HABER /  EKONOMİ

TÜİK'ten Asgari ücret açıklaması 2 bin 213 TL

TÜİK, asgari ücrette pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici olan bir işçinin asgari geçim tutarını "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı.

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2019'da geçerli olacak asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında üçüncü kez toplandı. 2 saat süren toplantıya Türk-iş'in ev sahipliğinde yapıldı.Toplantının başkanlığını Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder yaptı.

İşçi heyetine Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, işveren heyetine ise TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç'un başkanlık ettiği toplantıda, asgari ücretli işçi Gülden Görmez de Türk-İş heyetinde yer aldı.

TÜİK 3 RAKAM AÇIKLADI : TÜİK, asgari ücrette pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici olan bir işçinin asgari geçim tutarını "ağır" statüdeki işlerde 2 bin 213 lira 40 kuruş, "orta" statüdeki işlerde bin 978 lira 80 kuruş, "hafif" statüdeki işlerde bin 841 lira 40 kuruş olarak Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile paylaştı.

"Birlikte bu rakamın altına imza atalım"
Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, asgari ücret rakamının 7-8 milyon çalışanı doğrudan etkilediğini belirterek "Makul, mantıklı ve kabul edilebilir bir rakam olursa bununla ilgili kamuoyu ve asgari ücretli mutlu olur, biz de mutlu oluruz. Altına imza atarız. 44 yılda 3 kere anlaşarak rakamı belirledik. Gönlümden geçen hükümet, işveren ve işçi birlikte bu rakamın altına imza atalım." diye konuştu.

TİSK : "Herkesi ilgilendiren rakamlar olacak"
TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç da işverenler olarak herhangi bir rakam belirtmediklerine işaret ederek 2019'daki hedef enflasyonun, işsizlik ve büyüme oranlarının da dikkate alınarak bir rakam belirlenmesini istediklerini söyledi. 

Asgari ücret için ilk kez TÜİK 3 farklı maaş önerdi biri net 2 bin 213 lira

ÖNCEKİ HABERLER
'İsrailli bakan İran ajanlarının baskısı altında' İran'dan istihbarat açıklaması
Nöroloji neye bakar nöroloji bölümü baktığı hastalıklar listesi
Erdoğan Ruhani'nin yanında açık açık söyledi
Karşıyaka'da stat heyecanı
Apple'dan Netflix'e nispet niteliğinde uygulama geliyor
2020 Kurban Bayramı tarihi ne zaman başlangıç tarihi
Yorumlar 36 yorum