BIST 8.026
DOLAR 28,90
EURO 31,46
ALTIN 1.924,11
HABER /  SEÇİM  /  YEREL SEÇİMLER 2019

AK Parti ve MHP ittifak çatısına hangi illeri ekledi? Mehmet Acet duyurdu

AK Parti ve MHP'nin seçim ittifakında son durum merak konusu oldu. Yeni Şafak yazarı Mehmet Acet, ittifaka eklenen yeni illeri bugünkü yazısında aktardı.

Abone ol

AK Parti ve MHP seçim ittifakını genişletme kararı aldı. Hafta sonu AK AK Parti'den Mehmet Özhaseki ve MHP'den Sadir Durmaz görüştü. Kritik buluşmanın detaylarını, hükümete yakın isimlerden Yeni Şafak gazetesi yazarı Mehmet Acet, bugünkü köşesinde paylaştı.

IĞDIR'DA MHP
"(...)Iğdır’da Ak Parti ve MHP’nin ayrı ayrı seçimlere girmesi halinde HDP’nin elinde kalma ihtimali dikkate alınarak Ak Parti adayının MHP adayı lehine çekilmesine karar verildi.

Diğer 14 ilde ise, tersi olacak, MHP, Ak Parti lehine adaylarını çekecek. Bu iller arasında, kıyasıya bir Ak Parti/HDP yarışına sahne olması beklenen Siirt, Bitlis, Ardahan, Muş gibi yerler var.

MHP buralarda güçlü olmasa bile, ayrı ayrı adaylarla gidilmesi halinde oyların bölünmesi ve HDP’nin bundan yararlanarak kıl payı seçimleri kazanması ihtimali, bu illerin seçilmesinin temel gerekçesini oluşturuyor.

Batıda ise Burdur, Çanakkale, Sinop gibi ittifak halinde CHP’ye kaptırılmama ihtimali görülerek karar verilen iller var. Bunlar dışında Zonguldak, Kırklareli gibi illerin durumuna da bir karar verilerek ittifak çalışmaları tamamlanacak.

BELEDİYE MECLİS ÜYELİKLERİ İÇİN ORTAK LİSTE
Cumhur İttifakı’nın paydaşlarını oluşturan Ak Parti ve MHP arasında belediye meclis üyeliklerinin nasıl belirleneceği konusunda da bir uzlaşma sağlandı.

İki parti bu alanda da tek liste ile seçimlere girecek. MHP kaynaklarından aldığımız bilgilere göre, MHP’nin önerisi üzerine bu konuda tek liste ile hareket edilmesi ve 2014 seçim sonuçlarının baz alınarak listelerin oluşturulmasına karar verildi.

Mehmet Acet'in yazısının tamamı