BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  GÜNCEL

Zarrab davasında yeni gelişme gizli dosya ne?

Amerika'da yargılaması tamamlanan ve haklarında karar beklenen İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab ve eski Halkbank Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla davasında, kayıtlara gizlilik kararı olan yeni bir dosya daha eklendiği öğrenildi.

Abone ol

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde görülen Reza Zarrab ve eski Halkbank Genel Müdürü Mehmet Hakan Atilla davasında yeni bir gelişme yaşandı.

Geçtiğimiz hafta dava kayıt sırasına 495 sıra numarasıyla giren yeni dosyaya gizlilik kararı konuldu. Amerika'nın Sesi'nden Can Kamiloğlu'nun haberine göre, New York Güney Bölgesi Federal Hakimi Richard Berman’ın onayıyla kayıtlara konulan gizli belgenin, Atilla veya Zarrab’ın savunma avukatları tarafından mı yoksa savcılık tarafından mı konulduğu bilinmiyor.

YENİ BİR İDDİANAME Mİ?
İki yıldır New York’ta tutuklu olarak yargılanan Zarrab, New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’yla uzlaşmış ve savcılara bazı itiraflarda bulunmuştu. Zarrab’ın, ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımları delmek için kurduğu uluslararası suç şebekesinde birlikte çalıştığı bazı önemli isimleri savcılığa açıkladığı iddia edilmişti.

Zarrab’ın savcılığa yaptığı itiraflar sonrasında bazı verdiği isimlerle ilgili yeni bir iddianamenin hazırlanıp dava dosyasına ekleneceği yönünde birçok iddia öne sürülmüştü.

Dava kayıtlarına yeni giren ve gizlilik kararı olan dosyanın, Zarrab’ın itiraflarından sonra yeni bir iddianame olabileceği gibi, savunma veya savcılık tarafından gizli kalması istenilen başka bir belge olma ihtimali de var.

GİZLİLİK KARARI HAKİMİN KARARIYLA KALDIRILIYOR
Dava kayıtlarına giren yeni gizlilik kaydı olan dosyanın içeriği ancak hakim Berman’ın gizlilik kararı kaldırmasıyla açıklanacak.

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde iki yıldır süren Reza Zarrab davasında, aralarında eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın da bulunduğu toplam dokuz kişi yargılanıyordu.

Zarrab’ın tanık olması, Atilla’nın da görülen jürili duruşmalarda kendisine isnat edilen altı suçun beşinden suçlu bulunması, dava dosyasının kapanmasına yol açmadı.

Zarrab ve Atilla’nın da içinde bulunduğu dava dosyası, ABD dışında olan yedi ayrı sanık daha olduğu gerekçesiyle ve iki tutuklunun yargı süreci halen devam ettiği için geçerliliğini koruyor.