BIST 8.087
DOLAR 28,91
EURO 31,27
ALTIN 1.887,60
HABER /  GÜNCEL

Tosun Bekir Bayraktaroğlu kimdir? Ünlü müridleri kimler?

Amerika Cerrahi Dergahı lideri Tosun Bekir Bayraktaroğlu 92 yaşında hayatını kaybetti. Cerrahi tarikatının Türkiye'deki ünlü müridleri kim? Athena Gökhan Cerrahi tarikatından mı? Mazhar Alanson, Cem Yılmaz, Ahmet Özhan, Kadir Çöpdemir Cerrahi tarikatı üyesi mi?

Abone ol

Amerika Cerrahi Dergahı'nın Robert Kolejli şeyhi Tosun Bekir Bayraktaroğlu 92 yaşında hayatını kaybetti. Amerika Cerrahi Dergahından yapılan açıklamada, Bayraktaroğlu'nun cenazesinin pazar günü öğle namazını müteakip New York'taki Cerrahi Dergahından kaldırılacağı duyuruldu. 

Dergahtan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:"Hak yolundaki rehberimiz, şeyhimiz, mürşidimiz, en zor anlarımızda hep yanımızda maddi manevi desteğimiz, nefsimizin kaypak oyunlarına karşı koruyucumuz, elimizi hiç bırakmayan şefkatli babamız, bir hayata onlarca hayatı sığdırmayı başaran kamil insan, Amerika Nureddin Cerrahi Dergahı postnişini Tosun Bekir Bayraktaroğlu, Hakk'ın rahmetine yürüdü. Allah sırrını mukaddes, makamını ali, mübarek eylesin." 

TOSUN BEKİR BAYRAKTAROĞLU KİMDİR?

İstanbul'da 1926 yılında dünyaya gelen Tosun Bekir Bayraktaroğlu, 1945'te Robert Kolej'den mezun olduktan sonra önce ABD'de bir süre mimari eğitimi aldı, daha sonra Londra'da iki yıl sanat tarihi tahsili yaptı. Ardından yeniden ABD'ye dönüp tahsilini New Jersey'de tamamladı.
Bayraktaroğlu, 1961'den sonra 30 yıl kadar ABD'de resim, heykel ve sanat tarihi profesörlüğü yaptı. 1950'lerden sonra Paris'te başlayan ressamlık döneminde Avrupa ve Amerika'da birçok sergi açtı. 10 yıl kadar Fas'ta iş adamlığı yaptı ve bir dönem fahri konsolosluk görevini yürüttü. 1974'te İstanbul Karagümrük'teki Cerrahi Dergahına giren Bayraktaroğlu, burada tanıştığı Muzaffer Ozak'tan tasavvuf dersleri aldı. 1970'lerin sonuna ABD'deki Amerika Cerrahi Dergahını kurdu.

CERRAHİ TARİKATININ ÜNLÜ MÜRİDLERİ KİM?

Cerrahi Tarikatı'nın merkezi kabul edilen Karagümrük'teki Cerrahı Dergahı'nın şeyhliğini "Hamile kadınların sokakta gezmesi doğru değil" gibi çıkışlarıyla bilinen Tuğrul İnançer yapıyor. Karagümrük'teki dergahın müdavimleri arasında Ahmet Özhan, O Ses Türkiye jürisi Athena Gökhan, Mazhar Alanson, Cem Yılmaz, Ali Taran, Kadir Çöpdemir, Hasan Kaçan gibi isimler var...

Robertli Cerrahi Şeyhi vefat etti! Hangi ünlüler Cerrahi Tekkesi müridi?Robertli Cerrahi Şeyhi vefat etti! Hangi ünlüler Cerrahi Tekkesi müridi?Robertli Cerrahi Şeyhi vefat etti! Hangi ünlüler Cerrahi Tekkesi müridi?Robertli Cerrahi Şeyhi vefat etti! Hangi ünlüler Cerrahi Tekkesi müridi?HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN