HABER /  KÜLTÜR VE SANAT

Ünlü basma ustası hayata veda etti!

Basma ve boyama sanatının son ustası 92 yaşındaki Nasra Şimmeshindi hayatını kaybetti. Şimmeshindi bir süredir kalp yetmezliğine bağlı olarak hastanede tedavi görüyordu.

Basma ve boyama sanatının yaşayan son ustası, Suryani toplumunun ve kültür mirasının simgesi olarak görülen Nasra Şimmeshindi nam-ı değer Nasra Teyze kalp yetmezliğine bağlı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi. Nasra teyze için Kırklar Kilisesi'ndeki taziye evinde başsağlığı dilekleri kabul edilmeye başlandı.

Mardin'de yaşayan ve boyama ile basma sanatının son ustası olarak kabul edilen Süryani 92 yaşındaki Nasra Şimmeshindi, fenalaşması üzerine kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. 'Nasra teyze' olarak hitap edilen Şimmeshindi, Cuma günü Deyrul Zafaran Manastırı'nda törenle defnedilecek.

Mardin'e 5 yıl önce 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden Plaket alan, basma sanatının yaşayan Mardinli ustası Süryani Nasra Şimmeshindi, dün akşam saatlerinde fenalık geçirdi. Şimmeshindi, bunun üzerine Kızıltepe İlçesi'ndeki özel bir hastaneye kaldırıldı. Buradaki doktorların tüm müdahalesine rağmen Şimmeshindi, kurtarılamadı. Süryani geleneklerine göre Cuma günü Deyrul Zafaran Manastırı'nda toprağa verilecek Nasra Teyze için Süryani cemaati Kırıklar Kilisesi'nde taziyeleri kabul etmeye başladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Dikkat! 6 ilde elektrik kesintisi var
TSK'dan Kilis misillemesi! 50 IŞİD'li öldürüldü!
Parmağındaki yüzükten itfaiye kurttardı
AK Partili vekil ve eşini sarsan haber!
Bağdat Caddesi'nde kız kavgası: 1 ölü
KYK burs ödeme takvimi 2020 ilk ödeme ne zaman hangi ayda?
Yorumlar