BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  GÜNCEL

TBMM'de çaycılara bıyık yasağı!

TBMM'de hijyen gerekçesi ile çaycılara bıyık yasaklandı.

Abone ol

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çay ocaklarında çalışanların bıyıkların kesmeleri istendi ve Meclis'te bıyıklı çaycı kalmadı. Uygulamaya hem iktidar hem de muhalefet vekillerinden tepki geldi.

Uygulamayı Plan Bütçe Komisyonu'nda HDP'li vekil Ahmet Yıldırım gündeme getirdi. Yıldırım, "Çay ocaklarında televizyon yok ve bütün bıyıklar kesilecek bilmiyorum haberiniz var mı sayın başkanım" diyerek ifade etti. Kararı Meclis'te Destek Hizmet Daire Başkanlığı'nın aldığı ortaya çıktı. Hijyen gerekçesi ile alınan kararda talimatın da çay ocaklarına bu birimden gittiği öğrenildi. 

Yasak henüz resmen ilan edilmese de sadece çayocağında çalışanlar sözlü olarak uyarıldı ve bıyık bırakmamaları istendi. Artık Meclis'teki çaycılar bıyık bırakamaycak.

Kuliste, basın koridorunda, makam katlarında yani Meclis'teki her noktada var olan çaycıların hiçbirinde bıyık bulunmuyor.

YASAĞI DUYAN VEKİLLER ŞAŞKINLIKLARINI GİZLEYEMEDİ

Verilen karara vekillerden de ilginç tepkiler geldi.

AK Parti'den Ahmet Hamdi Çamlı: Bıyık bu, adam bırakır bırakır. Kendi tercihi yani.

CHP'den Mustafa Akaydın: İster bıyık ister sakal bırakır ister saç uzatır. Ben bunla ilgilenmem o yüzden tuhaf geldi bana.

MHP'den Oktay Vural: Sakalı serbest bırakanlar bıyıkla neden uğraşıyor? Herhalde içtima da yaparlar yakında. Tırnak kontrolü de yapacaklar mı? Bıyık yasak olacakmış yakında vekillere de yasaklarlar herhalde.