BIST 1.557
DOLAR 7,47
EURO 9,04
ALTIN 441,49
HABER /  GÜNCEL

THY'de grev: Hava-İş, görüşme teklifini reddetti

Türk Hava Yolları'nda örgütlü Hava-İş sendikasının başlattığı grev dördüncü gününe yaklaşırken, sendika, şirket yönetiminin dün yaptığı görüşme talebini reddetti.

Abone ol

Türk Hava Yolları'nda (THY) örgütlü Hava-İş sendikasının 15 Mayıs'ta başlattığı grev sürürken sendika, şirket yönetiminin dün yaptığı görüşme talebini reddetti.

THY yönetimi dün faksla gönderdiği çağrıda, sendikayı 22 Mayıs'a kadar yeni toplu iş sözleşmesini imzalamaya çağırmıştı.

Şirket aynı zamanda, "Sendika üyesi olsun veya olmasın tüm çalışanların mevcut çalışma koşullarından, sosyal ve özlük haklarından hiçbir geriye gidiş olmaksızın" uçuş planlamalarının yapılacağını belirtti.

Hava-İş sendikası ise, "THY yönetimi 5 ay önce ilk görüşmede sunduğu teklifleri dayatmaktadır. Bu da kabul edilemez" diyerek şirketin görüşme çağrısını reddetti.

'THY toplu iş sözleşmesini ihlal ediyor'

Sendika açıklamasında ayrıca, THY yönetiminin halen yasal olarak yürürlükte olan toplu iş sözleşmesini ihlal ettiğini belirtiyor.

Dünyanın önde gelen havayollarından biri olan THY ve sendika arasındaki toplu iş sözleşmesi, çalışanların dinlenme saatlerinin azaltılması, kuralsız uçuşların artması gerekçesiyle tıkanmıştı.

Sendika ayrıca geçen yıl işten çıkarılan yaklaşık 300 kişinin işe iade edilmesini talep ediyor.

Hava-iş sendikasının genel başkanı Atilay Ayçin, dün greve katılan 2,000 kişi olduğunu söylemişti.

THY yönetimi grev nedeniyle operasyonlarında bir aksama yaşanmadığını belirtiyor.

Sendika ise özellikle iç hatlardaki seferlerin yapılmış gibi gösterildiğini ancak birkaç seferin ortaklaştırılarak operasyonların yürütüldüğünü söylüyor.

Sendika grev kararı almalarına neden olan koşulların yolcu güvenliği için elzem olduğunu belirtiyor ve grev süresince THY yönetiminin eğitimini tamamlamamış personel kullandığını öne sürüyor.

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu da, eğitimsiz ve yetersiz nitelikteki personelin uçuşlarda kullanıldığı iddiasının uluslararası havacılık otoriteleri tarafından incelenmesi çağrısında bulundu.

ÖNCEKİ HABERLER
Grev döneminde THY rekor kırdı
Reyhanlı saldırısında flaş gelişme!
2023 milli gelir hedefi
Hükümeti istifaya çağırdı
İstanbul’da bir silahlı soygun daha
Timsah başkente gitti
Otomobil değil, uyuşturucu deposu
El konulan BMC'de sıcak saatler
Bu eylem başkan eylem !
Patriot füzeleri İslam alemine çevrilmiş durumda
Yorumlar 1 yorum