BIST 1.417
DOLAR 8,15
EURO 9,70
ALTIN 457,31
HABER /  GÜNCEL

YKS sınavı için OBP güncellemesi muamması son gün ne zaman-ÖSYM duyuru

ÖSYM duyuruları 2018 bugün öğrencile tarafından sıkça bakılan bölüm oldu. YKS sınavına sadece sayılı günler kala üniversiteye girecek öğrencilerin kafası karışık. OBP puanlarını e-okul üzerinden onaylatmak zorundalar mı, onaylatmayanın YKS sınavı geçersiz mi sayılacak? ÖSYM son duyurusu ile bu konuya açıklık getirdi. İşte ÖSYM'den son YKS duyurusu

Abone ol

2018 ÖSYM duyurularına göre bu haftasonu YKS sınavına girecek olan adaylar aman dikkat! Sosyal medyada dolanan Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve diğer eğitim bilgilerinin, ÖSYM sistemi üzerinden aday tarafından onaylanması gerektiğiyle ilgili haberler adayların kafasını karıştırdı. Peki gerçekten YKS'ye girmeden önce bu bilgileri onaylatmak şart mı, OBP puanını onaylatmanın YKS sınavı geçersiz mi sayılacak? 

2018-YKS Kılavuzu’ndaki bilgilere göre, ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemi (AİS) üzerindeki eğitim bilgileri ile OBP’sinin güncellenmesini gerektiğini düşünen adayların, bunu öncelikle mezun olduğu ortaöğretim kurumuna giderek e-Okul üzerinden yaptırması gerekiyor.

GÜNCELLEME HANGİ TARİHLER ARASINDA: Ardından da yine AİS’e giriş yaparak güncellenen bilgileri seçip onaylaması lazım. Bu işlemler için verilen tarih aralığı ise 26 Haziran-4 Temmuz. Yani adaylar YKS yapıldıktan sonra da gerekli güncellemeleri sistem üzerinden gerçekleştirebilecek. Uzmanlar da, bu durumda çok az adayın olduğunu ve sosyal medyada yayılan haberlere dayanarak panik yapmamalarını öneriyor.

Konuyla ilgili 2018-YKS Kılavuzu’nda yer alan açıklama ise şöyle:

AMAN DİKKAT SON GÜN 4 TEMMUZ: “2018-YKS’ye başvuran adayların YKS değerlendirme ve yerleştirme işlemlerinde kullanılmasını istedikleri eğitim bilgilerini, 26 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’nde (AİS) kontrol etmeleri ve bu eğitim bilgilerini seçerek 4 Temmuz saat 16.00’ya kadar onaylamaları gerekiyor. Eğitim bilgilerinde eksiklik veya hata olduğunu düşünenler, mezun oldukları/olacakları ortaöğretim kurumlarıyla görüşerek bunları e-Okul üzerinden düzelttirmeli ve sonrasında 26 Haziran-4 Temmuz arasında https://ais.osym.gov.tr adresinden düzelttirdikleri eğitim bilgilerini seçerek onaylamalılar. Eğitim bilgisi e-Okul’a eklenemeyecek durumda olan adayların ise bunu Kamu Kurumları İşletim Sistemi (KKİS) üzerinden okullarına işlettirmeleri, ardından da https://ais.osym.gov.tr adresinden bu bilgileri seçerek 4 Temmuz saat 16.00’ya kadar onaylamaları lazım.

İŞLEM YAPILMAZSA SON BİLGİLER DİKKATE ALINACAK: Adayların bireysel olarak veya ortaöğretim kurumlarının doğrudan ÖSYM’ye yapacakları değişiklik/düzeltme talepleri için Merkezimizce yapılacak işlem bulunmuyor. Adayların 4 Temmuz saat 16.00’ya kadar yaptığı son seçim dikkate alınacak ve bu eğitim bilgisine göre değerlendirme işlemleri yapılacak. 2018-YKS’ye başvuran tüm adayların eğitim bilgisi seçme işlemini gerçekleştirmesi gerekiyor. Bu seçme ve onay işlemi yapılmazsa, OBP işlemlerinin gerçekleştirildiği tarihte adayın aktif olan tek bir eğitim bilgisi varsa, bu kullanılacak. Bu tarihte adayın birden fazla eğitim bilgisi varsa ve başvuruda seçtiği eğitim bilgisi, bu bilgiler arasındaysa, adayın bu eğitim bilgisi kullanılacak. Onay işlemi yapmayan adaylar için başvuruda kullanılan eğitim bilgisinin son eğitim bilgileri arasında olup olmadığının anlaşılmasında; okul türü, alan ve dal bilgileri dikkate alınacak. Adayın başvuruda kullandığı eğitim bilgisi, bu tarihte aktif eğitim bilgileri arasında yoksa en son mezun olduğu eğitim bilgisi kullanılacak.”

2018 YKS BARAJ PUANI KAÇ: Yaklaşık 2 buçuk milyon öğrencinin gireceği 2018 YKS sınavı baraj puanı belli oldu. Buna göre yapılan resmi açıklamalar çerçevesinde Yükseköğretim Kurumları Sınavın barajını geçmek için en az TYT’de 150’yi geçmek, Alan Yeterlilik Testi'ndeki (AYT) 180'i geçmeleri gerek. Yani öğrenciler girdikleri sınavda TYT’den 15 net AYT'den 20 net yapmak zorunda.

YKS KAÇ SORU KAÇ DAKİKA: Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'nde Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacağı kaydedildi. Soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe ve kısıtlamaya gidilmediği belirtilen açıklamada, soru sayısı dikkate alınarak sınav süresinin 135 dakika olarak belirlendiği kaydedildi.

ÖNCEKİ HABERLER
İKM sonuçları Adalet Bakanlığı 2018 İzmir gardiyan sonuçları-İSİM LİSTESİ
CHP'de Gürsel Erol şoku! 41 yıl sonra Elazığ'ı kazandırmıştı
İnşaat devine ''teröre finansman'' suçlaması
İnşaat devine 'IŞİD'e destek suçundan dava
ÖSYM 2018 duyurular YKS sınavında OBP paniği son açıklama
Açıköğretim Üniversitesi 3 ders sınav tarihi ne zaman-sınav giriş belgesi
Bıçak parası aldığı iddia edilen doktora şok
CHP'de seçim sonrası istifa! Bu kez 'onurlu' oldu
65 yaş aylığı ne zaman ayın kaçında verilecek?
Murat Gezici'ye şok suçlama seçim akşamı konuşmuştu
Yorumlar