HABER / EKONOMİ

Yiğit Bulut'tan 3 noktalı dolar yorumu (Dolar kaç TL 31 Mayıs 2017)

Dolar yorumlarıyla dikkat çeken Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut dolar spekülatörlerine fena yüklendi. Peki bugün Dolar/TL kaç lira? İşte piyasa notları ve Yiğit Bulut'un dolar yorumları...

Bankalararası piyasalarda dolar/TL 3,53'ün üzerinde işlem görüyor. Dolar dün günü 3,5540'dan tamamlamıştı. Kur bugün 3,5338 ile 8 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Euro ise 3,9580 seviyesinde seyrediyor.

Piyasalar halen kabinede yapılabilecek bir revizyonu gündemin en önemli maddesi olarak izlemeye devam ediyor.

Öte yandan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dünkü açıklamaları kabine revizyonu olup olmayacağı konusunda bir soru işareti yaratırken, AK Parti'li yetkililer bu yorum için erken olacağını ancak bir revizyon olsa da büyük çaplı olmasını ve eylem planında bir değişiklik olmasının beklemediklerini söylediler.

Erdoğan bugün yıl sonuna kadar AK Parti'nin tüm il, ilçe ve belde teşkilatlarını güncelleyeceklerini söylerken, kabinedeki tüm bakanlardan 180 günlük bir eylem planı istediğini belirtti. Dolar/TL bir süredir 3,55-3,65 bandında sıkışık bir seyir izlerken, dün TL'nin benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrışmasıyla kur 3,5415'e kadar geriledi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya ilişkileri hakkında devam eden incelemelerin ortaya çıkardığı siyasi açmaz ve bu nedenle ABD ekonomisini rahatlatacağı düşünülen vergi indirimi ve harcama paketlerinin Kongre'den geçmesinin zorlaşacağı beklentisi de dolar üzerinde baskı yaratıyor.

Uzmanlar kurda aşağı hareketin devamı için 3,55 seviyesinin altında kalıcı olması gerektiğini belirtiyor.

YİĞİT BULUT'TAN 3 NOKTALI DOLAR YORUMLARI

TRT Haber'de ekrana gelen Derin Analiz programında ekonomideki son durumu değerlendiren Yiğit Bulut, döviz piyasası hakkında önemli tespitler yaptı. Referandum sürecinde hızla yükselen dolardaki düşüşe dikkat çeken Yiğit Bulut, ekonomi kanallarında çok bilmişlik yapanların halktan özür dilemesi gerektiğini ifade etti.

NOKTA NOKTALAR NEREDESİNİZ?

Dolar alan birçok kişinin zarar ettiğini söyleyen Bulut, "3,50'den 3,80'den dolar alın diyen nokta noktalar neredesiniz... O günlerde yazı yazanlar adamsanız çıkıp yazı yazın, özür dileyin..." şeklinde konuştu.

Hükümetin düşeceğini ümit edenlerin, doların 7 liraya kadar yükseleceğini bekleyerek yatırım yaptığını söyleyen Yiğit Bulut, hepsinin zarar ettiğini ifade etti.

Yorumlar12 yorum