BIST 1.414
DOLAR 8,72
EURO 10,40
ALTIN 500,41
HABER /  GÜNCEL

Sigmar Gabriel: Türkiye için her şeyi yapmalıyız!

ABD’nin yaptırımlarına karşı Almanya’dan Türkiye’ye destek geldi. Almanya’nın eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, “Türkiye’nin Batı’da tutulması için her şeyi yapmalıyız” diyerek Avrupa’ya seslendi.

Abone ol

Almanya’da koalisyonun büyük ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) Genel Başkanı Andrea Nahles'in önceki gün “ABD yaptırımlarına karşı Türkiye’nin yanında olmalıyız. Türkiye boş verilecek bir NATO üyesi değil” açıklaması, Almanya’da büyük yankı uyandırdı.

İstikrarsız ve krizle boğuşan bir Türkiye’nin Avrupa ekonomisi için büyük bir tehlike oluşturacağını savunan Alman siyasetçiler, Türkiye’nin bu süreçte yalnız bırakılmaması gerektiğini söyledi. 

TRUMP YANLIŞ YAPTI: Almanya eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel “Türkiye’yi Batı’da tutmak için ne gerekiyorsa yapmalıyız” diyerek, Türkiye’ye destek verilmemesi halinde Avrupa’nın geleceğinin risk altına girebileceği uyarısında bulundu. ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye'ye yönelik tutumuna Almanya ve Avrupa'nın destek vermediğine dair Türkiye'ye açık bir mesaj verilmesi gerektiğini vurgulayan Gabriel, “Bence ABD, NATO’nun önemli müttefikleri arasında yer alan Türkiye’ye karşı yapılmayacak bir şey yapıyor” diyerek Trump’ın tutumunu eleştirdi. 

İSTİKRAR ÇIKARIMIZA: Öte yandan, SPD Genel Başkanı Nahles yaptığı açıklamada, Türkiye’nin istikrarlı bir ülke olması ve kurdaki dalgalanmaların durdurulması herkesin çıkarına olur uyarısında bulundu. Başbakan Angele Merkel de dün yaptığı açıklamada Türkiye ekonomisinin yardıma ihtiyacı olmadığını söyledi.

YAPTIRIMLAR AVRUPA’YI RİSKE ATIYOR: Alman Maliye Bakanlığı konuyla ilgili bir rapor hazırladı. Raporda, Alman ekonomisi için en büyük riskin, ABD öncülüğünde başlayan ticaret savaşları olduğu belirtildi. Ayrıca, “İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden bir anlaşma yapmadan ayrılması ve ABD’nin Avrupa’yla büyük bir ticaret hacmine sahip olan Türkiye’ye uygulamış olduğu yaptırımlar, Avrupa ülkeleri tarafından endişeyle takip ediliyor” denildi.

Almanya'dan şaşırtan açıklama! Gerekirse Türkiye'ye yardım edin!

Merkel'den açıklama! Türkiye'nin yardıma ihtiyacı yok

ÖNCEKİ HABERLER
Pentagon açıkladı! Türkiye ile ABD ilişkileri kesiliyor mu?
Babalar Günü için süper fırsatlar!
KPSS sonuçları 2018 lisans ne zaman açıklanacak ÖSYM takvimi
Kanada Başbakanı bayram mesajına 'Esselamü Aleyküm' diyerek başladı
Bayram bitiş tarihi mesai ne zaman ayın kaçında başlıyo
Bakan Soylu bayram namazını Beytüşşebap'ta kıldı
MSB'den Ümit Özdağ'ın iddialarına sert yanıt
KPSS sonuçları ÖABT açıklanıyor ÖSYM açıklıyor sorgulama
Fatih Altaylı yazdı! ABD'nin arsızlığında son nokta
DGS tercihleri ne zaman başlıyor ÖSYM ayın kaçında?
Yorumlar 18 yorum