HABER /  GÜNCEL

Yarın yarım gün mü okullar yarın tatil mi-2018

Yarın okullar ttil mi, 18 Mayıs cuma günü okullar öğleden sonra tatil mi MEB açıklaması. 19 Mayıs Atatürk'ü Anna Gençlik ve Spor Bayramı 2018 yılında haftasonu cumartesi gününe denk geliyor. Yani okullar zaten kapalı olacak. Peki 19 mayıs öncesi cuma günü okullar tatil olur bu konuda Milli Eğitim Bakanlığı henüz resmi bir açıklama yapmadı.

Yarın okullar tatil mi, 18 mayıs cuma günü öğleden sonra okullar tatil mi olacak sorusu öğrencilerin gündeminde. Bilindiği gibi 19 Mayıs bayramı ülkemizdeki resmi tatillerden biri. 19 Mayıs 2018 yılında haftasonuna cumartesi gününe denk geliyor. Haftasonu olduğu için okullar zaten kapalı olacak. Peki 19 mayıs öncesi 18 mayıs cuma günü öğleden sonra okullar yarım gün tatil olur MEB tatil açıklaması geldi mi?

19 MAYIS KAÇ GÜN TATİL: 19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma Gençlik & Spor Bayramı 2018 yılında cumartesi günü. Bu yıl 18 Mayıs hafta içine yani cuma gününe denk geldiği için resmi tatil olması kesin değildir…

19 MAYIS’IN ÖNEMİ NEDİR: Türk Tarihinde kutlanması gereken günler vardır. Bunlardan biri 19 Mayıs 1919'dur. 19 Mayıs 1919 Anadolu'da yeni Türk Devleti'nin fiilen temellerinin atıldığı gündür ve Türkiye Cumhuriyeti tarihimizin başlangıcıdır. Yüce Önder Atatürk'ün Büyük Nutkunu bu olayla başlatması, doğum gününü soranlara 19 Mayıs'ı işaret etmesi bunun kanıtı sayılmalıdır.

19 Mayıs'ın millî bayram olarak ilân edilmesi bu yargıyı daha da pekiştirmektedir. Atatürk, gerek Millî Mücadele döneminde, gerekse Cumhuriyet döneminde yurdumuzun birçok şehrini ziyaret etti. Bu ziyaretler, o şehirlerin mahallî övünç günleri olarak kutlandığı halde sadece 19 Mayıs yasa ile millî bayram kabul edildi.

Şanlı Türk Tarihi birçok başarılarla süslüdür. Tarihimizde yaşanmış olan bu başarılar hiçbir zaman unutulmayacaktır. Başarılarımızın hatırlanması ve bu başarıları elde eden insanlarımızın hatırlanması amacı ile belirli gün ve haftalarda bir dizi etkinlikler düzenlenmektedir.

19 MAYIS ŞANLI TARİHİ VE ÖNEMİ: Milletçe kutladığımız bu milli bayramlar içerisinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da vardır. 19 Mayıs tarihi bizim için çok şeyler ifade etmektedir. 19 Mayıs 1919 günü Atatürk’ün Samsun’a milli mücadeleyi başlatmak için geldiği bir gün olması sebebiyle aslında Türk milletinin de kurtuluşunun başladığı gündür. Kurtuluş mücadelesinin başladığı yer olarak ta kabul edilmelidir. Atatürk’ün doğum gününü soranlara, 19 Mayıs’ı işaret etmesi bunun en büyük kanıtı kabul edilmelidir.

Atatürk, büyük bir bilinçle hareket ederek görevlerini büyük Türkulusunun tam bağımsızlığını kazanacağı güne kadar tam manasıyla yerine getirmiştir.19 Mayıs 1919, bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan büyük Türk ulusunun ve Atatürk’ün doğum günüdür. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı günün milli mücadelenin başladığı gün olarak kabul edilmesi, 19 Mayıs 1919 tarihine büyük bir anlam katmaktadır. Atatürk’ün bu günü gençlere armağan etmesi, genç Türk Devletinin hayata yeniden adım atması anlamını da taşıdığı düşünülmelidir.

ÖNCEKİ HABERLER
Son anket tam bomba! Hangi aday kaç oy alıyor? Partiler ne durumda?
Irkçı Wilders'ten rezil yarışma! Jürisi ataist bağışçısı gizli
EKPSS sınav sonucu öğrenme ÖSYM portalı-engelli memur sınav sonucu sorgulama
Milyonlar bu haberi bekliyordu! Erdoğan imzaladı...
Borca batan patron, fabrikada işçilerinin gözü önünde...
AÖF kayıt yenileme 2020 ne zaman bitiyor AÖF kayıt yenileme ekranı
Yorumlar