YAZARLAR

Wikileaks Türkiye'de olsaydı...

Son günlerde dünya gündemini açıkladığı gizli belgelerle sarsan bir internet sitesi var "Wikileaks".

Son günlerde dünya gündemini açıkladığı gizlibelgelerle sarsan bir internet sitesi var "Wikileaks".

Bu site son olarak elinde Türkiye'yle ilgili önemlibelgelerin bulunduğunu ve açıklayacağını duyurmuştu.

Wikileaks dün bombayı patlattı ve belgeleri yabancıgazeteler aracılığıyla tüm dünyaya açıkladı.

Belgeler Türkiye açısından aslında malumun ilanı gibi.Derin okuma yapabilen insanların zihinlerinden geçenlerin ve zamanzaman da söylediklerinin belgelenmesi diyelim biz buna.

Tabi öyle iddialar var ki özellikle AK Parti iktidarına veisim isim bazı milletvekillerine yönelik bunlar içinpartiden gelecek açıklamaları bekleyip görmek en doğrusu.

Ben dikkatimi çeken başka bir konuya değinmek istiyorum.Bomba olarak nitelenen belgelerin açıklanmasının dünya veTürkiye kamuoyu tarafından nasıl karşılandığı dikkat çekicidir.

Şu an büyük bir çoğunluk Wikileaks'a kahraman gözüylebakıyor.

Böylesine önemli belgeleri bir internet sitesi yayınladıdiye kimse o şüpheci gözlüklerini hemen takmadı.

"Kim, niye sızdırdı bu belgeleri?" tarzındabir sorgulamacılık çok gerilerde kaldı. Herkes belgelerdekiolayları konuşuyor.

Peki bu belgeleri Türkiye'deki bir internet sitesi ya dagazete yayınlasaydı neler olurdu?

Bunun cevabını sanırım hepimiz biliyoruz. Nitekimörneklerini çok yaşadık.

Biz de belge yayınlar hain, dünyada ise adeta kahraman ilanediliyorlar.

Buarada şunu da belirtmeliyim ki İnternethaberokurlarına belgeleri sunmak için yoğun bir çaba içerisinde. O kadarçok belge varki hepsini çevirip sizlere en doğru şekilde ulaştırmakadına hummalı bir şekilde çalışıldı. Benim bu yazıyıyazdığım saatlerde İnternethaber ekibi Wikileaksbelgeleriyle boğuşmaya  devam ediyor.

"GALERİ RESİMLERİNİ TIKLAMAKTANSIKILDIK!"

"Wikileaks felan iyi hoş da İnternethaber'de durumlarnedir?"
derseniz, foto galerilerden gelen şikayetlerdenbahsedeceğim size.

Önce gelen şikayetlerden bazılarını sizlerle paylaşayım;


40 yıl sonra dünyada neler olacak?
neden galeri şeklinde bu haber? Tamam galeri yaptınız , nedenher resimde 1 satır yazdınız?20~30dan sonra kimse tıklamıyordur
inanın

iskenderIII
26 Kasım 2010Cuma 10:17


****

Şikayet

Sayın İnternet Haber editörü,
İnternet haberciliği yapan birçok haber sitesi olmasına rağmen bende dahil birçok kişinin ilk tercihi İnternet Haber'dir. Bununsebebi SEVİYELİ ve objektif haber yapmanızdır. Bu vesileyle sizlerikutluyorum. Ancak bir süredir manken-magazin  haberleriyapmakta yoğunlaştığınızı esefle izliyorum. Bu Hürriyet tarzı sizehiç yakışmıyor. Bizler Hürriyet'te bir kaç manşet dışındabasılma-firikik-cesur poz gibi zırvalıklardan tiksindiğimiz içinsitenizi tercih ediyoruz. Ya siz Hürriyet tarzında  haberleriyapmaktan vaz geçin ya da biz kendimize daha seviyeli sitelerbulalım.Saygılarımla...

Erol Değirmenciler

*****

Çuvalın altındaki sır ortaya çıktı

Gereksiz foto galeri yapma ısrarınız anlamış değilim.Haber sıkıcı ancak bu hale sayenizde getirilebilir. Bu tiphaberleri okumadan geçiyor hatta bir süre sitenize girmiyorum. Butip şikayetleri defalarca almanıza rağmen bunu sürdüren editörmuhtemelen ya patron ya da patron yakını olsa gerek. Bu sitenin çokciddi editör sorunu var.


serkan1065
27 Kasım 2010 Cumartesi 14:43

****

Foto Galeriler

 
Bazı gazetelerin arka sayfa güzelleri gibi internetsitemizde( Sitemiz kavramını bilinçli kullanıyorum.Çünki benim enfazla vakit ayırdığım site burası) fotogaleri güzellerikoyuyorsunuz. Sayenizde çok sayıda yıldız(!) tanıyacağız. (Gerçi"burası bir çarşı gibi herkes ihtiyacını alır.Siziilgilendirmiyorsa bakmazsınız" diyeceksiniz. Ancak habere attığınızilginç başlıklar dikkat çekiyor.)

Düz metinde bir parağrafta vereceğiniz haberleri Fotogaleride 15-20fotoğrafta veriyorsunuz. Fotogaleri destekli haberlerinizi bunedenle sevmiyorum. 
 
Burhan Baykara 

****

Gelen şikayetlerin çoğu haberi okumak için tek tekfotoğrafları tıklamanın sıkıcı olduğu yönünde. Haberfotoğrafının altına verilen bir kaç cümlelik metinleri tek birhaberde verip bunun okuma eziyetine dönüşmemesini istiyorokurlarımız.

Haberi okumak için tek tek fotoğrafları tıklamanınsıkıcı olduğu kabul edilebilir. Fakat bu haberler zaten foto galerikısmında kategorilendirildiği için baştan bunun bir galeri haberolduğu belli.

Bunun siteye sadece tık kazandırmak için yapıldığınıdüşünmek ise İnternethaber'e biraz haksızlık olmuyor mu?

Bu haberlerin amacı olayı fotoğraflarıyla anlatarakgörsel olarak da haber hakkında bilgi vermektir. Özelliklebazı haberler varki ancak fotoğraflarıyla bir anlam ve bütünlükkazanır.

Ve bazen bir fotoğraf bir haberi metinden çok daha iyi anlatır.

Olaya habercilik açısından baktıklarında şikayet edenokurlarımızın da buna hak vereceğini düşünüyorum.

Peki bazen bu fotoğraflama olayının suyu çıkarılmıyormu?

Evet çıkarılıyor. Kimi zaman haberle çok daalakası olmayan fotoğraflar kullanılırken kimi zamanda sadecegörselliğe dönük bir haber mantığıyla metinden kopuk galerilerkarşımıza çıkabiliyor.

MAGAZİN İŞİN NERESİNDE?

Magazin haberlerinden şikayet eden okurlarımız içinşunu söylemek istiyorum.

Dünyanın her yerinde magazin olayları haber değeri taşır.Yani bu bir haberdir.

İnternethaber'in magazini nasıl kullandığı önemlidir.Ciddi bir haber sitesi olarak İnternethaber magazini birkategori haberi olarak görüyor.

Fakat sadece bir ünlü mankenin,şarkıcının fotoğraflarından oluşan, içinde herhangibir haber bulunmayan fotoğraf galerilerini de magazin haberi olarakgörmek, göstermek mümkün değildir.

Bu yapıldığı takdirde hem ciddiyet zedelenir hem deokur işte o zaman sadece tıklanmanın peşinde olduğunu düşünür.

VE YİNE REKLAM YİNE REKLAM

Son olarak reklamlardan gelen şikayetlerin devam ettiğini ifadeederek bu şikayetlerden bir tanesini burada yayınlıyorum. Hem deYORUMSUZ! ( Yorumu gereken kişileryapacaktır!)

Hasan Tas

Inter un rayting dusus sebebleri

Benim icin vazgecilmez olan sitesine cok uzun zamandirgirmiyordum. Bugun bir bakiyim dedim girdigime pisman oldum. Buncayil gunde en az 3-5 defa girdigim bu siteyi bu hale getirenleri enazindan bir uyarayim dedim.

Favori haber sitemi sekil itibariyla bitirdiniz. Ilk acilista cikantum sayfayi kaplayan o reklam. Ne yani tik tik tik haberegecmektense reklami beklemek zorundamiyim? hayir gormekistemiyorum. "O zaman kapat a bas" der gibisiiniz evetbasiyorum bu sefer 8 saniye beklemek istemiyorsaniz x e bas diyorhayydaa hadi bir daha bas.

Bu sefer haberin ustune gelince bu sefer tam sayfaolmayan fakat haberi kapatan daha kucuk bir reklam. Hadidiyelim onca onca mucadele haberi okudunuz tekrar anasayfayageldiniz butun bu macera tekrar bastan basla. Haber miokuyacagim bu pop up turu reklamlari kapatmakla mucadelemiedecegim? Bu yuzden artik sizin sitenize girmiyorum.


 

Yorumlar