BIST 1.061
DOLAR 7,29
EURO 8,53
ALTIN 477,15
HABER /  GÜNCEL

Üniversitelerdeki şiddeti önlemek için flaş adım

Yükseköğretim Kurulundan (YÖK), üniversitelerde şiddeti önlemek için YÖK tarafından eylem planı hazırlanacağı ve İçişleri Bakanlığı ile ortak komisyon kurulacağı bildirildi.

Abone ol

Üniversitelerde şiddeti önlemek için YÖK tarafından eylem planı hazırlanacak, İçişleri Bakanlığı ile ortak komisyon kurulacak. Hatırlanacağı gibi son dönemlerde üniversitelerde şiddet ve cinayet haberleri dikkat çeker oldu. Buna en son örnek Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Ceren Damar'ın öğrencisi tarafından katledilmesi oldu.

Ceren Damar'ın ölümü harekete geçirdi
YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, en son Çankaya Üniversitesinde görev yapan araştırma görevlisi Ceren Damar Şenel'in sınavda kopya çekerken yakaladığı öğrencisi tarafından odasında "hunharca öldürüldüğü" anımsatılarak, son dönemlerde üniversitelerde akademisyenlere yönelik hadiseler üzerine harekete geçildiği ve bu üzücü olayların önlenmesine yönelik çalışma başlatıldığı belirtildi.

Ortak çalışma başlatılacak
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştüğü ve şiddet olaylarının engellenmesi yönünde yapılacak çalışmalara katkı sağlamaları ve bu hususta Bakanlık olarak kendilerine destek olmalarını istediği aktarılan açıklamada, Bakan Soylu'nun YÖK Başkanı Saraç'a konuyla ilgili her türlü katkıyı sağlayacaklarını ifade ettiği kaydedildi.

Ortak komisyon kurulacak, tedbirler masaya yatırılacak
Görüşme sonucunda Bakan Soylu ve YÖK Başkanı Saraç'ın İçişleri Bakanlığının temsilcilerinin de yer alacağı ortak çalışma grubunun acil olarak kurulması hususunda mutabık kaldığı bildirilen açıklamada, şu bilgiler paylaşıldı:

"Bu ortak çalışma grubu, üniversite yerleşkeleri içinde yaşanan şiddet olaylarının artmasının nedenlerini araştırarak bu olaylara zemin oluşturan hususların ortadan kaldırılması ile kampüslerde ve kapalı eğitim alanlarındaki emniyetin artırılması dahil önleyici tedbirleri müzakere edip alınan kararları hayata geçirecek. Kurulacak bu çalışma grubu önümüzdeki günlerde faaliyete başlayacak. Alınacak tedbirlere ilişkin teklifler İçişleri Bakanı ile YÖK Başkanı'na sunulacak ve sonrasında ivedilikle uygulamaya konulacak."

ÖNCEKİ HABERLER
Devrilen mum evi kül etti
Tibetli kadın yolcu THY'nin tarihine geçti
Yarın çok ararsınız Erdoğan'ı çok!.. Osman Diyadin yazdı
Beşiktaş, Milan'ın stoperi için harekete geçti
Küçük çocuk üzerinde notla annesi tarafından terk edildi
1. nakil ne demek MEB lise nakil sonuçlarına nereden bakılır?
Yorumlar 13 yorum