BIST 1.441
DOLAR 8,44
EURO 10,19
ALTIN 493,17
HABER /  GÜNCEL

Türkiye'ye döndü: Oradaki durumu anlatacağım

Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, THY'ye ait tarifeli uçakla geldiği Atatürk Havalimanı'nda, Ankara'ya hareketinden önce basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı'nın istişareler için ülkeye çağırdığı Türkiye'nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç, yurda döndü. Kılıç, ABD'nin İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ü tanıması sonrası Türkiye'nin alacağı karara ilişkin bir soruya "Hükümetimizin alacağı bir karar, ben o konuda bir şey beyan edebilecek durumda değilim. Ben sadece Amerika'dan gelip oradaki durumu anlatacağım. Önümüzdeki döneme ilişkin görüşlerimi paylaşacağım" yanıtınız verdi.

Serdar Kılıç, 20 saatlik bir rötar ile 10 saatlik bir yolculuktan sonra Türkiye'ye geldiğini söyledi. Gazze'de yeni bir insanlık dramı yaşandığına dikkati çeken Kılıç, "Kudüs kararı bağlamında çoluk çocuk, yaşlı genç dinlemeden, insanların üzerine ateş açılıyor, insanlar katlediliyor. Bu olayların bu noktaya geleceğini Amerikan yönetimi tarafından Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasından çok önce başlamak üzere sayın cumhurbaşkanımız, sayın başbakanımız, sayın dışişleri bakanımız elimizden geldiğince bizler her düzeyde Amerikan makamlarına iletmeye başladık. Aklı selim düzeydeki bu mesajlar maalesef çok fazla dikkate alınmadı. Tarihi gerçeklere uymayan 3 din açısından Kudüs'ün taşıdığı önemi hiç dikkate almayan, bölgesel hassasiyetleri bütünüyle göz ardı eden bu karar alındı. Sonuçta görüyorsunuz maalesef bugün yaşanan dramla karşı karşıyayız. Biz ABD yönetimine İsrail'in çıkarlarına hizmet etmeyeceğini, yeni ihtilaflara yol açacağını anlatmaya çalıştık" dedi.

Kılıç, aklıselim doğrultusunda verilen mesajların çok fazla dikkate alınmadığını kaydederek, Kudüs konusunda tarihi gerçeklere uymayan, üç din açısından taşıdığı önemi hiç dikkate almayan, bölgesel hassasiyetleri bütünüyle gözardı eden söz konusu kararın alındığını belirtti.

'İÇ SAİKLERLE ALINMIŞ BİR KARAR'

 Amerikan yönetimine, bu kararının Amerika ile İsrail'in çıkarlarına hizmet etmeyeceğini, bölgede yeni ihtilaflara yol açılabileceğini aktardıklarını dile getiren Kılıç, "Fakat dediğim gibi maalesef bu iç saiklerle alınmış olan karar uygulamaya konuldu. Ne acıdır ki bu kararın uygulamaya konulması için çok özel bir gün seçildi. Bugün de çok sayıda can kaybı yaşanan bir noktaya geldi, şehitler veriliyor" ifadelerini kullandı.

Kudüs bağlamında kendisini en çok üzen bazı noktaların olduğuna işaret eden Kılıç, şöyle devam etti: "Afrin'de biz bir terör örgütüne karşı mücadele verirken, sivil kayıplarının önlenmesi konusunda bize çağrı yapan bütün ülkeler ve insani yardım kuruluşları maalesef orada, -gün itibariyle uçaktayken durumu takip edemedim tabii- 60'ın üzerinde şehit var. Hiç kimse bunu kınamıyor. Hiç kimse bunun karşısında şiddetle durmuyor. Bu insani dramın karşısında maalesef gereken insanlığı sergilemiyor. Bu benim açımdan çok üzücü tabii ki. Bu çerçevede Hükümetimiz tarafından danışmalarda bulunmak üzere Ankara'ya çağrıldık. Onun için geldim."

Kılıç, Ankara'daki görüşmelerde Washington'da alınan kararların altında yatan nedenlerin, önümüzdeki dönemde Amerikan hükümetinin neler yapmayı düşündüğüne dair bazı görüşleri beyan edeceklerini kaydetti.

"ORADAKİ DURUMU ANLATACAĞIM"

Serdar Kılıç, bir gazetecinin Türkiye'nin alacağı kararlara ilişkin bir sorusu üzerine, şunları söyledi: "Hükümetimizin alacağı bir karar, ben o konuda bir şey beyan edebilecek durumda değilim. Ben sadece Amerika'dan gelip oradaki durumu anlatacağım. Önümüzdeki döneme ilişkin görüşlerimi paylaşacağım. Tabiatıyla alınacak karar hükümetimizin kararıdır. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız ve Sayın Dışişleri Bakanımız -ki Sayın Dışişleri Bakanımız Başkan Trump'ın yemin törenine de katıldı biliyorsunuz. Kudüs konusunda alınacak karar o tarihlerde daha dillendirilmeye başlamıştı- o tarihte temas ettiği tüm muhataplarına bunun ne kadar yanlış bir karar olacağını ve bu kararın alınmasından mutlak surette imtina edilmesi gerektiğini anlatmıştı. Devam eden süreçte de Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, biz anlattık fakat dediğim gibi iç politik saiklerle alınan karar, maalesef olmadık bir günde de yürürlüğe konuldu ve bugün bu noktayla karşı karşıyayız maalesef."

Büyükelçi Kılıç, saat 14.00'te tarifeli uçakla Ankara'ya hareket etti.

ÖNCEKİ HABERLER
18 Mayıs memurlara yarım gün mü-idari izinli mi olacaklar?
2018 İmsakiye Şanlıurfa- Sahur imsak vakti iftar ezan saatleri
İmsakiye 16 Mayıs 2018 iftar saatleri sahur imsak vakti listesi
İsrail Parlamentosu'ndan Türkiye'yi ayağa kaldıracak hamle
Darbe başarısız olunca askerlere küfretmiş
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telefon trafiği
2018 İmsakiye Kilis- Sahur imsak vakti iftar ezan saatleri
19 Mayıs sözleri resimli 19 Mayıs kutlama mesajları
2018 İmsakiye Adıyaman- Sahur imsak vakti iftar ezan saatleri
2018 İmsakiye Hatay- Sahur imsak vakti iftar ezan saatleri
Yorumlar