Asgari ücret için ilk kez TÜİK 3 farklı maaş önerdi biri net 2 bin 213 lira

2019 asgari ücretininin görüşüldüğü 3. komisyon toplantısına TÜİK'in rakamları sunuldu işte ajansların son dakika haber olarak geçtiği asgari geçim ücretleri.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'ndan beklenen haber geldi. Üçüncü toplantısını yapan komisyona asgari ücreti belirlemede kritik öneme sahip TÜİK rakamları sunuldu. TÜİK'in bir kişinin asgari geçim tutarı üzerinden yaptığı hesap TÜRK-İş'inkinden biraz düşük çıktı. Ancak yine de rakam 2 bin liranın üstü. TÜİK bu yıl ilk kez masaya 3 ayrı statüdeki işçi için 3 ayrı maaş önerisi de koydu. İşte yeni asgari ücretle ilgili yaşanan flaş gelişme:

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinin bu yılki üçüncü toplantısı Türk-İş'in ev sahipliğinde yapıldı. 2 saat süren komisyona Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlık etti. Komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil etti.

TÜİK 3 FARKLI MAAŞ ÖNERDİ : İşçi ve işveren arasındaki pazarlıkların başlaması bakımından belirleyici olan TÜİK asgari geçim tutarı komisyonda açıklandı. Bu sene TÜİK masaya ağır, orta ve hafif işçi statüsündeki elemanlara yönelik 3 ayrı rakamla geldi. Ağır statüdeki bir işçinin asgari geçim tutarını TÜİK 2 bin 213 lira 40 kuruş olarak açıkladı. Orta statüdeki işlerde çalışan bir kişinin geçim tutarı bin 978 lira 80 kuruş olurken, "hafif" statüdeki işlerde bin çalışanlar için 841 lira 40 kuruş belirlendi.

TÜİK GEÇEN YIL NE KADAR DEMİŞTİ : 2018 yılı asgari ücretinin belirlendiği görüşmelerde TÜİK, kasım ayında bekar bir işçinin asgari geçim rakamını sunmuştu. Bu rakam da net 1.893,90 TL olmuştu. 2018 asgari ücreti bu civarda olacak diye beklenirken sadece yüzde 14.2 oranında zam yapılmıştı. Asgari ücret TÜİK verisininin 250 lira aşağısında kalmıştı.