HABER /  EKONOMİ

Türk otellerinde doluluk oranı düştü

Türk turizmi zor günler yaşıyor. Tür otellerinde doluluk oranı yüzde 2,2 düşüşle yüzde 62'ye geriledi.

Türkiye'de 2014 yılında otellerdeki doluluk oranının yüzde 2,2 düşüşle yüzde 62'ye gerilediği bildirildi.
 
Turistik Otelciler, Yatırımcılar ve İşletmeciler Birliğinden (TUROB) yapılan açıklamada, Türkiye'nin 2014 yılını Avrupa’nın en düşük doluluk oranına sahip ülkelerden biri olarak kapattığı belirtildi.
 
TUROB'un veri analiz şirketi STR Global'in hazırladığı "2014 Ülke Perfomans Raporu"na dayandırdığı verilere göre, Türkiye otellerinde doluluk oranı önceki yıla göre yüzde 2,2 oranında düşerek yüzde 62’ye geriledi.
 
Düşüşte toplumsal olayların, çevre ülkelerde yaşanan sıkıntıların ve Rusya’daki ekonomik krizin etkili olduğu vurgulanan açıklamada, otel doluluk oranının sadece aralık ayında  2013 yılının aynı dönemine oranla yüzde 2,6'lık bir artış gösterdiği ve yüzde 52,7 olarak gerçekleştiği kaydedildi.
 
TUROB açıklamasına göre, İstanbul 2014'te 11,8 milyonun üzerinde turist ağırladı ancak bu doluluk oranlarına yansımadı. Kentteki doluluk oranı ortalama yüzde 65 düzeyinde kaldı.
 
Türkiye genelinde ortalama günlük satılan oda bedeli de yüzde 3,7 düşüşle 105,9 avro olarak gerçekleşti.
 
ANTALYA'DA DÜŞTÜ ANKARA'DA YÜKSELDİ
 
Rusya ekonomisindeki dalgalanma yüzünden bu ülkeden gelen turistlerin rağbet gösterdiği Antalya da 2014'ü "eksi"de kapattı. Kentteki otellerin doluluk oranı yüzde 60,2'de kaldı.
 
Antalya'da doluluk oranlarında yaşanan düşüşe karşın ortalama günlük satılan oda bedeli yükselerek, 2013'teki 81,2 avrodan 90,3 avroya çıktı.
 
Ankara ise hem otel doluluk oranlarının ve hem de günlük satılan da bedelinin arttığı kent olarak öne çıktı. Kentte doluluk oranı yüzde 59,5'ten 60'a, oda bedeli 74,7'den 77,6 avroya yükseldi.
 
"KAMU DESTEĞİNE İHTİYACIMIZ OLDUĞU KESİN"
 
Açıklamada görüşlerine yer verilen TUROB Başkanı Timur Bayındır, “Sektörümüz için zor bir dönem olarak adlandırdığımız 2013 yılını, 2014 yıl sonuna kadar toparlayamadığımızı, hatta küçük bir oran da olsa, daha da düşük bir düzeyde kapatmış olduğumuzu üzülerek gözlemliyoruz” ifadelerini kullandı.  
 
Durgunluk ve gerilemenin temelinde, artan yatırımlar, alternatif konaklama hizmetleri ve büyük ölçüde de istikrarsız imaj yansımaları olduğunu belirten Bayındır, "Yaklaşık 1,5 yıldır bunu dile getirmeye çalışıyoruz. Sektör olarak bu yönde planlama ve projeler geliştirmeye devam etmemize ve yeni kaynaklar yaratma yönünde yoğun çaba göstermemize rağmen, kamu desteğine ihtiyacımız olduğu aşikar" görüşünü dile getirdi.
 
İNGİLTERE VE LONDRA LİDER
 
Açıklamaya göre, 2014  yılı boyunca en yüksek doluluk ortalaması yüzde 77,2 ile İngiltere'de ve yüzde 83 ile bu ülkenin başkenti Londra'da kaydedildi.
 
Doluluk oranında İngiltere'yi 74,6 ile İrlanda, 74,3 ile Malta, 71,3 ile  Avusturya, 69,3 ile Belçika, 68,6 ile Almanya, 68,6 ile İspanya, 68,4 ile Hollanda, 68 ile Macaristan ve 67,6 ile Çek Cumhuriyeti izlerken, Türkiye ilk 10 içinde yer alamadı.
 
Önceki yıla göre ortalama doluluk oranında en yüksek artış ise yüzde 19,6'la ile Atina'da gerçekleşti. Atina’da 2013 yılında yüzde 56,8 olan doluluk oranı 2014 yılında yüzde 67,9’a yükseldi.
ÖNCEKİ HABERLER
Ankara'da trafik kazası: 4 yaralı
Ankara'da trafik kazası: 4 yaralı
Yunanistan'da sandık çıkış anketlerine göre Syriza önde
Yunanistan'da sandık çıkış anketlerine göre Syriza önde
Abraham Lincoln'un saç tutamı 25 bin dolara satıldı
Abraham Lincoln'un saç tutamı 25 bin dolara satıldı
Boko Haram Nijerya'nın kuzeydoğusuna saldırdı
Boko Haram Nijerya'nın kuzeydoğusuna saldırdı
İsrail'den Charlie Hebdo'ya destek
İsrail'den Charlie Hebdo'ya destek
Dekolteli pozu olay olmuştu! İrem Sak 'daha dekolteli fotoğraflarım var'
Dekolteli pozu olay olmuştu! İrem Sak 'daha dekolteli fotoğraflarım var'
Yorumlar 2 yorum