YAZARLAR

Yerel İnternet Gazeteciliği

Yerel İnternet Gazeteciliği

"1999 yılının son aylarıydıyanılmıyorsam Hadi Özışık mesleğinden uzaklaşmış çaldığı tümkapılar yüzüne kapanmış, çaresizlik içerisinde ekmeğini taştançıkarmaya karar vermişti.

Yani 20 yıllık mesleğini geride bırakıp, webtasarım işleriyle uğraşmaya başlamıştı. Özışık'ın vücudunaişleyen "gazeteciler virüsü" her geçen günbüyüdükçe İnternethaber yolculuğu da başlamış oldu."

Bu hikayeyi çok kez Türkçe, en son da TRT Şeş'te Kürtçe dinledikkendisinden.

Şöyle diyordu Şilan Bulut'la yaptığı son söyleşisinde Hadi Özışık:"Ben İnternethaber yolculuğuna başladığımda bu yolculuğatek başıma çıkmak istemedim. Onun için gazeteciliğinegüvendiğim dostların kapısını çaldım ama bana inanmadılar. Hayalpeşinde olduğumu söylediler".


Sevgili okurlar, Hadi Özışık 2010 yılında "yerelde internetgazeteciliği" dediğinde 1999'daki filmin başa sardığınıgördüm. Çünkü 81 ile ait siteler yayına alındığında enyakınındakiler "bu yaptığın işin karşılığıolmayacak" diyorlardı.

Zaman Hadi Özışık'ı bir kez daha haklı çıkardı çünküİnternethaber yayın grubu altında Türkiye'nin 81 iline,İstanbul ve Ankara'nın ilçelerine yayılan internetgazeteciliği kısa zaman sonra sonuç verdi.

İnternethaber'e ait Google Analitik sonuçlarınabaktığımızda yerelden genele yağmur gibi okuyucu geldiğinigörüyoruz.

İnternethaberin her ildeki bu sitelerine nereli olursanız olunkendini ilinizin başına "İnternet" koyun memleketinizin haberlerinigörün. İnternetAnkara, İnternetİzmir gibi

12 Haziranda Türkiye de seçim var. Seçimde bu siteler daha etkinolacak. Size şimdiden söyleyeyim Türkiyenin her yerinden siyasilerbu sitelerde yer alabilmek için biribiriyle yarışacak.

Özeti şu; yerel internet gazeteciliği Türkiye'de hakettiği yeribulmaya başladı bile. Basın İlan Kurumu da yerel internetgazeteciliğini geliştirmek adına kolları sıvamış durumda.

11 Ocak'ta Gaziantep'te Basın İlan Kurumu organizasyonuyla yerelgazetecilerle buluşulacak. Bu buluşmalar daha sonra Türkiye'dekibir çok ilde devam edecek. Bunun anlamı şu: Devlet bileyerelde internet gazeteciliği için efor sarfetmeyebaşladı.

Yorumlar