BIST 1.441
DOLAR 8,51
EURO 10,27
ALTIN 498,79
HABER /  GÜNCEL

18 Mayıs memurlara yarım gün mü-idari izinli mi olacaklar?

18 Mayıs cuma günü memurlar yarım gün mü çalışacak, 19 Mayıs öncesi memurlar öğleden sonra tatil mi yapacak soruları kamu çalışanlarının gündeminde. Bu sene resmi tatillerden biri olan 19 Mayıs haftasonu cumartesi gününe denk geliyor yani kamu daireleri o gün zaten kapalı olacak. Peki 18 mayıs cuma günü tatil mi, memurlar öğleden sonra idari izinli mi Başbakanlık 18 Mayıs tatil açıklaması yaptı mı?

Abone ol

18 Mayıs tatil mi, 18 Mayıs cuma günü memurlar yarım gün mü, öğleden sonra okul memurlar idari izinli mi olacak soruları özellikle son günlerde kamu çalışanlarının gündeminde. 2018 yılı resmi tatiller takvimine göre 19 Mayıs bu sene haftasonu cumartesi gününe denk geliyor yani o gün zaten kamu daireleri ve resmi kurumlar kapalı olacak. Peki 18 Mayıs cuma günü memurlar idari izinli ya da yarım gün mü çalışacak Başbakanlık açıklaması ne? 18 mayıs memurların tatil yapıp yapmayacağına ya da yarım gün olacağına dair resmi bir açıklama henüz yok. Daha önceki yıllara bakıldığında ise 19 Mayıs öncesi kamu daireleri tatil edilmedi, hizmet kaldığı yerden devam etti. Bu sene de 18 Mayıs'ta kamu dairelerinin tatil edilmeyeceği tahmin ediliyor. Başbakanlık 18 Mayıs tatil açıklaması haberimizde olacak, bizi takip edin.

19 MAYIS KAÇ GÜN TATİL: 19 Mayıs Atatürk ‘ü Anma Gençlik & Spor Bayramı 2018 yılında cumartesi günü. Bu yıl 18 Mayıs hafta içine yani cuma gününe denk geldiği için resmi tatil olması kesin değildir…

19 MAYIS’IN ÖNEMİ NEDİR: Türk Tarihinde kutlanması gereken günler vardır. Bunlardan biri 19 Mayıs 1919'dur. 19 Mayıs 1919 Anadolu'da yeni Türk Devleti'nin fiilen temellerinin atıldığı gündür ve Türkiye Cumhuriyeti tarihimizin başlangıcıdır. Yüce Önder Atatürk'ün Büyük Nutkunu bu olayla başlatması, doğum gününü soranlara 19 Mayıs'ı işaret etmesi bunun kanıtı sayılmalıdır.

19 Mayıs'ın millî bayram olarak ilân edilmesi bu yargıyı daha da pekiştirmektedir. Atatürk, gerek Millî Mücadele döneminde, gerekse Cumhuriyet döneminde yurdumuzun birçok şehrini ziyaret etti. Bu ziyaretler, o şehirlerin mahallî övünç günleri olarak kutlandığı halde sadece 19 Mayıs yasa ile millî bayram kabul edildi.

Şanlı Türk Tarihi birçok başarılarla süslüdür. Tarihimizde yaşanmış olan bu başarılar hiçbir zaman unutulmayacaktır. Başarılarımızın hatırlanması ve bu başarıları elde eden insanlarımızın hatırlanması amacı ile belirli gün ve haftalarda bir dizi etkinlikler düzenlenmektedir.

19 MAYIS ŞANLI TARİHİ VE ÖNEMİ: Milletçe kutladığımız bu milli bayramlar içerisinde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı da vardır. 19 Mayıs tarihi bizim için çok şeyler ifade etmektedir. 19 Mayıs 1919 günü Atatürk’ün Samsun’a milli mücadeleyi başlatmak için geldiği bir gün olması sebebiyle aslında Türk milletinin de kurtuluşunun başladığı gündür. Kurtuluş mücadelesinin başladığı yer olarak ta kabul edilmelidir. Atatürk’ün doğum gününü soranlara, 19 Mayıs’ı işaret etmesi bunun en büyük kanıtı kabul edilmelidir.

Atatürk, büyük bir bilinçle hareket ederek görevlerini büyük Türkulusunun tam bağımsızlığını kazanacağı güne kadar tam manasıyla yerine getirmiştir.19 Mayıs 1919, bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, Türk Milletinin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan büyük Türk ulusunun ve Atatürk’ün doğum günüdür. Atatürk’ün Samsun’a çıktığı günün milli mücadelenin başladığı gün olarak kabul edilmesi, 19 Mayıs 1919 tarihine büyük bir anlam katmaktadır. Atatürk’ün bu günü gençlere armağan etmesi, genç Türk Devletinin hayata yeniden adım atması anlamını da taşıdığı düşünülmelidir.

19 Mayıs resimli kutlama mesajları-19 Mayıs Atatürk sözleri sayfası

ÖNCEKİ HABERLER
İmsakiye 16 Mayıs 2018 iftar saatleri sahur imsak vakti listesi
İsrail Parlamentosu'ndan Türkiye'yi ayağa kaldıracak hamle
Darbe başarısız olunca askerlere küfretmiş
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın telefon trafiği
19 Mayıs sözleri resimli 19 Mayıs kutlama mesajları
2018 İmsakiye Adıyaman- Sahur imsak vakti iftar ezan saatleri
2018 İmsakiye Hatay- Sahur imsak vakti iftar ezan saatleri
Mehmet Şimşek'ten ekonomi mesajı
İsmail Kahraman’a şok cevap: Hakkınızı helal edin! Ben etmiyorum
Almanlar içine sindiremedi! Merkel'i çıldırtan görüntü
Yorumlar