HABER /  DÜNYA

Türkiye'den sonra AB de vazgeçti! Yaz-kış saatini kaldırıyorlar

AVRUPA Birliği, az-kış saati uygulamasını kaldıracağını açıkladı. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, konuyla ilgili ankete katılanların yüzde 80'inden fazlasının uygulamanın kaldırılması yönünde görüş bildirdiğini söyledi.

AVRUPA Birliği (AB), yaz saati-kış saati uygulamasını, AB vatandaşlarının büyük bir bölümünün karşı çıkması üzerine kaldıracağını duyurdu. AB, uygulamaya devam edilip edilmemesi için Temmuz ayında 5 milyona yakın Avrupalının katıldığı bir anket yapmıştı.

YÜZDE 80'Nİ 'KALDIRIN' DEDİ... Alman televizyonuna konuşan AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ankete katılanların yüzde 80'inden fazlasının uygulamanın kaldırılması yönünde görüş bildirdiğini söyledi.

BUGÜN KARAR VERECEĞİZ... Juncker, Cuma günü yaptığı açıklamada uygulamanın kaldırılması planını AB Komisyonu'nda da tartışmaya açacağını belirtip "Bugün karar vereceğiz (…) Milyonlarca kişi yaz saatinin sürdürülmesi gerektiğine inanıyor" dedi. Saat uygulamasında yapılacak değişikliklerin üye ülkelerin hükümetleri ve Avrupa Parlamentosu tarafından onaylanıp yasalaşması gerekiyor.

AVRUPA'DA UYGULAMA NASIL?..  AB yasaları uyarınca, 28 AB ülkesindeki vatandaşları her Mart ayının son Pazar günü saatleri bir saat ileri alıyor. Kışın da saatler Ekim ayının son Pazar günü bir saat geriye çekiliyor.

UYKU DÜZENİ VE İŞ YERİNDE VERİMLİLİK... AB'nin en kuzey ülkesi Finlandiya, bu yıl uygulamanın kaldırılması için AB'ye çağrıda bulunuştu. Mevcut sistemin devam etmesini isteyenler ise yaz saati uygulamasının özellikle gençler, çocuklar ve yaşlılar üzerinde uzun vadede sağlık sorunları yaratabileceği uyarısında bulunuyor. Araştırmalar, saat değişikliklerinin uyku düzenini ve iş yerindeki verimliliği olumsuz etkilediğini gösteriyor.

Uygulamanın sona ermesini isteyenler ise kış aylarında daha aydınlık bir sabaha uyanmanın ve akşam da daha fazla Güneş ışığı almanın trafik kazalarını önleyeceğini, enerji tasarrufuna olanak sağlayacağını söylüyor.

HANGİ ÜLKELER SON VERMİŞTİ?.. Türkiye'nin yanı sıra Rusya, İzlanda ve Beyaz Rusya yaz-kış saati değişimi uygulamasına son veren ülkeler arasında.

ÖNCEKİ HABERLER
Hastalara okunacak cuma duası hangisi kaç kere okunacak?
Merkez Bankası'ndan yeni hamle!
Cuma günü duaların kabul olduğu saat- dua vakti
Çavuşoğlu'ndan flaş açıklama! ABD baskı yapıyor
Danıştay saldırısı davasında karar çıktı! Alparslan Arslan...
28 Ekim okullar tatil mi pazartesi öğleden sonra okul var mı?
Yorumlar 9 yorum