BIST 9.345
DOLAR 30,92
EURO 33,47
ALTIN 2.017,76
HABER /  POLİTİKA

Unutulmayan seçim vaatleri

Seçimle birlikte vaat dönemi de başladı. Liderler bugüne kadar yüzlerce vaatte bulundu. İşte tarihe geçen vaatler..

Abone ol Seçimle birlikte vaat dönemi de başladı. Liderler bugüne kadar seçim meydanlarında yüzlerce vaatte bulundu. Kimi 100 gün istedi, kimi 500 gün. Kimi her ile bir havaalanı sözü verdi, kimi de gittiği her yere il olmayı vadetti. Bunların içinde, kimi vaatler tarihe geçti.

Pek çok lider seçim kürsüsünden seçmenine "Size iş sözü veriyorum, aş sözü veriyorum" diye seslendi. Onlarca ilçeyi il yapacaklarını vadettiler. Ama bunlardan sadece 14'ü muradına erdi. 67 olan il sayısı 81'e yükseldi.
  
DEMİREL: NE VERİRLERSE BENDEN 5 FAZLASI

Süleyman Demirel pek çok kez meydanlara çıktı. Seçmenine pek çok vaatte bulundu. Ama en unutulmayanı, "Ne verirlerse benden 5 fazlası" oldu.

ÇİLLER: 2 ANAHTAR

"Kırat"ı Demirel'den devralan Tansu Çiller de "herkesi konut ve otomobil sahibi yapacağız" diyerek, 500 günde 2 anahtar sözü verdi.

ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ın vaatlerinin odağında da ekonomi vardı.

ERBAKAN: FAİZ KALKACAK

Adil düzenin fikir babası Necmettin Erbakan da yıllarca, "faizin kalkacağı sözü"nü verdi.

Bu vaatler o dönem günlerce konuşuldu, liderlere yüzbinlerce oy getirdi. Ama bu vaatlerin pek çoğu fiiliyata değil, tarihe geçti.

UZAN: MAZOT 1 YTL OLACAK

Genç Parti lideri Cem Uzan mazotun 1 YTL olacağını, üniversite sınavının kalkacağını söylüyor.
 
BAŞ: EV HANIMLARINA 500 YTL

Haydar Baş'ın lideri olduğu Bağımsız Türkiye Partisi ise "milli ekonomi modeli" adı altında her ev hanımına 500 YTL maaş, 15 bin YTL doğum ikramiyesi vereceğini anlatıyor.
 
Yeni vaatler seçmeni nasıl etkileyecek? Vaatlerin kaçı gerçeğe dönüşecek? Bunlar, 22 Temmuz seçimlerinin ardından belli olacak.

Cnnturk/ Ayşegül Yıldırım