HABER /  DÜNYA

Ve açıklandı! Uçağı Rus ordusunun füzesi düşürdü

Uluslararası Suçları Araştırma Ekibi, 2014'de Ukrayna'da düşürülen Malezya Havayolları MH17'nin Rus ordusuna ait bir füze tarafından vurulduğunu tespit etti.

17 Temmuz 2014'te Amsterdam-Kuala Lumpur uçuşunu yapan Malezya Havayolları'na ait MH17 sefer sayılı uçak Rusya sınırına yakın bir bölgede bir füzeyle vurularak düşürülmüş, olayda 298 kişi hayatını kaybetmişti. Olayla ilgili yürütülen soruşturma sonrasında, uçağı vuran füzenin Rusya Silahlı Kuvvetleri'ne ait olduğu açıklandı.

Hollanda'dan Malezya'ya doğru havalanan Malezya Havayolları’a ait MH17 sefer sayılı uçak, Rusya-Ukrayna sınırında 2014 yılında düşmüştü. Malezya Hava Yolları uçakta 283 yolcu ve 15 mürettebatın bulunduğunu açıklamış ve hayatını kaybeden 298 kişi içinde milliyeti belirlenenlerden 154’ü Hollanda, 27’si Avustralya, 23’ü Malezya, 11’i Endonezya, 6’sı İngiltere, 4’ü Almanya, 4’ü Belçika, 3’ü Filipinler, biri Kanada vatandaşı olduğu duyurulmuştu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, bunun bir "terör eylemi" olduğunu söylemiş, Rusya ise uçağın Ukrayna hükümeti tarafından düşürüldüğünü iddia etmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Bekçi alımı başvurusu yap 2018-bekçi maaşları ne kadar olacak?
Mantarlı Tavuk Kavurma nasıl yapılır?
CHP'de yumruklar konuştu mu? İşte son açıklama
Papa'dan İslamiyet'le ilgili bomba sözler! 'Yalan ve saçmalık..'
MFÖ’den 26 yıl sonra dava
2020 Kurban bayramı hangi ay başlıyor?
Yorumlar 1 yorum