BIST 10.668
DOLAR 33,00
EURO 35,45
ALTIN 2.471,66
HABER /  EKONOMİ

UBER'den taksicileri sinirlendirecek yeni hamle!

Uluslararası ulaşım şebekesi Uber, elektrikli bisiklet uygulaması JUMP Bikes ile bisiklet kiralamaya da başlayacak. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi düzenlediği basın toplantısında “JUMP uygulaması yaz sonuna kadar Berlin’de tamamlayacağız. Birkaç ay sonra da Avrupa’daki diğer şehirleri de sisteme ekleyeceğiz. Bisikletler konusunda özellikle heyecan duyuyoruz" dedi

Abone ol

Geçtiğimiz Nisan ayında, JUMP Bikes uygulamasını satın alan Uber elektrikli bisiklet paylaşma uygulamasını Avrupa’da hayata geçirerek yerel yönetimlerle ilişkisini düzeltmeyi hedefliyor. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi düzenlediği basın toplantısında “JUMP uygulaması yaz sonuna kadar Berlin’de tamamlayacağız. Birkaç ay sonra da Avrupa’daki diğer şehirleri de sisteme ekleyeceğiz” dedi.

HERHANGİ BİR YERE BIRAKILABİLECEK: “Bisikletler konusunda özellikle heyecan duyuyoruz. Çünkü bisikletler yolların dar, trafiğin sıkışık olduğu şehirlerde kolaylık sağlıyor. Ayrıca, çevre dostu bir sürüş imkanı sunuyor” diyen Khosrowshahi, telefonla takip edilebilecek bisikletlerin herhangi bir yere bırakılabilmesine de olanak sağlandığını ifade etti.

Avrupa’daki taksicilerin büyük tepkisini çeken Uber bazı ülkelerde yasaklanmış ve hizmetlerini sonlandırmaya zorlanmıştı. Geçtiğimiz Eylül ayında Londra’da da yasaklanan Uber, kararın ardından trafik sıkışıklığı verilerini Londra Belediyesiyle paylaşmış ve trafik sıkışıklığının çözülmesi için yardımda bulunmuştu.

TAKSİYE ALTERNATİF OLUR MU?: Türkiye'de ise özellikle İstanbul'da taksicilerle Uberciler arasında büyük kavgalar yaşanması sonucu Uber yasaklandı. Şimdi trafik polisleri hem sürücüye hem de yolcuya yakaladığı yerde ceza kesiyor. Uber'in yeni elektrikli bisiklet kiralama uygulamasının Türkiye'de kullanılıp kullanılmayacağı ise henüz bilinmiyor. Ancak trafik sorunu kronikleşmiş İstanbul'da elektrikli bisiklet uygulamasının kullanılması durumunda taksilere alternatif olabileceği konuşuluyor.