BIST 1.103
DOLAR 7,69
EURO 8,98
ALTIN 457,92
HABER /  GÜNCEL

Süryaniler Türkiye'yi AİHM'e şikayet etti

Mardin Midyat'taki Süryanilere ait Mor Gabriel Manastırı ile Hazine arasındaki davada Yargıtay'ın Hazine lehine karar vermesi üzerine Süryaniler davayı, AİHM'e götüreceklerini açıkladı.

Abone ol

Mardin'in Midyat ilçesinde Süryaniler'e ait Mor Gabriel Manastırı (Deyrulumur) ile Hazine arasında süren arazi davasının Yargıtay 20'inci Hukuk Dairesi tarafından, arazininin hazineye ait olduğu yönündeki karar üzerine BDP Grup Başkan Vekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Süryani asıllı Mardin Milletvekili Erol Dora, Süryaniler'in Turabdin Metropoliti Samuel Aktaş'ı manastırda ziyaret etti.

Yargıtay'ın almış olduğu karar dolayısıyla üzgün olduklarını anlatan Kaplan, "Süryanilere buradan geçmiş olsun diyoruz. Süryaniler'in bu haklı davalarının hem ulusal hukukta hem de uluslararası hukukta, hem hayatın içinde, her zaman yanlarında olacağız" dedi.

Verilen kararın Mezopotamya'nın farklı dinlerinin, dillerinin, inançlarının ve kültürlerinin bağrına saplanmış bir paslı hançer olarak gördüklerini anlatan Kaplan şöyle konuştu:

"Bunu asla kabullenemiyoruz. Çünkü böylesi tarihi manastırların sınırları öyle kanunla, keyfi kararlarla çizilmez. Onbinlerce yıldır buraların sınırları çizilidir. Yani Ayasofya'nın sınırları nasıl çizilmişse, Sultanahmet'in, Selimiye'nin sınırları nasıl çizilmişse Mor Gabriel Manastırı'nın da sınırları binlerce yıl önce Cumhuriyet doğmadan, daha Osmanlı doğmadan önce vardı.

Bu ibadet yerlerinin yok hazine arazisiymiş yok orman arazisiymiş şeklinde değerlendirmek bir haksız karar olmanın ötesinde bir anlam taşımıyor. Biz bunu kabul edemeyiz. Mezopotamya halkları olarak burada yaşayan bütün farklı inançlara, başta Mor Gabriel Manastırı olmak üzere hepsinin güvencesinin on bin kadim yıldır bu topraklarda yaşamış olan halkın son bin yıldır gelenlerin yeniden sınır çizmesiyle şekillenmeyeceğini hatırlatmak isterim."

BDP'nin Süryani kökenli Mardin Milletvekili Erol Dora ise, bu davalar nedeniyle Süryanilerin bölgeye yönelik olan inançlarını ve güvenlerini zedelediğini ileri sürerek, geri dönüşlerde durma başladığını söyledi.

SÜRYANİLER KARARI KABUL EDİLEMEZ BULDU

Yargıtay tarafından verilen bu kararı kabul etmelerinin mümkün olmadığını belirten Dora, "Biz hem BDP olarak hem de Süryani halkı olarak da bunun uluslararası hukukta mücadelesini vereceğiz. Çünkü biz bu davada haklı olduğumuza inanıyoruz. Vicdanen rahatız. Bu konuda da bütün vicdanlı hukukçuları, demokratları yanımızda görmek istiyoruz. Bunun ufak bir dava olarak nitelendirilmemesi gerektiğine inanıyoruz. Bu Süryani halkı ile ilgili birebir bir karar olarak değerlendirilmesi gerekir. Biz hala ümitliyiz. Her ne kadar içi hukuk yolları tüketilmişse de AİHM'e gitme durumundayız. Şimdi de bunun hazırlıklarını yapıyoruz. Sonuna kadar da bunun mücadelesini vereceğiz" dedi.

Alının kararın haksız olduğunu savunan Turabdin Mor Gabriel Manastırı Metropoliti Samuel Aktaş da, karar nedeniyle üzüldüklerini ifade ederek, "Haklı bir karar olsaydı kabul ederdik. Fakat haksız bir karardır" dedi.

ÖNCEKİ HABERLER
Avrupa Parlamentosu'ndan Öcalan uyarısı
Meksika ABD sınırında iki tünel bulundu
13. Cuma neden uğursuz!
Selzedeler sıfır dairelere yerleştirildi
Kadına şiddetin bedeli günlük 20 lira
İBB burs ödemesi kaç para 2020 kişi başı kaç ne kadar veriliyor?
Yorumlar