BIST 1.399
DOLAR 8,05
EURO 9,65
ALTIN 453,20
HABER /  EKONOMİ

TESK'ten emeklilikte yaşa takılanlar için öneri!

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını çözmenin bütçeye büyük yük getireceğini belirterek, "Bu durumda olanlar için emeklilik yaşı bir yıl aşağı çekilirse emekliliğine bir yıl ve daha az süre kalanların önü açılmış olur." ifadesini kullandı.

Abone ol

Palandöken, yazılı açıklamasında, emekliliğine bir yıl ya da daha az kalan ve prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş engeline takılanlar için emeklilik hakkı tanınması talebinde bulundu. 

Çok sayıda esnaf ve çalışanın emeklilik için gereken tüm koşulları sağlamasına rağmen yaş engeli yüzünden bu haklarını elde edemediklerine işaret eden Palandöken, "Emeklilikte yaşa takılanların sorununu çözmek bütçeye büyük yük getiriyor. Yaşa takıldığı için emekli olamayan çok sayıda kişi mağdur oluyor. Yaş sınırına takılan tüm vatandaşları emekli etmek yerine, bu durumda olanlar için emeklilik yaşı bir yıl aşağı çekilirse emekliliğine bir yıl ve daha az süre kalanların önü açılmış olur." değerlendirmesinde bulundu. 

YENİ BİR DÜZENLEME YAPILMASI GEREKİYOR: Palandöken, prim gün sayısını ve sigortalılık süresini dolduranların yaş engeline takılmadan emekli olabilmesi için yeni bir düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayarak, esnafın emekli olma şartları arasında yer alan 9 bin prim gün sayısının SSK'lı çalışanlarda olduğu gibi 7 bin 200'e indirilmesini önerdi.

Prim gün sayısını dolduran kamu çalışanlarının yaşa takılıp emekliliğe sevk edilerek mağdur bırakılmaması gerektiğinin altını çizen Palandöken, bu kişilerin emekliliği beklerken 6-12 ay devletten işsizlik maaşı aldıklarını aktardı. Palandöken, "Oysa bu kesimin yaşı dolana kadar görevlerine devam etmesi hem devlet bütçesi açısından hem de kamu çalışanların mağdur olmamaları açısından daha iyi bir uygulama olur." ifadesini kullandı.

Bireysel emeklilikte önemli karar 3 yıl zorunlu olabilir

Doğum borçlanması yaparak erken emeklilik mümkün mü?

ÖNCEKİ HABERLER
Hafriyat kamyonunun korkutan yolculuğu
Cemal Kaşıkçı soruşturmasında flaş gelişme! İfade veriyorlar...
Eser Karabil kimdir kaç yaşında Diriliş piyangosu vurdu
Real Madrid'de Guti bombası!
Bakan Cahit Turhan: Yakında dev bir projeye başlayacağız
Terim'in Schalke planı hazır! İşte kafasındaki 11
İşte Cemal Kaşıkçı'nın dublörü! Kıyafetlerini giyip saatini ve gözlüğünü takıp..
Bir yılda 155 Polis İmdat hattını 45 bin 210 kez aradı
Ehliyet sınavı soru cevapları MEB açıkladı mı-kitapçık türüne göre cevaplar
Ders çalışırken hastenelik oldu
Yorumlar 20 yorum