BIST 10.992
DOLAR 32,98
EURO 35,87
ALTIN 2.519,30
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Türkiye VPN servislerini durduruyor mu?

HDP'ye yönelik operasyonlar ve bombalı terör saldırısı sonrası internet erişiminde sıkıntılar yaşandı. İddialara göre duvarı aşmak isteyen kullanıcılar için BTK, internet servislerinden VPN'leri yasaklamasını istedi.

Abone ol

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internet operatörlerinden VPN servislerini kapatmalarını istediği iddia edildi.

T24 internet sitesinden Füsun Sarp Nebil'in haberine göre, BTK tarafından operatörlere gönderilen talimat ile 5651 sayılı kanunun 6. maddesinin 1. fıkrasının ç bendi çerçevesinde VPN servislerinin kapatılması istendi.

YASAK LİSTESİ UZUN

Habere göre kapatılması istenen servisler arasında, Tor Project, VPN Master, Hotspot Shield VPN, Psiphon, Zenmate VPN, TunnelBear, Zero VPN, VyprVPN, Private Internet Access VPN, Espress VPN, IPVanish VPN var.

BAŞBAKAN'DAN GÜVENLİK UYARISI

İnternet kullanıcıları erişim engelleme kararlarını VPN servisleri ile aşabiliyorlar. Bugün sabah saatlerinden itibaren internette yaşanan yavaşlama sonrasında açıklama yapan Başbakan Binali Yıldırım da, "Güvenlik açısından zaman zaman bu tür tedbirlere başvurulabilir. Arkadaşlar güvenlik açısından bu tip tedbirler alabilir. Bunlar geçici tedbirlerdir. Tehlike bertaraf edildikten sonra her şey normale döner" demişti.