BIST 2.388
DOLAR 15,90
EURO 16,83
ALTIN 944,39
HABER /  EKONOMİ

Ülker'den Ali Ağa buğdayı! İsrafı bitiren su tasarrufu

Kuruluşunun 80’inci yıldönümüne denk gelen 2024 yılına yönelik sürdürülebilirlik ilke ve hedeflerini açıklayan Ülker, müthiş bir iş başardı. Yerli üretim bir buğday türü geliştirilirken su tüketimi dikkat çeken düzeyde oldu.

Abone ol

Ülker, son iki yılda birim üretim başına su tüketimini yüzde 15 azaltarak, 2024 yılı için hedeflediği yüzde 30 azaltım hedefinin yarısına ulaştı. Ülker, iki yılda 2,1 milyon kişinin günlük su tüketimine denk gelen bir tasarruf sağladı.

Ülker grubu bir de yerli üretim olan ve yüksek ürün veren Ali Ağa isminde yeni bir buğday türü geliştirdi.

Sürdürülebilirlik ilke ve hedeflerini “Bu Dünya Bizim” söylemi altında birleştiren Ülker, “Sürdürülebilirlik Raporu”nun ikincisini yayımladı. Raporda su tüketiminde elde edilen müthiş tasarrufun yanı sıra Ülker'in geliştirdiği Ali Ağa buğdayı dikkat çekici oldu. Ülker CEO’su Mehmet Tütüncü, grubun yüzde 80 oranında yerli buğday kullandığını açıkladı.

ALİ AĞA BUĞDAYI
Ülker’in yeni geliştirdiği Ali Ağa buğdayı hakkında bilgi veren Tütüncü, şunları söyledi;

-“Mümkün olduğu kadar yerel ürünleri tedarik etme anlayışımızla buğday ihtiyacımızın yüzde 80’ini yurt içinden alıyoruz. Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ile 10 yıldır bisküvide kullanmak üzere ideal buğday üretmek için ıslah çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalarımızın sonucunda Ali Ağa adını verdiğimiz yüksek verimli bir buğday türü geliştirdik. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tohumluk Tescil ve Sertifikasyon Merkez Müdürlüğü tarafından tescillendi. Bundan sonra Ali Ağa’nın yaygınlaşması için çalışacağız” .

Ülker grubunun Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü ile birlikte geliştirdiği Ali Ağa buğdayı yüksek bir verime sahip. Bu buğday türü yabancı türlerin Türkiye'de yayılmasının da önüne geçecek. 


İSRAFSIZ ŞİRKET MODELİ
Sabri Ülker’in “israfsız şirket modeli” üzerine inşa edilen Ülker’in sürdürülebilirlik çalışmalarını, iş hayatının her alanını kapsayacak şekilde ele aldıklarına işaret eden Ülker CEO’su Mehmet Tütüncü, “Hedeflerimize doğru giden yolda bizi cesaretlendiren sonuçlar aldık. Paydaşlarımızla yaptığımız çalıştaylar sonunda ortaya çıkan öncelikli konular Ar-Ge ve inovasyon, gıda güvenliği ve kalitesi, su riskleri ve su yönetimi, risk yönetimi, iklim değişikliği ve enerji ile iş sağlığı ve güvenliği öncelikli konular olarak belirlendi” dedi.

MÜTHİŞ SU TASARRUFU
Ülker’in sürdürülebilirlik çalışmalarında, dünya liderlerinin üzerinde anlaştığı “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri”nin yol gösterici olduğuna dikkat çeken Tütüncü gelişmelerle ilgili şu bilgileri aktardı:

-“İki yılda birim üretim başına su tüketimini yüzde 15 azalttık. 2024 yılı için belirlediğimiz yüzde 30 azaltım hedefinin yarısına ulaştık. Böylece, iki yılda 2,1 milyon kişinin günlük su tüketimine denk gelen bir tasarruf sağlamış olduk. Enerji verimliliğini yüzde 25 artırma hedefimiz kapsamında da 9.3 bin MWh enerji tasarrufu gerçekleştirdik. Bu da yaklaşık 1,1 milyon kişinin günlük elektrik tüketimini ifade ediyor.

FINDIK TARIM PROJESİ
Tarım yapılan toprağın üretkenliğini etkileyen biyoçeşitliliğin korunmasını öncelikli konular arasında gördüklerini belirten Tütüncü, 2015 yılında Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) ile başlattıkları “Giresun’da Sürdürülebilir Fındık Tarımı Projesi”nin ilk etabını tamamladıklarını kaydetti.

Türkiye’nin en önemli tarım ihraç maddeleri arasında yer alan ve Ülker’in de ana hammaddelerinden olan fındık tarımını sosyo-ekonomik ve ekolojik açıdan ele aldıklarını ifade eden Tütüncü, “Hedefimiz, kalitesi ile dünyada eşsiz bir ürün olan Giresun fındığının üretiminin doğayla uyum içinde sürdürülmesi için gerekli çözüm önerilerini ortaya koymak. Giresun’da seçilen pilot bahçelerde iyi tarım uygulaması ve kapasite geliştirme çalışmalarına başladık” diye konuştu.

ÜLKER 2016'DA NELER YAPTI?
*Birim üretim başına su tüketimi yüzde 10 azaldı. Böylece iki yıllık su tasarrufu yüzde 15’e ulaştı.
*Ar-Ge yatırımları, yaklaşık yüzde 40 artırıldı. Pladis Türkiye Çikolata Ar-Ge Departmanı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan “Ar-Ge Merkezi” belgesi aldı.
*2016 yılında her kademedeki Ülker çalışanlarından 8.373 öneri toplandı. Bu önerilerin yüzde 8.3’ ü hayata geçti. Geçen seneye göre öneri sayısında yüzde 3 artış oldu.
*Ambalaj kullanımı konusunda yenilikçi uygulamalar geliştirilerek 1 milyon TL’nin üzerinde tasarruf sağlandı.
*Sevkiyatlarda tır kullanma yüzde 78’den yüzde 82’ye, çift katlı tır kullanma ise yüzde 35’ten yüzde 43’e yükseldi.
*Çöp sahalarına giden atık oranı yüzde 9’a düştü.
*FTSE4Good Gelişmekte olan Piyasalar Endeksi’ne girildi.

ÜLKER'İN 2024 sürdürülebilirlik hedefleri
*Salım artışı olmadan büyümek, birim üretim başına karbon salımını yüzde 40 azaltmak, enerji verimliliğini yüzde 25 artırmak, birim üretim başına su kullanımını yüzde 30 azaltmak, yüzde 100 geri dönüşüm ile düzenli depolama sahalarına sıfır atık göndermek, Lojistik kaynaklı karbon salımlarını yüzde 20 azaltmak.

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ'nün can damarı kesildi! Bakan açıkladı
FETÖ'nün can damarı kesildi! Bakan açıkladı
Bonzaiyi 10 yaşındaki kızın çamaşırına saklarken yakalandı
Bonzaiyi 10 yaşındaki kızın çamaşırına saklarken yakalandı
Tunceli Pülümür'de çatışma çıktı vatandaşların kaçış anı böyle görüntülendi
Tunceli Pülümür'de çatışma çıktı vatandaşların kaçış anı böyle görüntülendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katar hamlesi tarih belli oldu
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Katar hamlesi tarih belli oldu
Herkes bunu paylaşıyor depremden dakikalar önce şok görüntü
Herkes bunu paylaşıyor depremden dakikalar önce şok görüntü
Adana'daki faciada ölü sayısı yükseldi
Adana'daki faciada ölü sayısı yükseldi
Kandilli'den son dakika deprem açıklaması yeniden olacak!
Kandilli'den son dakika deprem açıklaması yeniden olacak!
Bir skandal daha! Bu kez de yaş sınırı getirdiler
Bir skandal daha! Bu kez de yaş sınırı getirdiler
OHAL komisyonu başvurusu askeri öğrencilere şok!
OHAL komisyonu başvurusu askeri öğrencilere şok!
Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Edirne’de toplandı
Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği Edirne’de toplandı