YAZARLAR

Uykusuz Bırakan Soru(n)lar

Size de tuhaf gelmiyor mu, Türkiye'de bir kesimin histerik çığırtkanlık stratejileriyle ülkemizi Suriye bataklığına çekmeye çalışmış olması? Bu strateji tutmayınca, ABD'nin hâlâ gizli açık bu konuda ısrarını sürdürmesi?

Elçin Sevgi SUÇİNelcin@internethaber.com

Size de tuhaf gelmiyor mu, Türkiye'de bir kesimin histerikçığırtkanlık stratejileriyle ülkemizi Suriye bataklığına çekmeyeçalışmış olması? Bu strateji tutmayınca, ABD'nin hâlâ gizli açık bukonuda ısrarını sürdürmesi?

Nedir bu büyük ve güçlü Türkiye'yi, böylesi sonu belirsiz birbataklığın içine sürükleme ısrarı? Ülkemizin etrafına şöyle birbakalım: Suriye fiilen bölünmüş durumda. Irak da öyle. Yakın birgelecekte bu iki ülkede yönetilebilir, kolayca manipüle edilebilirdevletçikler kurulacak.

Bölgede bir, bütün, güçlü ve sağlam tek ülke Türkiye! Kürtler veTürkler yüz yılardır bu toprakta kardeşçe yaşamış aynı dinin, aynıülkenin mensubu; dürüstlüğü, temizliği ve merhameti ile tanınmışinsanları.

İsrail'in, güvenliği için etrafında büyük ve güçlü devletlerdeğil küçük, yönetilebilir ve kolayca manipüle edilebilirdevletçikler istediği dünyanın malumu. İsrail’in daimi koruyucusuve savunucu ABD’nin de aynı yönde politika izlediği ve İsrail’i buhususta kayıtsız şartsız desteklediği de.

Tam da bu noktada ekonomisiyle, ordusuyla, halkıyla güçlü vebüyük Türkiye bu hedefin önündeki engel olarak görülüyor ve budevletleri ve dostlarını rahatsız ediyor olabilir mi?

Güçlü ekonomisi ve halkıyla barışık Türkiye’yi zayıflatmak,rayından çıkarmak isteyen aktörler, ülkemizde özellikle sonyıllarda sık sık yokladıkları bazı duyguları kaşıma ve kargaşayaratma çabalarının pek de işe yaramadığını görmüşler ve yenistratejiler aramaya başlamış olabilirler mi?

Son günlerde bazı grupların çağrısıyla sokaklara dökülençığırtkanlar, Kobani’yi öne sürerek Türkiye’yi Suriye’ye girmemeklesuçlayanlar ile Türkiye’nin tek başına Suriye’ye girmesiniisteyenler ortak bir amaçta buluşuyor olabilirler mi?

Suriye batağına tek başına saplanmış, uzun yıllar bitmeyecek birçatışmanın içinde zayıflamış bir Türkiye kimlerin işine yaracak?Kimler zayıflamış bir Türkiye’den dişine göre lokmalar koparmakiçin zamanı gelince saldıracak? Bu soruların cevabını sizler dekendinize verebiliyor musunuz?

Bütün bu kargaşalar olurken “Sahi bugünlerde Filistin’de neleroluyor?” diye sizin de kendi kendinize sorduğunuz oluyor mu? Irakve Suriye sisinin gerisinde kaybolup giden perişan durumdakiFilistinlilere dair bugünlerde basında tek bir haber bile yeralmıyor. O insanlara ne oldu? Yıkılan şehirleri, yaralanankadınları, çocukları ne durumda? İsrail, son günlerde Gazze’de yeniadımlar attı mı? Bu da vicdanımızda zonklayan başka bir konu.

Sahi bu soru(n)lar sizin de uykunuzu kaçır mıyor mu?
 

Yorumlar