HABER /  GÜNCEL

YÖKDİL sonuçları açıklanıyor TC ile sorgulama ÖSYM SAYFASI

YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu 22 Eylül'de YÖKDİL sınavına gören öğrencilerin gündeminde. Akademik alanda yükselmek isteyenlerin girdiği YÖKDİL sınav sonuçlarının en geç 10 iş günü içinde açıklanması bekleniyor. Peki YÖKDİL puan hesaplama nasıl olur, kaç net kaç puan yapar?

YÖKDİL sonuçları açıklanıyor TC ile sorgulama ÖSYM SAYFASI

YÖKDİL sınav sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu 22 Eylül'de sınava girenlerin gündeminde. Açıköğretim Fakültesi tarafından yapılan YÖKDİL sınav sonuçlarının en geç 10 iş günü içinde açıklanmasın bekleniyor. YÖKDİL sınav soru cevapları ise öğrencilerin erişime açılmayacak. Peki YÖKDİL puan hesaplama nasıl olur, kaç net kaç puan getirir ve YÖKDİL puan

YÖKDİL sınav başvuruları, 8 Ağustos'ta başladı, 17 Ağustos'ta sona erdi. Sınav giriş belgesi, Anadolu Üniversitesi'nin sistem sayfasında alınabiliyor. Yabancı dil üzerinden sınava girecekler için zaman ve saat kurum tarafından açıklandı. 

YÖKDİL KAÇ SAAT SÜRDÜ: Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), beşinci Yükseköğretim Kurumları Yabancı Dil (YÖKDİL) sınavının, 22 Eylül Cumartesi günü saat 14.00’te, tek oturum halinde yapıldı. YÖKDİL sınavında adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulacak ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilecektir.

SINAV SORULARI VE CEVAPLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK: YÖKDİL soruları ve cevapları, kurum tarafından ne zaman yayınlanacak, sorusuna Anadolu Üniversitesi'nin resmi açıklaması bulunmuyor. Bir önceki sınavlara bakıldığında sınavdan sonraki hafta sorgulama sayfasında sorular ve cevaplar yayınlanıyor.

YÖKDİL BARAJ PUANI KAÇ: İlgili mevzuat ile ilgili düzenlemelerimizde olduğu ve YDS sınavında uygulandığı gibi, doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde de en az 65 olması gerekecektir.

YÖKDİL NERELERDE GEÇERLİ OLACAK: Bu sınava yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar katılabilir.

Yorumlar