BIST 1.409
DOLAR 8,07
EURO 9,69
ALTIN 458,55
HABER /  GÜNCEL

Yargıtay'dan emsal olacak cam filmi kararı

Otomobillerdeki cam filmine yazılan cezayla ilgili olarak Yargıtay'dan emsal teşkil edecek bir karar geldi. Otomobilinin camında bulunan siyah cam filmi için ceza kesilen vatandaşın mahkeme kararı açıklandı.

Abone ol

BALIKESİR’in Dursunbey İlçesinde aracının camlarında bulunan cam filmi sebebi ile ceza kesilen Fikri Conker, Yargıtay’a başvurdu.

Yargıtay 19 Ceza Dairesi cam filmi sebebi ile kesilen cezayı iptal ederek emsal bir karara imza attı. Dursunbey Kaymakamlığında yazı işleri müdürlüğü yapan Fikri Conker’e 2015 yılı nisan ayında aracının camlarında bulunan cam filmi sebebi ile kesilen ceza Yargıtay’dan döndü.

Kesilen bu cezanın ardından hemen mahkemeye başvuran Fikri Conker yerel mahkemeden ret kararı alınca durumu bir üst mahkemeye taşıdı. Kesilen cezanın kanunlara aykırı olarak kesildiğini iddia eden Conker, yönetmeliklerle kesilen bu cezanın kurumlar arasında görüş farklılığına sebep olduğunu ve yanlış yorumlandığını savundu. Aracın fenni muayeneden cam filmleri ile kusursuz şekilde çıktığını ifade eden Conker, trafikte ise polis tarafından bu filmlere ceza kesildiğini hatırlattı.

CEZAYI ÖDEDİ MAHKEMEYE GİTTİ

Mahkeme sürecini değerlendiren Fikri Conker, 11 Nisan 2015’de Dursunbey’de yeni yapılan hizmetleri görmek için aracı ile dolaşmaya çıktığını bu esnada polis tarafından durdurulduğunu belirtti. Rutin işlemlerin ardından aracının camında bulunan filmlerin polisler tarafından sökülmesinin istendiğini daha sonra ise kendisine ceza uygulandığını söyledi. Cezayı hemen ödeyen Conker, daha sonra konuyu mahkemeye taşıdığını fakat Dursunbey’deki mahkemenin cezanın iptalini ret ettiğini belirtti. Bunun üzerine Yargıtay’a başvuran Conker, kanun yararına cezanın bozulmasını talep etti.

Kanun ile yönetmeliğin bir birine zıt olarak uygulandığını savunan Fikri Conker, bu durumun kendisini de bir kamu görevlisi olarak çok rahatsız ettiğini söyledi. Bu sebeple kanun yararına dava açtığını ifade eden Conker, kurumlar arasında da çelişkiye yol açan bu durumun çözülmesi için çaba harcadığını söyledi. Yargıtay 19. Ceza dairesi tarafından görülen dava sonucu cam filmlerinin görüşü engelleyecek bir durumunun olmadığı ve kesilen bu cezanın iptaline oy birliği ile karar verdi.

ÖNCEKİ HABERLER
ORC referandum anketi sonucu Ankara-İstanbul-İzmir son oylar
Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun danışmanı görevden alındı
Erdoğan Trump'la ne konuştu son dakika açıklama
Ankara'ya çok kritik ziyaret! Bir ilk gerçekleşiyor
5 yaşındaki çocuk babasını öldürdü
Erkan Petekkaya domuz gribi oldu
El Bab'da sıcak gelişme! Bordo-Bereliler o bölgeye girdi
Emekliye eşit zam dönemi başlıyor mu?
6.3 büyüklüğünde deprem korkuttu
BM'den şaşırtan IŞİD raporu
Yorumlar 2 yorum