HABER /  POLİTİKA

Tankla da topla da gelseler yıkacağım!

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, şehirde bulunan 'Hava Şehitle Anıtı'nın yıkacağını açıkladı.

Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, Ağrı’da bulunan 'Hava Şehitleri Anıtı'nı “Tankla da gelseler, topla da gelseler, benim hareketim de çıksa dese bu yanlıştır. Ben o anıtı yıkacağım” dedi.

O ANIT BİR UCUBE 

Ağrı Gazeteciler Cemiyeti ve üyeleri Belediye Başkanı Sırrı Sakık’ ı ziyaret etti. Ziyarette Abide Meydanı’nda bulunan Hava Şehitleri Anıtı’nın yıkılması ve Kazım Karabekir Mahallesi'nin isminin değiştirilip değiştirilmeyeceğiyle ilgili konuşan Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık, “O anıt bir ucubedir” dedi.

DÜĞÜN YALANI SÖYLÜYORSUNUZ

Sakık, “O anıt, Kürtlerin gözünün içine sokulan bir anıttır. İnşallah Cumhurbaşkanı ile yan yana geliriz orada anıtı ona anlatırım. Bu anıt 1926’lar da Ağrı isyanında düşürülen uçakların pervanesidir. Şimdi onlar, şunu söylüyorlar. Diyorlar ki 1929, halbuki doğru değil. Benim elimde resimler, fotoğraflar hepsi var. Ben ezbere konuşmam. Bunlar 1926’daki anıtı getirip oraya koyuyorlar. O resimler var 1926’daki. Sonra ise tepkiden dolayı 1929 a çeviriyorlar. Efendim iki tane pilot, İran’a giderken, İran Şahı’nın düğününe. Şimdi bakın dünyada iki tane askeri pilot, bir özel uçağa binip, bir düğüne gidip ula yalan söylüyorsunuz bari hiç olmazsa yalanınıza bir kılıf uydurun. Böyle bir yalan olabilir mi? Bu düşen uçakların pervaneleridir” şeklinde konuştu.

HÜKÜMET KÜRTLERDEN ÖZÜR DİLESİN

Merkezi hükümetin anıtla ilgili Ağrı halkından özür dilemesi gerektiğini ifade eden Belediye Başkanı Sakık, şöyle devam etti:

“Nasıl ki döndünüz mesela bugün Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki, Dersim’deki olup bitenlerden dolayı Kürt halkından özür diliyoruz, Dersim halkından özür diliyorum. Bütün geçmişte yaşanan acılardan en büyük acı burada yaşanmıştır. Bu acıları sen getirip, Kürt’ün gözünün içine sokarak o pervaneyi oraya dikersen valla ben o anıta manıta saygı duymam.

KÜRT HALKININ DEĞERİ YOK MU?

Benim görevim, yetkim araştırıyoruz, yetkim olursa aynı anda yıkarım. Merkezi hükümet çıkıp nasıl Dersim de bu konuda halktan özür dilemişse, çıkıp derhal anıtı sit alanından çıkarmalıdırlar ve Ağrı halkından özür dilemelidirler. Barış böyle sağlanır. Barış getirip sen Mahsun Korkmaz’ın büstünü yıkıyorsun, Türk halkının bilmem değerleri diyorsun. Kürt halkının değerleri yok mudur? Türk halkının hassasiyetleri var da Kürt halkının hassasiyeti yok mudur? Aynı anıtı getirip oraya dikip, aynı pervaneyi getirip oraya diktiğinde vallahi bu sizin bugünkü sürdürdüğünüz barış projesiyle örtüşmeyen şeydir.

ATALARIMI BOMBALAYAN UÇAĞIN PERVANESİ

Ben çatışarak değil uzlaşarak bu sorunları çözmek istiyoruz. Yani halkı tahrik eden oraya bakan genç, ya bu benim atalarımı bombalayan uçağın pervanesidir. Bende isyanın adresi dağlar diyerek, dağlara gidiyorsa merkezi hükümette bunlara bir çözüm bulmalıdır. Bu anıtla ilgili biraz vicdan sahibi olan herkes bu kentte yaşayan bu kentin dışında olanlar merkezi hükümet, buradaki yerel temsilcileri bir bütün olarak benim söylediklerimin altına imza atarlar. Eğer Dersim de samimilerse burada da aynı şeyin altına imza atmaları lazım."

KAZİM KARABEKİR ADI DEĞİŞECEK Mİ?

Bir gazetecinin Kazım Karabekir’in isminin değiştirilip değiştirilmeyeceği sorusu üzerine konuşan Sakık, şu yanıtı verdi:

“Biz eğer demokrasiden bahsediyorsak, Avrupa demokrasisini hepimiz esas alıyorsak. Hepimiz ağzımız açıldığında Avrupa demokrasisinden bahsediyorsak. Şimdi bir ağaç bile kesildiğinde halka soruyorlar. O mahalleli kimse bir bütün olarak soruyorlar. Bu noktada da yani halkın iradesini bence esas almalıyız. Bütün konularda halka gidiyorsak biz eğer bütün adresin sandık olduğunu söylüyorsak burada artık ne çıkarsa o iradeye saygı duymamız lazım.

KAZİM KARABEKİR'İ KİMLERİN SEVDİĞİ BELLİ

Halkın değerlerine asla saygısızlık etmeyiz. Yani o değerler saygı duyuyoruz. Ben oralara o değerlerin yanına bir başka değeri koymak yani bu, bu kesimin değeriyse ama bakın Kürt'ün de şöyle bir değeri var. Yani Ahmedi Xani’nin ismi de yanında olabilir. Şimdi ortaklaşma dediğimiz budur. Yani benim hayatımda keskin virajlarım yoktur. O açıklama o gün gazeteci arkadaşımızın belki zamanın ruhuna da uygun değildi. Yeniden bir seçimden çıkmışız. Bazen açık veriyoruz. Ben bunu söylüyorum gazeteci Kazım Karabekir’i manşet yapıyor. Çünkü biliyor Kazım Karabekir’in kimler tarafından nasıl sevildiğini. Biz bunun üzerinden tartışıldık. Hatta Başbakanın bu konuda açıklamaları oldu, çok sert açıklamaları oldu.

ANITLA İLGİLİ BENİ KİMSE İKNA EDEMEZ

Ben de çok fazla polemiğe girmek istemedim ve istemiyorum. Bizim böyle bir derdimiz de yok. Buradaki toplumsal dokularla oynamak gibi de bir derdimiz yok. Bütün değerleri yan yana yaşatmak gibi bir derdimiz var. Anıtla ilgili bu konuda beni hiç kimse ikna edemez. Tank da gelse, top da gelse, benim hareketim de çıksa dese bu yanlıştır. Ben bu söylediklerimin arkasındayım. Bu isyan etmemiz için yeterli bir nedendir. Benim aslı kastım budur” dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Bank Asya harekete geçti! SON DAKİKA
Bakan Zeybekci’den Türk filmlerine destek sözü
Engelini yendi başarılara imza attı
Umut yedek kalmayı nasıl karşılıyor ?
O belgesel CHP'lileri ağlattı!
MHRS randevu alma işlemi ücretli mi?
Yorumlar 107 yorum