HABER /  DÜNYA

YPG'ye karşı 13 örgüt birleşti

Suriye'nin Halep kentinde, YPG güçleri bir kadını gözaltına alınca, aralarında El Nusra'nın da olduğu 13 örgüt YPG'ye karşı birleşti

Suriye’nin Halep kentinde, aralarında El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesi’nin de bulunduğu 13 silahlı örgüt YPG’ye karşı birleşti.

Rûdaw’ın edindiği bilgilere Halep’in Şeyh Maksud ve Eşrefiyye mahallelerinde YPG ve Asayiş Güçleri'nin uygulamalarından rahatsız olan Suriyeli rejim karşıtı örgütler, tek çatı altında birleşti.

BİR KADINI GÖZALTINA ALDILAR 

Muhaliflerin birleşme gerekçesinin ise, YPG’ye bağlı Asayiş Güçleri’nin muhalif bir İslamcı kadını gözaltına alınması olduğu iddia ediliyor. Muhalifler, kadını gözaltına aldığı iddia edilen görevlilerin yargılanmasını istiyor.

ORTAK OPERASYON 

YPG'ye karşı bir ortak operasyon odası kurduğunu açıklayan muhalif gruplar, Ahfadu Salatin, Ebu Amara Tugayları, Ahrar'uş Şam Hareketi, Saffa Tugayları, Birinci Fırka (Fevc'ul Evvel), Nusra Cephesi, Nureddin Zengi Hareketi, Kürt Cephesi, 16’ncı Fırka, Fecr Hareketi, Şam Cephesi, Suriye Devrimcileri Tugayı, Feylak'uş Şam (Şam Şahinleri) ve Ceyş'ül İslam'dan oluşuyor.

SAVAŞ YA DA BARIŞ 

Muhalifler bugün birleştiklerine dair bir video yayımladı. Videoda gruplar adına bildiriyi okuyan muhalif komutan, Şeyh Maksud'daki sorunu barışçıl yollarla veya savaşla çözmeye hazır olduklarını açıkladı.

YPG ve Asayiş Güçleri’ne karşı bütün meşru araçlarla mücadele edeceklerini duyuran sözcü, bölgede yaşanan sorunları şeriata dayalı çözecek bir komisyonun da hazır olduğunu belirtti.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR 

Öte yandan, YPG ile muhalif gruplar arasında sorunun çözülmesi konusunda görüşmeleri yapıldığı öğrenildi.

Halep’in Kuzeydoğusunda yer alan ve nüfusun çoğunluğu Kürtler’den oluşan Şeyh Maksud ve Eşrefiyye bölgesi, 2012 yılından bu yana YPG'nin kontrolünde bulunuyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Uyuyan eşini ve çocuğunu... Tüyler ürpertici!
'Her türlü çılgınlığı yapacaklar'
İstanbul'da bugün bu yollar kapalı
2015 genel seçimleri için Burhan Kuzu'dan flaş mesaj
Habur sınırında büyük vurgun
17 Şubat evde bakım maaşı yatan iller netleşti sorgulama ekranı-2020
Yorumlar 92 yorum