BIST 1.321
DOLAR 8,02
EURO 9,52
ALTIN 465,39
HABER /  DÜNYA

Suriye'deki kimyasal saldırıların yüzde 98'i Esed'in

Anadolu Ajansı

ALMANYA'da hazırlanan rapor Esed rejimin vahşetini ortaya döktü. Kimyasal saldırıların yüzde 98'inin Esed rejimi tarafından yapıldığı bilgisi rapora yansıdı.

Abone ol

ALMANYA'nın başkenti Berlin merkezli Küresel Kamu Politikası Enstitüsü tarafından "Saklanacak hiçbir yer yok: Suriye'de Kimyasal Silah Kullanımının Mantığı" başlıklı bir rapor yayınlandı.

Alman Dışişleri Bakanlığının finansal katkısıyla hazırlanan rapora göre, Esed rejimi tarafından düzenlenen kimyasal saldırılar yaygın olarak bilinenden önemli ölçüde fazla.

Rapora göre, 2011'den beri Suriye'de en az 336 kimyasal saldırı düzenlendi ve bunların yüzde 98'i Esed rejimi tarafından gerçekleştirildi. 6 kimyasal saldırı da DEAŞ tarafından yapıldı.

Suriye'deki kimyasal atakların yüzde 90'ı, rejimin 2013 yılının Ağustos ayında düzenlediği ve dünya kamuoyunda büyük tepki uyandıran saldırıdan sonra gerçekleşti.  

Suriye'de 21 Ağustos 2013'teki kimyasal saldırı sonrası dünya kamuoyu Esed rejiminin kendi halkına karşı kimyasal silah kullanmasına büyük tepki göstermişti. Dönemin ABD Başkanı Barack Obama bu saldırıyı "aşılmaması gereken kırmızı çizgi" olarak nitelendirmişti.

ÖNCEKİ HABERLER
Berfu Yıldız kaç yaşında Eser Yenenler'in sevgilisi kimdir?
Bu hafta sizi neler bekliyor? Hande Kazanova haftalık burç yorumları
Eser Yenenler kaç yaşında yeni sevgilisi kimdir yaş farkı?
İngiliz havayolu şirketi "Brexit" gerekçesiyle iflas istedi
Hikmet Karaman'ı mest eden paylaşım
Bülent Arınç görevi nedir 2020 Bülent Arınç ne yapıyor?
Yorumlar