BIST 1.378
DOLAR 8,13
EURO 9,71
ALTIN 455,89
HABER /  GÜNCEL

Temel Karamollaoğlu ne kadar oy aldı? 24 Haziran Seçimi son oy durumu nasıl?

Temel Karamollaoğlu ne kadar oy aldı, Temel Karamollaoğlu son oy durumu nasıl? 24 Haziran 2018 seçim sonuçlarında Temel Karamollaoğlu'nun cumhurbaşkanlığı için aldığı oy oranı kritik önemde. Temel Karamollaoğlu oy sonucu yüzde kaç oldu, ikinci tura gerek kaldı mı?

Abone ol

Temel Karamollaoğlu son oy durumu nasıl, Temel Karamollaoğlu'nun 24 Haziran son oy oranı kaç oldu? Cumhurbaşkanlığı Seçimini kazanabilmek için adayların birinci turda oyların salt çoğunluğunu alması gerekiyor. Seçimde yarışan isimlerden biri olan Temel Karamollaoğlu birinci turda yüzde kaç oy aldı? Temel Karamollaoğlu oy oranı yüzde kaç oldu, ikinci tura gerek kaldı mı? 

Cumhurbaşkanı adayları eğer yüzde 50+1 ve üstü oranında oy alırsa ikinci tura kalmadan cumhurbaşkanı seçilmiş olacak. Aynı şekilde Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce, Doğu Perinçek, Selahattin Demirtaş ve Meral Akşener de birinci turda seçilebilmek için bu oranda oy almak zorundalar.

Saat 17.00'da seçim sandıklarının kapanması ile birlikte önce cumhurbaşkanlığı oy pusulaları tasnifi başladı.

TEMEL KARAMOLLAOĞLU OY ORANI: Temel Karamollaoğlu veya diğer adaylar Cumhurbaşkanı olabilmek için birinci turda yüzde 50+1 ve üstü oranında oy alamazsa ikinci tur seçimler yapılacak. İki hafta sonra yani 8 Temmuz 2018 tarihinde Türkiye bir kez daha sandığa giderek cumhurbaşkanlığı için oy kullanacak. Bu tura en çok oyu alan iki aday katılacak. Seçimin sonucunda iki adaydan hangisi daha çok oy alırsa cumhurbaşkanı o olacak.

Cumhurbaşkanı Seçimi Sonuçları internethaber.com canlı yayın sayfasında olacak.

ADAYLARIN OY ORANI NE OLUR? : 2018 Cumhurbaşkanlığı seçim yarışının Recep Tayyip Erdoğan, Muharrem İnce ve Meral Akşener arasında geçmesi bekleniyor. ABD merkezli Bloomberg'in Foresight Danışmanlık firmasına yaptırdığı ankete göre Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ilk turda yüzde 50.8 ile seçimi kazanması ihtimal dahilinde. Şimdiye kadar yapılan anket sonuçlarına göre seçimler ikinci tura kalırsa yarış Recep Tayyip Erdoğan ile  Muharrem İnce geçecek. Anketlere göre Erdoğan'ın oy oranı ile Muharrem İnce ve Meral Akşener tahminleri şöyle:

ORC ANKETİ OY ORANLARI : ORC Araştırma'nın 17-19 Haziran arasında 36 ilde toplam 4250 kişi ile yüz yüze yapılan çalışmasında Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,7 oy alır diyor.

 CUMHUR İTTİFAKI OY ORANLARI: Ankete göre partiler kıyasıya yarış içerisinde. Araştırma şirketlerine göre Cumhurbaşkanı seçimi 1. tur anket sonuçları...

Cumhurbaşkanı seçimi birinci tur : Cumhurbaşkanı seçiminin ilk turuna 6 aday katıldı. Birinci turda geçerli oyların salt çoğunluğunu alan (yüzde 50'nin üstü)  cumhurbaşkanı seçilmiş oluyor. 

İkinci oylamaya ilişkin seçim takvimi : İlk oylamada geçerli oyların salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde 8 Temmuz 2018 pazar günü ikinci tur oylama yapılacak. Bu seçime en çok oy alan 2 aday katılacak. Adaylardan hangisi en çok oyu alırsa o cumhurbaşkanı olacak. İkinci oylamaya ilişkin seçim takvimi ise şöyle işleyecek:

- 25 Haziran: İkinci oylamaya katılmaya hak kazanan adaylardan birinin herhangi bir nedenle seçime katılmaması halinde aday ikamesinin son günü (Saat 17.00). İkinci oylama propaganda döneminin başlangıcı.

- 26 Haziran: İlçe seçim kurulu kararları ile birleştirme tutanaklarına karşı il seçim kuruluna yapılacak itirazın son günü (Saat 17.00). İlçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılan itirazlar il seçim kurullarınca en geç 23.59'a kadar karara bağlanacak.

- 28 Haziran: İl seçim kurulu kararlarına ve il birleştirme tutanaklarına karşı yapılan itiraz YSK'ce karara bağlanacak. 29 Haziran: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek. 30 Haziran: Gümrük kapılarında ve yurt dışında oy verme işlemine başlanacak.

- 4 Temmuz: Yurt dışında oy verme işlemi sona erecek. 7 Temmuz: Seçim propaganda dönemi saat 18.00'de sona erecek. 8 Temmuz: Oy verme günü. Seçim yasakları saat 24.00'te sona erecek. 9 Temmuz: Cumhurbaşkanı seçimi geçici sonuçları ilan edilecek. 12 Temmuz: YSK kesin seçim sonuçlarını ilan edecek.

ÖNCEKİ HABERLER
Samsun Milletvekilleri 27. dönem 2018 Samsun Seçim Sonucu
YSK Sandık Sonuçları sorgulama 2018 seçimi
Cumhurbaşkanlığı Seçimi 2018 – Erdoğan - İnce oy oranı?
AK Parti kaç oy aldı AKP milletvekili sayısı ne kadar oldu?
Oy verme işlemi sonrası Akşener'den ilk açıklama
Amasya Milletvekilleri 27. dönem 2018 Amasya Seçim Sonucu
Milletvekilleri listesi 2018 - AKP, CHP, MHP, İyi Parti, HDP 27. Dönem isimleri
Meral Akşener ne kadar oy aldı? 24 Haziran Seçimi Oy oranı son durum ne?
Seçim 2018 sonuçları – Kim ne kadar oy aldı?
Tokat Milletvekilleri 27. dönem 2018 Tokat Seçim Sonucu
Yorumlar