BIST 1.145
DOLAR 7,71
EURO 9,05
ALTIN 468,33
HABER /  EKONOMİ

Trump'a bir tepki de Dışişleri'nden

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik alüminyum ve çelik ihracatıyla ilgili ek vergi tehdidine tepki geldi. Bakanlık, kararla ilgili devlet ciddiyetiyle bağdaşmadığı yorumunda bulundu.

Abone ol

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Başkanı Trump'ın Türkiye'nin ABD’ye gerçekleştirdiği alüminyum ve çelik ihracatına ek vergi uygulamasına ilişkin attığı tweet ile ilgili olarak, "Kararı devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD Başkanı Trump’ın ülkemizin ABD’ye gerçekleştirdiği alüminyum ve çelik ihracatına ek vergi uygulamasına ilişkin attığı tweet hakkında gelen soruyu cevaplandırdı.

Aksoy cevabında, "Başkan Trump’ın, Dünya Ticaret Örgütü kurallarını hiçe sayarak, çelik ve alüminyum ihracatımıza ek vergi uygulama kararını devlet ciddiyetiyle bağdaştırmak mümkün değildir" dedi.

ABD'nin bu tür yaptırım ve baskılarla işbirliği yönünde hiçbir sonuç elde edemeyeceğini ve yalnızca çetin sınamalardan geçerek kazanılan müttefiklik ilişkilerine zarar vereceğini söyleyen Aksoy, "Türkiye’ye karşı atılan tüm adımlara bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da gerekli karşılık verilecektir. Türkiye her zaman sorunların diplomasi, diyalog, iyi niyet ve karşılıklı anlayışla çözülmesinden yanadır." dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
AÖL ek sıvan tarihi Milli Eğitim Bakanlığı açıklaması
Belediye başkanı böyle uyardı! Sebebi ise...
İbrahim Kalın: Türkiye bu mücadeleyi de kazanacak
Esed rejiminden İdlib'e yoğun hava saldırıları
Başkan Erdoğan'dan Bayburt ve Gümüşhane'ye havaalanı müjdesi!
Eski Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ali Bozer, koronavirüse yenik düştü
Yorumlar