HABER /  SAĞLIK

Uzmanlar kanserden korunmanın yollarını açıkladı

Kanserden korunma yolunun sağlıklı beslenme ve spor yapmak olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ömür Karakoyun Çelik, önemli açıklamalarda bulundu.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ömür Karakoyun Çelik, önlenebilir kanserler konusunda halkı bilinçlendirmeye çalıştıklarını açıkladı.

Dünya Kanser Günü ile ilgili bu yıl belirlenen temanın ‘birlikte başarabiliriz’ teması olduğunu kaydeden Prof. Dr. Çelik, kanserin oluşumuna neden olan tüm risk faktörlerinin ortadan kaldırılabileceğini söyledi.

5 ölümden biri kanser nedeniyle
Prof. Dr. Çelik, “Erken tanı konmasını, tedaviyi ve palyatif bakımı zorlaştıran tüm engelleri birlikte aşabiliriz. Kansere bağlı oluşan erken ölümleri azaltmak için küresel hedefleri başararak hep birlikte kanseri kontrol altında tutabiliriz. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre her 1 dakikada 17 insanın kanserden öldüğü bildirilmektedir. Ülkemizde ise Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine göre her 5 ölümden birisi kanser nedeniyledir."

Kanser, günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu haline gelmiştir. Ülkemizde en çok tedavi ettiğimiz cilt kanserleri, akciğer ve prostat kanserleri, baş boyun kanserleri, meme kanserleri, mide, kalın barsak ve rahim ağzı kanserleridir.

Kanseri önlemenin yolları
Sigara, alkol alışkanlıkları, obezite, hareketsiz yaşam, kötü ve dengesiz beslenme ve yetersiz meyve ve sebze tüketimi gibi temel davranışlarımızda yapacağımız değişiklikler ile kanserlerin üçte biri önlenebiliyorken, bunları bilmezden gelerek kanser riskimizi arttırıyoruz. Kanserden korunmanın en önemli yolu sağlıklı beslenme ve spor yapmaktır.

ÖNCEKİ HABERLER
Diyarbakır'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi
Boşanma aşamasındaki eşini 10 bıçak darbesiyle öldürdü
Dolar güne düşüşle başladı 5 Şubat dolar rakamları
IMF'den Mısır'a 2 milyar dolar kredi
Galatasaray'da ayrılık! Maicon kaç para kazandırdı?
İstanbul Tuzla sanayi bölgesinde büyük yangın arka arkaya patlamalar
Yorumlar 1 yorum