği" iddiasında bulundu. Tillerson ayrıca, bu kişi ve grupların "Ortadoğu barışını tehdit ettiğini, barış sürecinin altını oyduğunu, İsrail ve Mısır'a yönelik saldırılar yaptığını" savundu.

 Açıklamada, Sabirin Hareketinin İran destekli bir yapı olarak Gazze bölgesinde faaliyet gösterdiği, Liva Sevra'nın Mısır'ın Kalyubiya ve Monufiya bölgelerinde etkin olan bir örgüt olduğu, HASM'ın da yine Mısır'da aktif olan bir örgüt olduğu ifade edildi.

ABD HAZİNE BAKANLIĞI'NDAN YAPTIRIM KARARI

Öte yandan ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıkların Kontrolü Ofisi (OFAC) de İsmail Haniye'yi yaptırım listesine aldı.

OFAC'tan yapılan yazılı açıklamada, eski Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı ve Hamas Siyasi Büro Başkanı Haniye'nin yaptırım listesine alındığı, aynı şekilde Liva Sevra, Sabirin Hareketi ve HASM Hareketi adlı organizasyonların da yaptırım listesine eklendiği kaydedildi.

İsmail Haniye, 2006-2014 yılları arasında Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanlığı görevini yürütmüştü.

Zeytin Dalı'nda 'Fırtına' etkisi! Tepelerine tepelerine...Zeytin Dalı'nda 'Fırtına' etkisi! Tepelerine tepelerine...Zeytin Dalı'nda 'Fırtına' etkisi! Tepelerine tepelerine...Zeytin Dalı'nda 'Fırtına' etkisi! Tepelerine tepelerine...HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 

 
 

 

 
 

PAYLAŞ tw fb gp

YORUM YAZIN ABD, Hamas Lideri Haniye'yi terör listesine aldı haberine yorum yapın

adınız ve soyadınızla doğrudan da yorum yapabilirsiniz
BU HABERE YAPILAN YORUMLAR19 YORUM
  • mmm 01 Şubat 2018 16:27 asıl terörist İsrail ve ABD

    CEVAP YAZ 1 2

İNTERNET HABER MOBİL

iPhone iPad Android
İnternethaber Yayın Grubu Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2018 - İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz ! Tel : +90 212 266 99 99  /  Faks : +90 212 266 98 98 Yazılım Geliştirme ve Sistem Destek: Bilgin Pro