BIST 4.186
DOLAR 18,83
EURO 20,21
ALTIN 1.135,35
HABER /  GÜNCEL

Suudi Arabistan, Türkiye'den istiyor? Olay iddia!

Suudi Arabistan’ın Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından geliştirilen 6 Anka insansız hava uçağı ile 2 yer kontrol istasyonu almaya hazırlandığı ileri sürüldü.

Abone ol

Suudi Arabistan’ın TUSAŞ tarafından geliştirilen 6 Anka insansız hava uçağı ile 2 yer kontrol istasyonu almaya hazırlandığı iddia edildi.

Defence News sitesinin aktardığına göre TUSAŞ‘ta görevli Görkem Bilgi satış konusunda Suudi Arabistan ile bir süredir görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. Euronews haber sitesinin aktardığına göre, Suudilerin özellikle keşif özelliğine ilişkin bazı talepleri olduğu ve bu talepler üzerinde görüşmelerin halen sürdüğünü söyledi. Ayrıca anlaşma kapsamında Suudi Arabistan’a teknoloji transferinin de ele alındığı belirtildi. Bir başka kaynağa göre ise son dönemlerde petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle Suudiler, ANKA satışı için indirim talep etti.

TUSAŞ‘ın ilk yerli drone’u olan ANKA halihazırda Türk Silahlı Kuvvetleri’nce kullanılıyor. 2018’de 10 yeni ANKA’nın TSK’nın kullanımına verilmesi bekleniyor.