BIST 2.771
DOLAR 17,94
EURO 18,33
ALTIN 1.032,11
HABER /  GÜNCEL

Van'daki toplu istifa için AK Parti'den HDP'ye ağır suçlama!

Van Başkale AK Parti teşkilatının toplu olarak HDP'ye geçmesini değerlendiren Süleyman Soylu, HDP'ye ağır suçlamalar yönletti.

Abone ol

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti Başkale İlçe Başkanı'nın istifası için HDP'ye ağır suçlamalar yöneltti. Soylu "Selahattin Demirtaş orada işi gerginleştirmeye getiriyor. Tabloyu başka bir noktaya taşımaya çalışıyor ve bel altından bıçak saplarken yüzüyle bir gülücük atmaya çalışıyor. Buna eski Türkiye'de 'mafyavari yöntemler' denir" dedi.

Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de siyasetin ne kadar çirkin bir boyuta geldiğinin, HDP'nin yaptığı tehditlerle net bir şekilde görüldüğünü söyledi.

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerinde demokrasiden uzak bir anlayışla partilerine yönelik tehditlerin geldiğini ifade eden Soylu, "Selahattin Demirtaş cici yüzünü batıda ağabeyleri ve evlatlığına girdiği insanlar vasıtasıyla gösterirken, güneydoğu ve doğuda acımasızca bir tehdit furyası sürmektedir. Bunu açık söylüyorum" ifadesini kullandı.

Soylu, birkaç gün önce AK Parti Van İl Başkanı ile milletvekili adayının, Başkale ilçe ziyareti sırasında HDP, PKK ve KCK'lılar tarafından ciddi bir şekilde saldırıya uğradığını dile getirerek, bu saldırıdan sonra yapılan şikayetler üzerine 5 kişinin tutuklandığını anlattı.

"Korkudan bir dönem önce Başkale'yi terk eden ilçe başkanının aynı zamanda HDP ile ilişkilerini değerlendiren ilçe yöneticilerimiz, gençlik kollarımız ve kadın kollarımız istifa ettiler" diyen Soylu, "Yani yaklaşık 37-38 arkadaşımızın istifası bize geldi. Burada bu ilçe başkanı, tehdide pabuç bırakıyor, tehdide dayanamıyor. İlçe başkanı üç gün boyunca il başkanımıza 'ne olursunuz bu tutuklananları serbest bırakın' diye telefonlar açtı ve yalvardı. Tehdit o kadar büyük bir boyuta geldi ki iş şirazesinden çıkmış durumda" şeklinde konuştu.

"İLÇE BAŞKANIMIZIN GÖREVİNE ZATEN SON VERMİŞTİK"

Soylu, insanların aileleri ve çocuklarıyla tehdit edildiğine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Diğer taraftan da bir şekilde onların mallarına, mülklerine gözdağı vereceksiniz. Yine bugün sabah konuştuğum bir ilçe başkanına para cezası kesmişler. Bu kadar ahlaksızlık, bu kadar fütursuzluk, bu kadar anti demokratik tavır, bu kadar baskı ve yüzsüzlük...  Selahattin Demirtaş orada işi gerginleştirmeye getiriyor. Tabloyu başka bir noktaya taşımaya çalışıyor ve bel altından bıçak saplarken yüzüyle bir gülücük atmaya çalışıyor. Buna eski Türkiye'de 'mafyavari yöntemler' denir. Şu anda mafyavari bir yöntem ortaya koymaya çalışıyorlar."

Soylu, AK Parti Başkale İlçe Başkanı'nın görevine daha önceden son verdiklerine dikkati çekerek, "Biz oradaki ilçe başkanımızın görevini zaten sona erdirmiştik. Çünkü bundan bir hafta  önce teşkilat başkan yardımcım Murat Yıldırım'ı oraya gönderdim. Orada ve bölgede ziyaretlerde bulunarak oradaki raporları aldık ve biz orada yeni bir ilçe başkanı arayışı içerisindeydik. Bu tehditten o kadar korktu ki canını kurtarma pahasına böyle bir spekülatif bir istifa ortaya koyarak bir değerlendirme yaptı" ifadelerini kullandı.

"BU ARKADAŞIMIZ ZATEN DÜŞMÜŞTÜ"

Tehditlerin her boyutta gerçekleştiğini anlatan Soylu, tehdidin teşkilat, belediye meclisi, belediye başkanı ile seçim bürolarını tuttukları oradaki masum vatandaşlara açık bir şekilde devam ettiğini ifade etti.

"Bu arkadaşımız zaten düşmüştü" diyen Soylu, şöyle devam etti:

"Oradaki malını ve mülkünü kurtarmak için bir şekilde böyle bir yola tevessül ettirdiler. Can havliyle demokrasiye sahip çıkılıyor orada. Bu ayıptır, ahlaksızlıktır. Orada şu anda tam anlamıyla bir vandalizm baskı rejimi uygulanmaktadır. Arkadaşlarımız da kahramanca bir şekilde mücadeleyi gerçekleştirmektedir. Hiç merak etmesinler Van Başkale teşkilatımız istifa eden arkadaşlarımızın talebi zaten yeni bir ilçe başkanı getirilmesiydi. Bugün yarın tez elden oradaki arkadaşlarımız görevini devam ettireceklerdir. Zaten istifa eden arkadaşlarımız da istifasını yeni yönetim için ortaya koymuşlardır."

AK Parti Başkale İlçe Başkanı İsmet Mihirci ve bazı yönetim kurulu üyeleri, HDP İlçe Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, ilçede son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından partilerinden istifa ettiklerini ve HDP'ye katıldıklarını açıklamıştı.

AK PARTİ'DEN İSTİFA EDİP HDP'YE GEÇTİLER 

3 Nisan Pazar günü seçim çalışması için esnafı ziyaret eden AK Parti İl Başkanı Zahir Soğanda ve beraberindekilere saldırdığı iddiasıyla 5 kişi tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında DBP İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak'ın da bulunduğu 5 kişi, 'Seçim güvenliğini tehdit etmek', Siyasi partilerin çalışmalarını engellemek', 'Halkı kin ve nefrete teşvik etmek' suçlamalarıyla tutuklandı.

van-ak-parti-hdp-1.jpg 
"KENDİ RIZAM İLE..."

AK Parti'den istifa ederek HDP'ye geçen İlçe Başkanı İsmet Mühürcü törende yaptığı konuşmada, "5 gün önce gelişen bazı gelişmeler hem beni, hem de ailemi rahatsız etmiştir. Başlıca nedenlerini sıraladığımda ilkin ilçeye gelen heyetin bir ailenin baş sağlığına ısrarla polis eşliğinde katılmak istemesidir. Gelen heyette tüm ısrarlarıma rağmen çevik kuvvet polisi eşliğinde esnafları dolaşmıştır. Bu esnaf ve halkın tepkisine yol açtı. Tepki gösteren halka 'Korkmayın sizi bu haraççılardan kurtaracağım' biçiminde sözler sarf etmiş, bu da gerginliği arttırmıştır. Esnafın ziyaretlerini kabul etmediği görülmesine rağmen heyetimizin buna ısrarla devam etmesi sonucu halktan tepkiler gelmiştir. Heyetin halka hakaret etmesi bizi de rahatsız etmiştir. Olası bir kargaşanın çıkacağı ortamın oluşmaması için DBP ve HDP yöneticileri kendi kitlesine müdahale etmiştir. Gelen bu yöneticilere de 'Siz haraç topluyorsunuz' demişlerdir." diye konuştu.

van-ak-parti-hdp.jpg 

"BENİ YOK SAYAN ZİHNİYETLE ARTIK ÇALIŞAMAYACAĞIM"

Tutuklamalardan büyük rahatsızlık duyduğunun altını çizen Mühürcü, "Olay bu kadar büyük değildi ama büyütüldü. 5 insanın mahkum edilmesi ve 4 gün boyunca ne bir milletvekili adayı ne de il başkanının bana dönmemesi beni yok sayan bir zihniyetle artık çalışmayacağımı göstermiştir. Şimdiye kadar yürüttüğüm bu görevden parti teşkilatımla istifa ettiğimi ve artık ailelerimizle birlikte kendi halkımızın yanında yer alacağımızı basına deklare ediyorum." diye konuştu.

HDP: KENDİ EVLERİNE GELDİLER, HOŞGELDİNİZ DİYORUZ

HDP Van İl Eş Başkanı Dilekçi ise AK Partililerin partisine katılımından duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve şunları söyledi: "Kendi evlerine geldikleri için hoş geldiniz diyoruz. Burası tüm halkların evidir burası mazlumların evidir. Burası huzurun, kardeşliğin, sevginin, mutluluğun evidir. Biliyorsunuz uzun yıllardır Başkale halkı barıştan yana tutumunu almıştır. Ancak birileri Başkale halkının bu iradesine bu barışsever duruşuna tahammül edememesinden kaynaklı, 5 gün önce ilçemize özellikle polis eşliğinde gelerek, başta taziye sahipleri acılı aileyi daha sonra esnaflarımıza zorla ziyaretlere bulunup burada bir gerginliğe sebebiyet vermişlerdir. İşte AKP'nin yaratmak istediği gerginlik politikasına en güzel cevap budur. Bu bir örnektir. Başta Kürdistan'daki AKP yönetimine söylüyorum siz de bu değerli kardeşlerimiz gibi, bu değerli abilerimiz gibi böyle bir karar alın. AKP'nin provokasyonlarına karşı halkımızın yanında halkımızın saflarında yer alın."

van-ak-parti-hdp2.jpg

Konuşmaların ardından Veysi Dilekçi istifa eden AK Parti İlçe Başkanı İsmet Mühürcü'ye HDP rozeti taktı. Toplanan kitle daha sonra HDP seçim bürosunu ziyaret etti.

İŞTE O İSİMLER

AK Parti Başkale İlçe Başkanı İsmet Mühürcü, yönetim kurulu üyeleri Abdulmutalip Demir, Aydın Gülmez, Burhan Aydın, Emine Akdağ, Erdal Yenigün, Remzi Diker, Ferhat Aydın, Hüsnü Demir, Mehmet Toprak, Mehmet Mühürcü, Şeyma Kaya, Tahir Mihirci, Seyfettin Demir, Ömer Kaya, Ferhat Çevik, Haydar Mihirci, Saddam Koç, Rıdvan Gülten, Mehmet Toprak ve Gençlik Kolları Başkanı Vedat Mihirci, görevlerinden istifa ederek Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) geçti.

ÖNCEKİ HABERLER
Hüseyin Gülerce'den Fethullah Gülen'e şok!
Hüseyin Gülerce'den Fethullah Gülen'e şok!
Tartışma yaratacak Abdullah Gül iddiası!
Tartışma yaratacak Abdullah Gül iddiası!
Ermeni bakandan toprak talebi çıkışı
Ermeni bakandan toprak talebi çıkışı
Avrupa 2. Dünya Savaşı'nın bitişinin 70. yılını anıyor
Avrupa 2. Dünya Savaşı'nın bitişinin 70. yılını anıyor
Ergenekon davasında çarpıcı gelişme
Ergenekon davasında çarpıcı gelişme
İngiltere basını seçim sonuçlarını tartışıyor
İngiltere basını seçim sonuçlarını tartışıyor
MİT tırları davasında şok casusluk suçlaması
MİT tırları davasında şok casusluk suçlaması
Nöbet tutan askerlere ateş açıldı!
Nöbet tutan askerlere ateş açıldı!
Dalaman uçağından piste acil iniş!
Dalaman uçağından piste acil iniş!
TDK'ya göre müsait hala flörte hazır kadın
TDK'ya göre müsait hala flörte hazır kadın