BIST 2.482
DOLAR 16,63
EURO 17,51
ALTIN 973,03
HABER /  DÜNYA

Suudi Kralı Selman ABD'ye 750 milyar dolarlık resti Ankara'dan çekti

ABD'de 11 Eylül saldırılarında Suudi Arabistan'ın sorumlu tutulduğu yasa tasarısı, Suudi Arabistan yönetimini kızdırdı.

Abone ol

Suudi Arabistan, ABD Kongresi'ne sunulan ve krallığın 11 Eylül 2001'de gerçekleşen el-Kaide saldırılarından sorumlu tutulduğu yasa tasarısının kabul edilmesi halinde ABD'deki 750 milyar dolarlık varlığını satacağı tehdidinde bulunması, gündeme bomba gibi düştü.

ANKARA'DA OBAMA İLE TELEFON GÖRÜŞMESİ

Kral Selman'ın bu resti İslâm Zirvesi için geldiği, başkent Ankara'dayken ABD Başkanı Barack Obama'yla yaptığı telefon görüşmesi sırasında çektiği belirtildi. İki ülke arasındaki gerginlik, ABD'nin İran ile yürüttüğü nükleer müzakereler ve anlaşma nedeniyle daha da artmıştı.

ABD RESTİ GÖRDÜ

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, 11 Eylül saldırılarında Suudi Arabistan'ın rolünün olduğunu ima eden ve bu ülkenin ABD'de yargılanmasının önünü açabilecek yasa tasarısının mevcut haliyle Beyaz Saray'a gelmesi durumunda Başkan Barack Obama'nın tasarıyı veto edeceğini belirtti.

Günlük basın brifinginde konuşan Earnest, ABD Kongresi'nde, 11 Eylül saldırılarında Suudi Arabistan'ın rolünün olduğunu ima eden ve Riyad yönetimine ABD'de dava açılabilmesi ihtimalini barındıran yasa tasarısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

OBAMA TASARIYI İMZALAMAYACAK

Earnest, yasa tasarısının mevcut halinin Kongre'nin iki kanadı olan Temsilciler Meclisi ve Senato'dan geçerek Başkan Obama'nın önüne gelmesi durumunda tasarının imzalanmasının söz konusu olmayacağını vurguladı.

Söz konusu tasarının mevcut haliyle Amerikan çıkarlarına uygun olmadığını savunan Earnest, bu haliyle tasarının, ABD'nin dünyanın dört bir yanındaki müttefikleriyle işbirliği yapmasını zorlaştıracak bir adım teşkil ettiğini belirtti.

ARABİSTAN'DAN ABD'YE 750 MİLYAR DOLARLIK TEHDİT

Earnest, Suudi Arabistan'ın yasa tasarısı ile ilgili olarak ABD yönetimini "finansal olarak tehdit ettiği" iddiasıyla ilgili soruları da cevapladı.

Ocak ayında Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'nden geçen yasa tasarısının Riyad yönetiminde ciddi tepkiyle karşılandığını aktaran New York Times'ın haberine göre Suudi Dışişleri Bakanı Adil Cubeyr, önceki ay Washington'a yaptığı ziyarette Kral Selman'ın sert mesajını bizzat iletti.

Haberde Suudi yönetiminin Obama'yı "Hazine bonoları dahil ABD'deki toplam 750 milyar dolarlık varlığını satmakla tehdit ettiği" iddia edildi.

Bu iddiayla ilgili açıklamasında Sözcü Earnest, Riyad yönetiminin böyle bir şey yapacağını düşünmediğini belirterek "Suudiler de en az bizim kadar, küresel finansal sistemin istikrarını korumanın iki ülkenin de ortak çıkarı olduğunun farkındadır" şeklinde konuştu.

Yabancı egemen devletlerin ABD hukukuna karşı dokunulmazlığı konusunun önemli bir uluslararası hukuk ilkesi olduğunu ifade eden Earnest, bu ilke sayesinde dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle iş yapılabildiğini anlattı.

Finans uzmanları ise bu büyüklükte bir satışın gerçekleşmesinin çok zor olacağını ve bu tür bir adımın Suudi Arabistan'a da en az ABD kadar zarar vereceğini belirtiyor.

"TERÖRİZMİN SPONSORLARINA KARŞI ADALET" YASASI

Teksas Senatörü Cumhuriyetçi John Cornyn ve New York Senatörü Demokrat Chuck Schumer tarafından 2015 yılının eylül ayında Kongre'ye taşınan "Terörizm Sponsorlarına Karşı Adalet" yasa tasarısı, ocak ayında Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'nden geçmişti.

Tasarının mimarlarından Cumhuriyetçi Senatör Cornyn, "Ülkemiz yeni terör tehditleriyle karşı karşıyayken teröristlere finansal olarak destek verenleri durdurmak çok önemli" ifadelerini kullanmıştı.

Yasa tasarısı, Amerikan yasaları tarafından yabancı ülkelere sağlanan "egemenlik dokunulmazlığı" korumasının, "terörle ilişkili olduğu tespit edilen ülkelerin" üzerinden kaldırılmasını öngörüyor.

Mevcut tasarının yasalaşması halinde Suudi Arabistan'ın egemenlik dokunulmazlığının ortadan kalkabileceği ve bu durumda başka birçok ülkenin ABD'nin egemenlik dokunulmazlığını ortadan kaldırarak Washington yönetimi aleyhine davalar açılmasını mümkün kılabileceği kaydediliyor.

Bu durumda ABD'de aleyhine dava açılabilmesi ihtimali ortaya çıkacak olan Suudi yönetimi ise başından beri 11 Eylül olaylarıyla hiçbir bağının olmadığını iddia ediyor.

Tasarıya karşı olduğunu açıklayan Beyaz Saray yönetimine 11 Eylül mağdurları ise "Bizim hükümetimiz kendi vatandaşlarının değil Suudilerin yanında duruyor" şeklinde tepki gösteriyor.

Bu konunun, 21 Nisan'da Suudi Arabistan'ı ziyaret edecek olan Obama'nın gündeminde en üst sıralarda yer alması bekleniyor.

ÖNCEKİ HABERLER
PKK'nın Türkiye planı! Çözüm isteğinin arkasında ne yatıyor?
PKK'nın Türkiye planı! Çözüm isteğinin arkasında ne yatıyor?
Erdoğan'a hakarette sınır tanımıyorlar işte yenisi
Erdoğan'a hakarette sınır tanımıyorlar işte yenisi
MHP'de şok gelişme Meral Akşener ve diğer iki aday...
MHP'de şok gelişme Meral Akşener ve diğer iki aday...
Mardin Nusaybin'den 17 gün sonra acı haber!
Mardin Nusaybin'den 17 gün sonra acı haber!
Pulitzer Ödülleri'nin kazananları belli oldu!
Pulitzer Ödülleri'nin kazananları belli oldu!
Anneler Günü ne zaman 2016 hangi gün?
Anneler Günü ne zaman 2016 hangi gün?
Beni aldatıyorsun dedi karısıyla Rus ruleti oynadı!
Beni aldatıyorsun dedi karısıyla Rus ruleti oynadı!
Çarpıcı veriler böyle giderse PKK 2017 sonunda...
Çarpıcı veriler böyle giderse PKK 2017 sonunda...
Hastanede duyulmamış taciz! Refakatçi odadan çıkınca...
Hastanede duyulmamış taciz! Refakatçi odadan çıkınca...
Reza Zarrab iddianamesine Türkiye de eklendi
Reza Zarrab iddianamesine Türkiye de eklendi