YAZARLAR

Türk Türk’ten nefret ediyor!

Avrupa’da ki Türkler, yaşadıkları ülkeye entegre (!) oldular ama hala birbirlerine entegre olamadılar.

Böyle diyor, gurbetçi okurum…

‘’Gurbetçi’’ kelimesinden ne kadar haz etmesem de bu cümlede böyle kullanmak istedim. Diyor ki; ‘’Türk Türk’ten nefret ediyor, elin gavuru nasıl sevsin?’’

Bu yorumu okuduğumda düşünceye daldım…Bu cümle bildik/tanıdık bir cümleydi benim için, şaşırmam gereken bir durum yoktu. Uzun zamandır böyle düşünen başyapıtların arasında/deresinde yaşıyordum.

Avrupa’da yaşayan Türkler mevzu…

Avrupa’da ki Türkler, yaşadıkları ülkeye entegre (!) oldular ama hala birbirlerine entegre olamadılar.

Çook seneler önce buralara görev için gelmiş bulunan, devlet görevlileri de bu durumu fark edip, entegrasyonun ilk önce kendi aralarında (Türklerin) yakalamanın önemini vurgulamışlardı.

Durum şu ki; birbirlerinin yüzüne gülen bir avuç insan, ticari konularda birbirini asla desteklememekte, Türk’le çalışmanın zararları beyinlere kazınmaya çalışılmakta.

‘’Aman Türk kazanmasın da, kim kazanırsa kazansın’’ diyeni bilirim ben...

Netice itibariyle şu meşhur laf ‘’Türk’ün Türk’ten başka dostu yoktur’’ Avrupa’da yaşayan Türkler için geçerli değildir sayın okuyucum…

Diğer taraftan;

Genel olarak da baktığımızda Türk’lerin kendi aralarında birbirlerini hor görme/beğenmeme sorunsalı var.

Bu durumun Psikoloji biliminde bir adı var mıdır, varsa, sebep/sonuçları nelerdir, araştırmaya değer görüyorum.

Ana okulunda cinsellik

İsviçre Federal Sağlık Dairesi’nin anaokulu çağında başlatmayı planladığı cinsellik dersine, Türk aileleri de dahil olmak üzere halkın her kesiminden tepki yağıyormuş.

’Anaokul çocuklarına, cinsellik dersi evet mi, hayır mı’’ yı kapsayan referandum 19 Aralık 2013’de.

Büyük çoğunluk, böyle bir uygulamaya karşı ve referandumdan ‘’hayır’’ çıkacağına adım gibi eminim ama, sorarım size bu yeni dünya düzeninin 66 aylık çocuklardan alıp/veremediği nedir ?

Yorumlar