BIST 1.401
DOLAR 8,76
EURO 10,31
ALTIN 493,19
HABER /  GÜNCEL

Gümrük Bakanlığı memur alımı hangi bölümlere olacak?

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yayımlamış olduğu ilanına göre 3 farklı pozisyon için memur alımı yapacak. Başvuru süresi başladı mı? Başvuru şartları neler, kimler başvuruda bulunabilecek? Özel şartlar nelerdir? Nasıl başvuru yapılır? İşte memur alımı başvurusu hakkında tüm detaylar.

Abone ol

Geçtiğimiz günlerde Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanmış olan ilana göre Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesindeki personel eksikliğini karşılamak için farklı pozisyonlarda memur personel alımı yapacağını belirtmişti. Başvurular bugün başladı. Ancak adayların başvuru yapabilmeleri için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından aranan nitelikleri taşımaları şart. Peki Gümrük ve Ticaret Bakanlığı 1750 memur alımı için aranan şartlar neler? 

HANGİ KADROLARA ALIM YAPILACAK: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesine toplamda 1750 kişilik kadro ile Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüklerine 1250 Muhafaza Memuru, 100 Muayene Memuru, Önlisans mezunu 60 Büro Personeli ve Lisans mezunu 184 Büro Personeli alacak. Ticaret İl Müdürlüklerine ise, Önlisans mezunu 31 Büro Personeli ve Lisans mezunu 75 Büro Personeli alacak. Döner Sermayeye ise 30 Büro personeli olmak üzere toplamda 1750 Memur Personel Alımı yapılacak.

SÖZLÜ SINAV YAPILACAK: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bünyesine alımını yapacağı 1750 kişilik kadro için adaylara sözlü sınav yapacaktır. Adayların kamu Personeli Seçme Sınavı puan durumu esas alınarak yapılacak sıralam sonucunda kadro sayısının 3 katı kadar aday sözlü sınava tabii tutulacaktır. İlgili sözlü sınav 21 Haziran 2018 tarihi ile 20 Temmuz 2018 tarihleri arasında yapılacaktır. Sözlü sınava katılmaya hak kazanan adayların listesi sözlü sınav tarihinden en az 10 gün önce Bakanlığın resmi internet sitesinden yayımlanacak olup adaylara ayrıca yazılı tebligat gönderilmeyecektir.

GENEL ŞARTLAR NELERDİR: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı alım yapacağı memur personel adaylarından , 657 sayılı Devlet memurları kanunun 48. maddesindeki genel şartları taşımak ve 2016 yılında ÖSYM tarafından yapılacak Kamu Personeli Seçme Sınavından Önlisans mezunları için KPSSP93 ve lisans mezunları için KPSSp3 puan türünden en az 70 puan almış olmaları gereklidir.

ÖZEL ŞARTLAR NELERDİR: Başvuru yapacak adaylar yukarıdaki genel şartlarla beraber aşağıdaki özel şartlarıda taşımaları gerekmektedir.


Önlisans Mezunu Büro Personeli Özel Şartlar: Önlisans büro personeli pozisyonuna başvuru yapacak adaylar, En az iki yıl süreli eğitim veren İhracat-İthalat, Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret Yönetimi, Dış Ticaret, Uluslararası Ticaret ve Lojistik, Lojistik Yönetimi, Adalet Meslek Yüksekokulu ile, meslek yüksekokullarının Adalet, Gümrük İşletme ,Gümrük, bankacılık ve sigortacılık İşleri önlisans programlarından mezun olmaları gerekmektedir.


Muhafaza Memuru Özel Şartlar:Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bu pozisyon için adaylardan özel olarak, En az dört yıllık eğitim veren fakültelerin hukuk, siyasal bilgiler, İktisadî ve İdarî bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden veya en az dört yıllık eğitim veren yüksekokulların gümrük işletme bölümünden veya bunlara denkliği olan YÖK onaylı yurtdışı veya yurtiçi yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmak, Sınavın Son Başvuru tarihi itibari ile 30 yaşından gün almamış olmak ve Erkekler için en az 172cm ve bayanlar için en az 165 cm boyunda olmak şartları aranacaktır.

Lisans Mezunu Büro Personel Özel Şartlar: En az dört yıllık eğitim veren fakültelerin hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme ve İktisadî ve İdarî bilimler fakülteleri, uygulamalı bilimler yüksekokullarının gümrük işletme bölümünden veya bunlara denkliği olan ve YÖK tarafından kabul edilmiş yurtiçi veya yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmaları gereklidir.

Muayene Memuru Özel Şartlar: Bu Pozisyon için adaylardan, Son başvuru tarihi itibari ile 35 yaşını doldurmamış olmak ve 4 yıllık eğitim veren fakültelerin hukuk, siyasal bilgiler, İktisadî ve idari bilimler, iktisat, işletme fakültelerinden veya bunlara denkliği olan ve YÖK onaylı yurtiçi veya yurtdışı yükseköğretim kurumlarından mezun olmuş olmak şartları aranır.

BAŞVURULAR BAŞLADI: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı personel alım başvuruları başladı. İlgili duyuru geçtiğimiz hafta yaılmış olup adaylar başvurularına bugün ( 23 Mayıs 2018 ) itibari ile başlayabilirler ve en geç 01 Haziran 2018 tarihine kadar başvuru yapmaları gerekmektedir.

NASIL BAŞVURU YAPILIR: Gümrük ve Ticaret Bakanlığı memur alım ilanına başvuru yapacak adaylar başvurularını Gümrük ve Ticaret Bakanlığı kurumsal internet sitesinde (www.gtb.gov.tr) yer alan iş talep formunu elektronik ortamda doldurarak müracaat etmeleri, elektronik ortamda yapılan başvuruda adayların bilgilerini eksiksiz ve doğru olarak girmeleri gerekmektedir. Başvuru onaylandıktan sonra gerek aday tarafından gerekse Bakanlıkça herhangi bir değişiklik yapılması mümkün değildir. Posta ile veya diğer şekillerde yapılan müracaatlar kabul edilmeyecektir.

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ'nün şu ana kadarki en önemli ismi yakalandı
FETÖ'nün şu ana kadarki en önemli ismi yakalandı
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Sonbahara Özel Fırsatları Kaçırma!
Ramazan Bayramı arefesi hangi gün- 2018 arefe günü tarihi
Ramazan Bayramı arefesi hangi gün- 2018 arefe günü tarihi
ABD Suriye'de İran üssünü vurdu! Çok sayıda yaralı var
ABD Suriye'de İran üssünü vurdu! Çok sayıda yaralı var
İl içi öğretmen ataması boş kontenjanlar-illere göre boş okul listesi
İl içi öğretmen ataması boş kontenjanlar-illere göre boş okul listesi
Cumhurbaşkanlığı'ndan bedelli askerlik açıklaması...
Cumhurbaşkanlığı'ndan bedelli askerlik açıklaması...
ABD Suriye'yi vurdu mu vurmadı mı? Kafalar karıştı...
ABD Suriye'yi vurdu mu vurmadı mı? Kafalar karıştı...
Bekçi başvurusu nereye yapılacak 2018 bekçi alım şartları bilgisi
Bekçi başvurusu nereye yapılacak 2018 bekçi alım şartları bilgisi
TÜSİAD'dan faiz artırımı açıklaması
TÜSİAD'dan faiz artırımı açıklaması
Halle Berry makyajsız yakalandı
Halle Berry makyajsız yakalandı