BIST 1.410
DOLAR 9,26
EURO 10,75
ALTIN 526,39
HABER /  GÜNCEL

Taksim İlkyardım Hastanesi cayır cayır yandı!

İSTANBUL Gaziosmanpaşa'da bulunan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yangın çıktı. Can kaybının yaşanmadığı yangında hastalar tahliye edildi. Yangın itfaiye ekiplerinin müdahalesiyle kontrol altına alındı.

Abone ol

İSTANBUL Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde büyük bir yangın çıktı. Dumanların görülmesi üzerine itfaiyeye haber verilirken sedyelerle hastaların tahliyesi yapıldı. Dış cephe izolasyonunun da tutuşmasıyla alevler bir anda binayı sardı. Olay yerine; Fatih, Bayrampaşa, Bağcılar, Bakırköy, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Sultangazi, Bahçeşehir, Şişli, Beyoğlu, Sarıyer itfaiye ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri bir yandan yangına müdahale ederken bir yandan merdiven uzatarak kalan hastaları tahliye etti. Hastane çalışanları tahliye çalışmalarında itfaiyeye destek verdi. Yoğun bakım ünitesindeki hastalara ambulanslarla çevredeki hastanelere nakledildi. Yangın nedeniyle can kaybı yaşanmazken dumandan etkilenen bazı kişiler çevredeki hastanelerde tedavi altına alındı. Yangın nedeniyle bölgede trafik yoğunluğu yaşandı.

Hastane 2011'de de yanmış şu soru sorulmuştu: 'Bu nasıl malzeme?'

"TÜM HASTALAR TAHLİYE EDİLDİ"

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki yangına ilişkin, "Cenab-ı Hakk'a hamd ediyorum bir can kaybı olmadan böyle tehlikeli bir hadisenin üstesinden gelindi. Bütün hastalarımız hastaneden çıkarıldı ve en yakın hastanelere sevk edildi. Şu anda bütün hastalarımız hakkında bilgi edinmek isteyen SABİM'e, Alo 184'e müracaat ederek hastasının nerede olduğunu öğrenebilir" dedi. 

Sağlık Bakanı Demircan, yangın çıkan Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne gelişinde, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal ve hastane yetkilileri tarafından karşılandı.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, hastanedeki incelemesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, 'burada milletimizi endişelendiren, üzen bir hadisenin yaşandığını, can kaybı olmadan üstesinden gelindiğini' söyledi. 

Doktorlardan hemşirelere, sağlık görevlisinden hasta ve hasta refakatçilerine, yangın esnasında çok ciddi bir görev yapan ve performans sergileyen itfaiye çalışanlara teşekkür eden Demircan, "Cenab-ı Hakk'a hamd ediyorum bir can kaybı omadan böyle tehlikeli bir hadisenin üstesinden gelindi. Bütün hastalarımız hastaneden çıkarıldı ve en yakın hastanelere sevk edildi. Şu anda bütün hastalarımız hakkında bilgi edinmek isteyen SABİM'e, Alo 184'e müracaat ederek hastasının nerede olduğunu öğrenebilir. Burada da bir danışma ofisimiz var, buradan da hastaların durumu ve nerede oldukları konusunda bilgi alabilirler" ifadelerini kullandı.

Bir soru üzerine, yangının çıkış nedeniyle ilgili çalışmaların sürdüğünü aktaran Demircan, "O çalışmalar neticelendiğinde biz bu konuyla ilgili açıklamayı yaparız. Hastanedeki bütün hastalar tahliye edildi. İçeride hiçbir hasta yok" dedi. 

Bakan Demircan, yoğun bakımdaki bir hastanın ölümüne ilişkin soruyu, "Daha önce vefat etmiş bir hastamız" şeklinde cevapladı.

Demircan, Türkiye Atom Enerjisi ölçüm aracının hastaneye niçin geldiğini soran gazetecilere, "Tabii bizim radyoaktif iyotumuz var, bununla ilgili bir sıkıntı var mı diye bakıldı, ölçüldü, en ufak bir sıkıntı, sorun yok. Dolayısıyla o da görevini yapmış oldu. Radyoaktif iyot da onlara teslim edildi" cevabını verdi.

Yangınla ilgili soruşturmanın sorulması üzerine Demircan, "Elbette, savcılık tarafından, idari soruşturma bizim tarafımızdan, Valilik tarafından her türlü soruşturma başlatıldı ve soruşturma sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacağız" ifadesini kullandı. 

Bakan Ahmet Demircan, hastane inşaat halindeyken de yangın çıktığının hatırlatılması üzerine, "Bunlar, soruşturma sonunda hepsi ortaya çıkacak. Varsa benzerlik, sebep neyse onun üzerine gidilecek ve yangının büyümesinde etken faktör neyse bunlar araştırılacak, kamuoyuyla paylaşılacak" diye konuştu.

Yangından dolayı herhangi bir yaralının rapor edilmediğini söyleyen Demircan, yangının hastanenin dış yüzeyinde cereyan ettiğini, içeride bir yangının olmadığını ve içeriye kırılmış camlardan duman girişi olduğunu sözlerine ekledi.

VALİ ŞAHİN'DEN HASTANE ÖNÜNDE AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Vasip Şahin, Taksim İlk Yardım Hastanesi'ne gelerek son durum hakkında bilgi aldı. Vali Şahin, hastane önünde yaptığı açıklamada yangının kısmen kontrol altına alındığını açıkladı. Vali Şahin, "Geliş-gidiş güzergâhlarımızı kapatmasınlar lütfen. Ambulanslarımızın, itfaiye araçlarımızın trafikte daha rahat seyredebilmeleri için bu noktaları açalım" şeklinde anons yaptı.

"İÇERİDE BİR YANGIN YOK"

Yangınla ilgili açıklama yapan İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Arkadaşlar şu anda yangın kontrol altına alındı. Ciddi bir ölü noktasında bir üzücü haber yok. İnşallah sonuna kadar da olmaz. Arkadaşlarımız şu anda bütün katlara ulaştı ve müdahalesini yapıyor. İçeriye duman dolmuş bir taraftan da duman tahliyesi yapılıyor. Arkadaşların verdiği bilgiye göre içeride bir yangın yok. Yangın dış yüzey ve çatıda" dedi. Şahin, yangının çıkış nedenini soran gazetecilere "Daha çok yeni" cevabını verdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, BAKAN'DAN BİLGİ ALDI

Erdoğan, yangın hakkında bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Gaziosmanpaşa'daki Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çıkan yangınla ilgili Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'dan bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul’daki yangın haberinin akabinde Sağlık Bakanı Demircan’ı telefonla aradı.

Erdoğan, Demircan'dan olay hakkında bilgi aldı.

BAŞBAKAN'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Gaziosmanpaşa Taksim İlkyardım Hastanesi'ndeki yangına ilişkin bir soruya Yıldırım, "Şu an itibariyle durum 32 yoğun bakım hastası başka hastanelere nakledildi. Diğer hastaların nakli de yapılıyor. Olayda herhangi bir etkilenen söz konusu değil. Olay yerine 70 adet ambulans hemen yangın sonrası sevk edilmiş. Yangını söndürme çalışmaları sürüyor. Yangının nedeni kontrol altına tamamen altına alındıktan sonra incelenecek. İhmal kusur varsa gereği yapılacak" diye yanıt verdi

HASTA YAKINLARI: "ÇEKİÇLER YOKMUŞ, ALARMLARI ÇALAMAMIŞLAR"

Ortopedi servisinde yattığını belirten Mehmet Kekeç, "Biz giriş katta yatıyorduk. Birden camlar patlamaya başladı. Bir anda her şey oldu. Üst katlar bayağı kötüydü. Giriş kattaydık, kendimizi dışarı zor attık. Kendi imkanlarımızla çıktık, herhangi bir şekilde kimsenin yardımı olmadı. Yarım saat, bir saattir yanıyor bu şekilde. Biz dışarı çıktıktan sonra geldi itfaiye. Herkes kendi imkanlarıyla çıktı aslında. Giriş katta camlar patlamaya başlayınca üst katların çok daha kötü olduğunu gördük" ifadelerini kullandı.

8. katta yattığını belirten hasta ise, "Bugün yattım. Birden bağırdılar 'Yangın çıkmış' diye. Biz de can havliyle kendimizi yangın merdivenine attık" diye konuştu.

Hastane çevresinde bulunan görgü tanıkları, "Çekiçler yokmuş, alarmları çalamamışlar" iddiasında bulundu. Babasının 8. katta yoğun bakımda olduğunu söyleyen Meryem isimli bir hasta yakını ise, çekiç koyulmadığı için yangın alarmını kıramadıklarını aktardı. Hasta yakınları olay esnasında alarmın da çalmadığını belirtti.

Çarpıcı kareler: İstanbul'daki hastanede korkunç yangın!Çarpıcı kareler: İstanbul'daki hastanede korkunç yangın!Çarpıcı kareler: İstanbul'daki hastanede korkunç yangın!Çarpıcı kareler: İstanbul'daki hastanede korkunç yangın!HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

YANGINA MÜDAHALE EDEN  İTFAİYECİLER DE DUMANDAN ETKİLENDİ

Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çıkan yangına müdahale eden itfaiye ekipleri de dumandan etkilendi. Dumandan etkilenen itfaiye ekiplerini, meslektaşları ilk müdahaleyi yaptı. Sağlık ekiplerinin getirdiği sedyeye konan itfaiyeci ambulans taşınarak burada müdahaleye devam edildi. Hastanede yatan hastaların tahliyesi de yine başta itfaiye ekipleri ile sağlık ekipleri tarafından taşındı.

CHP İL BAŞKANI KAFTANCIOĞLU YANAN HASTANEYİ ZİYARETİNDE YARALIYA MÜDAHALE ETTİ

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çıkan yangının ardından olay yerine geldi. Kendisi doktor olan Kaftancıoğlu, hastaneden çıkarılan hastalara sağlık ekipleri ile birlikte müdahale etti.

Kriz geçiren hastaya ilk müdahaleyi CHP’li Kaftancıoğlu yaptı!

HASTANEDEN BİR KADININ CENAZESİ ÇIKARILDI, OĞLU GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki yangın sırasında bir kadının cenazesi sedye ile dışarıya çıkarıldı. Hastane bahçesinde sedye üzerinde bekletilen cenazenin yanına gelen bir kişi gözyaşlarına boğuldu. Annesinin öldüğü öğrenen kişiyi sağlık personeli sakinleştirmeye çalıştı. Yaşlı kadının diyabet hastası olduğu ve ölümünün yangınla ilgisinin bulunmadığı kaydedildi.

HASTANE İÇİ YANGIN ANI

HASTANE YANGINDAN SONRA BU HALE GELDİ

Taksim Eğitim ve Araştırma hastanesi yangından sonra bu hale geldi. Yangının söndürülmesinin ardından içeriden çekilen fotoğraf, oluşan hasarı gözler önüne serdi.

ÖNCEKİ HABERLER
Eskişehir üniversitesi Volkan Bayar kimdir FETÖ iddiaları
Eskişehir üniversitesi Volkan Bayar kimdir FETÖ iddiaları
Ajan krizinde öldürülen Rus ajanın kızı ilk kez konuştu!
Ajan krizinde öldürülen Rus ajanın kızı ilk kez konuştu!
Eskişehir'de üniversite saldırısı: 4 öğretim görevlisi öldürüldü
Eskişehir'de üniversite saldırısı: 4 öğretim görevlisi öldürüldü
Firari şike davası hakimi tutuklandı!
Firari şike davası hakimi tutuklandı!
BİM 6 Nisan kataloğ aktüel ürünler indirim listesi-yeni
BİM 6 Nisan kataloğ aktüel ürünler indirim listesi-yeni
İpek Yalova kimdir kıyafeti olay oldu dekoltesine bakın!
İpek Yalova kimdir kıyafeti olay oldu dekoltesine bakın!
DEAŞ'lı teröristin raporu ortaya çıktı! 5 kez izin istemiş
DEAŞ'lı teröristin raporu ortaya çıktı! 5 kez izin istemiş
Eskişehir üniversite saldırısı ölenler kim isimleri belli oldu
Eskişehir üniversite saldırısı ölenler kim isimleri belli oldu
Berat Kandili ne zaman 2018-anlamı ne faziletleri
Berat Kandili ne zaman 2018-anlamı ne faziletleri
Mahir Ünal'dan MYK iddialarına tepki!
Mahir Ünal'dan MYK iddialarına tepki!