HABER / ÇALIŞMA HAYATI

Taşerona kadroda son durum sözleşme 3 yıla uzuyor

Taşeron ne zaman kadroya geçecek son durum ne? Taşeron işçilerin kadroya geçmesinde sayılı günler kaldı. Taşeron işçiler Aralık ayı sonu Ocak gibi kadroya geçecek. Peki taşeron işçiler hangi statüden kadroya geçecek?

800 binden fazla kamuda çalışan işçinin kadroya geçmesine sayılı günler kaldı. Henüz taşeronun hangi statüde kadroya geçeceği bilinmezken 4e statüsü üzerinde duruluyor.

Devlet kurumlarında çalışan yaklaşık 817 bin taşeron şirket personelinin kadroya alınmasıyla ilgili çalışmalarda sona gelindi. Yeni düzenlemeye göre; sözleşmeler 3 yıla çıkarılacak. Taşeron şirket elemanlarının yeni adı ‘kamu çalışanı’ olacak. İşçiler, özel statülü sözleşmeli personel olarak 657 sayılı yasada 4E’li olarak kadroya geçecek.

MEVCUTA 1 YILDI

Düzenlemeyle ilgili torba yasa çalışmaları da hızlandı. Düzenlemeye göre; mevcutta bir yıl olan sözleşme süresi 3 yıla çıkarılacak. 3 yılın sonunda sözleşme yenilenecek. Sözleşme yenilenmesinde performans kriteri öncelikli olarak düşünülecek. Güvenlik ve arşiv taramaları mutlaka yapılacak. Güvenlik ve arşiv araştırması olumlu olmayan personel düzenlemeden yararlanamayacak.

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4. maddesine bir ek yapılarak bu personelin 4E'li olması sağlanacak. Kadroya geçen taşeronlar çalıştıkları kurumlarda aynı görevleri yapmaya devam edecekler.Öğrenim düzeyleri yaptıkları işten farklı olanlar, eğitimlerine uygun işlere de kaydırılabilecek.

EŞİT ÜCRET PRENSİBİ

Mülakat da kadroya alımda şartlardan biri olacak. Memur ile aynı işi yapan taşeronun maaşı, o memurun maaşına eşitlenecek. Yani fark kapatılacak. Bu durumda bazı taşeron çalışanların maaşları yükselmiş olacak. Sözleşme için müracaatlar çalışılan kuruma yapılacak. Başka bir kuruma geçiş yapılacaksa ihtiyaca göre ve sınav ile yapılabilecek. 65 yaşın üzerinde olan düzenlemeden yararlanamayacak.

MAAŞA GARANTİ

Çalışanlar memur sendikalarına üye olabilecekler. Şirketler aradan çıkacağı için de maaş, kıdem tazminatı ve emeklilik haklarına garanti gelecek. Bu arada kadro çakılı olacak. Yasanın çıkmasının ardından 2 ay içinde tüm güvenlik soruşturmalarının tamamlanması planlanıyor. Bu süre içinde aracı şirketlerle olan anlaşmalar da feshedilecek ve çalışanların patronu artık devlet olacak.

TARİH NET DEĞİL

Sisteme hangi tarihte işe başlayanların katılacağı ile ilgili ise henüz kesin karar verilmedi. Bu konuda birkaç tarih ile ilgili çalışma devam ediyor. Öncelikli olarak daha önce yazılan taslaktaki 1 Kasım 2015 düşünülüyor. Yani bu tarihten önce işe girenler sisteme alınacak. İkinci düşünce ise 31 Aralık 2017. Üçüncü planda ise yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce işe girenler var.

Yorumlar1 yorum