HABER /  YEREL SEÇİMLER 2019

Şişli yerel seçim sonuçları 2019-İstanbul Şişli yerel seçim sonucu

İSTANBUL'de ilçe bazında en merak edilen ili Şişli'den ilk veriler gelmeye başladı. CHP'den DSP'ye geçen Mustafa Sarıgül şimdilik ikinci sırada yer alıyor.

Abone ol

31 Mart İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinde partiler ittifaka giderken ilçelerde tablo biraz daha farklı oldu Şişli için partiler genellikle kendi adaylarını çıkarmayı tercih ederken bazı partiler ittifakı burada da sürdürdüler. 

Şişli’de sandıkların yüzde 46.3’ü açıldı. Buna göre  

CHP’nin dayı Muammer Keskin yüzde 48.56.

DSP’nin adayı Mustafa Sarıgül yüzde 28.70.

AK Parti’nin adayı Nihal Yıldırım % 21.00 aldı.

2019 yerel seçimlerinde Şişli Belediye Başkanlığı için kıyasıya bir rekabet vardı. Şişli seçim sonuçları Anadolu Ajansı verileri ile internethaber.com sitesinde yer alıyor. Aşağıda yer alan linkten Şişli seçim sonuçlarının anlık verilerine seçim yasağının kalkması ile birlikte ulaşabilirsiniz. 

İstanbul ve Şişli ilçesi 2019 seçim sonuçları - tıklayın

Şişli 2014 seçim sonuçları nasıldı? : Peki geçen seçimde Şişli Belediye Başkanlığı seçimini kim kazanmıştı? 2014 yerel seçimlerinde Şişli Belediyesi için yaşanan seçim yarışı sonrasında sonuçlar şöyle olmuştu:

Toplam Sandık Sayısı: 679
Açılan Sandık Sayısı: 664

CHP: %61.90
AK Parti: %27.30
HDP: %4.04

İstanbul seçim sonuçları : İstanbul’da siyasi partilerin adaylarının yanı sıra Büyükşehir Belediye Başkanlığı için 24 bağımsız aday yarıştı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları şöyle:
AK Parti + MHP Cumhur ittifakı- Binali Yıldırım
CHP + İYİ Parti Millet İttifakı- Ekrem İmamoğlu
Saadet Partisi: Necdet Gökçınar
Vatan Partisi - M. İlker Yücel
DSP: Muammer Aydın
BTP: Selim Kotil
TKP: Zehra Güner

2019 yerel seçimleri
Türkiye, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için 31 Mart Pazar günü sandığa gitti. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde, 28 milyon 929 bin 732'si kadın, 28 milyon 128 bin 904'ü erkek toplam 57 milyon 58 bin 636 seçmen, 194 bin 390 sandıkta oy kullandı. 

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararı uyarınca, Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Demokratik Sol Parti, Halkların Demokratik Partisi, İYİ Parti, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi, Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi seçime katıldı. 

Büyükşehirler

Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'daki seçmenler, "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy kullandı. 

Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verildi. Köylerde ise "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy atıldı.

Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "beyaz", il genel meclisi üyeliklerine ilişkin pusula "turuncu", belediye başkanlığına ilişkin oy pusulası "mavi", belediye meclisi üyeliğine ilişkin oy pusulası ise "sarı" renkli oldu. Oy pusulaları tek zarfa konuldu. 

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Hatay yerel seçim canlı sonuçları 2019 Hatay ilçeleri yerel seçim sonucu
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın'dan Ankara uyarısı!
Tekirdağ'da CHP'nin adayı Kadir Albayrak seçim yarışını önde götürüyor!
Uşak canlı seçim sonuçları kim kazandı 2019 Uşak ilçeleri yerel seçim sonucu
Yayın yasağı saat kaçta kalkacak? YSK'dan son dakika açıklaması
Ne zaman oruç tutulacak 2020 Diyanet Ramazan başlangıcı
Yorumlar