BIST 8.333
DOLAR 27,56
EURO 28,99
ALTIN 1.613,69
HABER /  GÜNCEL

Sırrı Sürreyya: Davutoğlu kaçak çayını içer gider!

HDP’li Önder, Başbakan Davutoğlu’nun yeni anayasa için HDP’yi ziyaret etmeden önce çatışmaları durdurması gerektiğini belirterek “Yoksa kaçak çayını içer gider” dedi

Abone ol

HDP İmralı Heyeti üyesi Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, son dönemde AK Parti sözcülerinin Abdullah Öcalan’la görüşme yapıldığı ve Öcalan’ın devreye gireceği yönündeki açıklamalarını bir grup gazeteciye değerlendirdi.

Önder, Öcalan ile görüşüldüğü ve devreye alınacağı söyleminin kocaman bir yalan olduğunu ifade etti. AK Parti hükümetinin Öcalan’ın yanına gitmeye yüzü olmadığını ifade eden Önder, “Öcalan ile görüşülecek” haberlerinin ulusal ve uluslararası kamuoyunda oluşan rahatsızlığı yanlış bir beklentiye kompanse etmeye dönük bir yaklaşım olduğunu söyledi.

"KAÇAK ÇAYINI İÇER GİDER"

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni anayasa kapsamında 30 Aralık’ta HDP eş başkanlarıyla gerçekleştirilmesi planlanan görüşmeye değinen Önder, “Başbakan Davutoğlu’nun anayasayı konuşmak için partiyi ziyaret etmesinin bir anlam ve netice doğurması, kendi ziyaretinden önce ülkenin anayasal bir zemine çekilmesiyle mümkündür. Bundan kastım, bölgedeki çatışma halinin halkın temel yaşam hakkından vazgeçtim, nefes alma hakkını, kayıplarını defnetme hakkını tanımadan bizi ziyaret ederse kaçak çayını içer gider” dedi.

RUSYA ZİYARETİ

Davutoğlu’nun Rusya ziyareti nedeniyle HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ı “ihanetle” suçlamasına tepki gösteren Önder, “Demirtaş’ın bir yurtsever olduğuna eminim. Bu HDP’nin geneli için de böyle. Ama bir dışişleri stajyerinin bile hükümetten daha iyi bir dış politika yürütebilir” dedi.