HABER /  GÜNCEL

Yeni üniversiteye giriş sistemi yine değişti! İşte o değişiklikler...

Geçtiğimiz günlerde açıklanan yeni üniversiteye giriş sistemi dün gece tekrar değişti. YÖK, Temel Yeterlilik Testi'nin gününü ve içeriğini değiştirdi. 120 soruya 135 dakika verildi. Fen Bilimleri testi ile Felsefe ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi testleri yeniden sınavın içine alındı.

Yeni üniversiteye giriş sınavı dün gece tekrar değiştirildi. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), daha önce açıklanan Temel Yeterlilik Testi'nin (TYT) içeriği ve tarihinin değiştiğini açıkladı. Yeni sisteme göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumu olan TYT, 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturum da 24 Haziran Pazar günü sabah yapılacak. Dil sınavı ise aynı gün öğleden sonra olacak.

40 SORU DAHA EKLENDİ, SINAV SÜRESİ UZATILDI

YÖK tarafından, Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı’nda, Türkçe testindeki 40 soruya ek olarak 20 sosyal bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe ve Tarih) sorusu, matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 fen bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik ve Kimya) olmak üzere toplam 120 sorunun yer alması kararlaştırıldı. Sınav süresi ise 135 dakika olarak belirlendi.

ELEŞTİRİLER DİKKATE ALINARAK...

YÖK, yaptığı yazılı açıklamada “Yükseköğretim Kurulu’nun topluma hizmet temel fonksiyonu göz önünde tutulduğunda paydaşların görüşlerine ve eleştirilerine dikkate alması tabiidir. Bu çerçevede yapılan müzakere ve analizler neticesinde Yükseköğretim Kurulu olarak yeni ölçme ve değerlendirme sistemine “tedrici geçişi” de dikkate alarak öğrencilerimizin, ailelerinin ve kamuoyunun kaygılarını azaltıcı ve giderici yönde, TYT’de kısmi değişiklikler yapılmıştır” dendi.
İşte yapılan değişiklikler şunlar:

İKİ SINAV AYNI GÜN YAPILMAYACAK

Sınavın iki oturumunun tek günde yapılması yerine, ilk oturumunun Cumartesi sabahı, ikinci oturumunun ise Pazar sabahı yapılması kararlaştırıldı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın birinci oturumunun (Temel Yeterlilik Testi) 23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah, ikinci oturumunun 24 Haziran 2018 Pazar günü sabah, Dil sınavının ise 24 Haziran 2018 Pazar günü öğleden sonra yapılmasına karar verildi. İkinci oturumda ve dil sınavında, sınav uygulaması ve soru şekli açısından herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Lisans programlarına yerleştirmeye için puan türleri, daha önce açıklandığı gibi Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanı şeklinde olacak.

DİN KÜLTÜRÜ, FELSEFE, FEN TESTLERİ GELDİ

TYT sınavında Türkçe temel yeterlilik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Sosyal Bilimler (Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe, Tarih) sorusu, Temel Matematik testindeki 40 soruya ek olarak 20 Fen Bilimleri sorusu (Biyoloji, Fizik, Kimya) olmak üzere toplam 120 soru yer alacak.

SÜRE 135 DAKİKAYA ÇIKTI

Daha önce açıklanan soru başına düşen sürede herhangi bir değişikliğe gidilmedi. 120 soru için sınav süresi 135 dakika olarak belirlendi.

HANGİ TESTTE NE KADAR SORU VAR?

- Türkçe: 40
- Sosyal Bilimler : Coğrafya (5), Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (5), Felsefe (5), Tarih (5)
- Temel Matematik: 40
- Fen Bilimleri: Biyoloji (6), Fizik (7), Kimya (7)

ÖNCEKİ HABERLER
Arka Sokaklar 456.bölüm fragmanı Hüsnü'nün yeni aşkına bakın
Aurelien Muller kimdir Hadise ile aşk mı yaşıyor?
YKS son gelişme YKS sınav tarihi 2018 Haziran ayının hangi günü
ABD'nin niyeti kötü deyip bombayı patlattı! Darbeyi...
Cuma günü okunacak dualar cuma günü okunacak dilek duası
Tebessüm Kahvesi nerede Tebessüm Kahvesi'ne nasıl gidilir?
Yorumlar 6 yorum